Parlamenti i Britanisë së Madhe miraton “Pasaportat e Detyrueshme të Vaksinës” kundër “Rebelimit” …

Britania e Madhe ka miratuar “pasaportat e vaksinës” të detyrueshme për njerëzit që të lejohen të udhëtojnë. Votimi ishte 369 vota kundër 126 me një “rebelim të madh konservator”.

“Deputetët kanë votuar 369 pro dhe 126 kundër, me një shumicë prej 243, për të miratuar përdorimin e detyrueshëm të lejeve për Covid për hyrje në klubet e natës dhe ambientet e mëdha në Angli”, raportoi Telegrafi.

Një faktor që propozimi për pasaportën e vaksinës fitoi votat e nevojshme në parlamentin britanik është përhapja e variantit omicron, i cili deri më tani është konsideruar si “përgjithësisht i butë”.

Qeveria nën kryeministrin Boris Johnson gjithashtu më herët “fitoi” një votim për maskimin e detyrueshëm.

“Qeveria fiton votën për maska: 441 – 41”, transmeton Telegrafi. “Deputetët kanë votuar 441 pro dhe 41 pro, me një shumicë prej 400, për miratimin e rregulloreve për të shtrirë kërkesën për veshjen e mbulesave të fytyrës në më shumë hapësira të brendshme në Angli – duke përfshirë muzetë dhe galeritë.”

Megjithatë, kryeministri Johnson po përballet me një nga rebelimet më të mëdha të prapavijës së mandatit të tij, sipas Telegraph.

“Deputetët konservatorë po votojnë në Komunë për masat e reja të Planit B, me mundësinë që Boris Johnson të përballet me rebelimin më të madh të kryeministres së tij”, raportoi botimi në Mbretërinë e Bashkuar.

“Kryeministri u bëri një thirrje të fundit mbështetësve konservatorë në Komitetin e 1922, duke lobuar personalisht për të mbështetur kufizimet e mëtejshme, pasi burimet e qeverisë thanë se shpresat po rriteshin për zero dorëheqje për pasaportat e Covid-it,” shtoi raporti.

/PatriotikMedia/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Fill mbas takimit me Lulin,Yuri Kim lëshon mesazhin e saj, pasi SPAK ka Arrestuar Lefter Kokën …
Next post Teksa shpaloset Gjyqi historik i Ghislaine Maxwell, Atlantic publikon Artikullin që e Quan Trafikimin Seksual të fëmijëve “FAKE”
error: Ky publikimet jane te mbrojtura