“Jo vaksinimit të Detyrueshëm”: Guximi i radhës Shoferi i Autobusit tregon Solidaritetin e tij!

Dje mijëra austriakë ishin sërish në rrugë për të protestuar kundër detyrimit të vaksinimit të detyrueshëm duke i goditur me thikë pas shpine. Protesta në Vjenë u zhvillua para godinës së shoqatës së mjekëve protesta në Linz pati shumë protestues ku kishin ardhur edhe fermerët me pajisjet e rënda,gjatë protestës u dëgjuan thirrje të forta si “Jo vaksinimit”, “Së bashku për kushtetutën” dhe “Larg duart nga fëmijët tanë”. Pati edhe shprehje të shumta solidariteti nga demonstruesit. Në Linz ishte dhe një shofer autobusi që me një formë kreative proteste shprehu rezistencën e tij ndaj planeve të qeverisë kundër lirisë.

Drejtuesit e autobusëve në Austrinë e Epërme, kryesisht në Linz, duket se janë një grup profesional veçanërisht liridashës dhe rezistent . Në demonstratat e djeshme për lirinë në kryeqytetin e Austrisë së Epërme, një autobus pranë stacionit kryesor të trenit përshëndeti demonstruesit me kërkesën “Jo vaksinimit të detyrueshëm” në ekran. Një tjetër shenjë për politikën dhe mediat kryesore se rezistenca – pavarësisht nga të gjitha “zvogëlimet” e shifrave – është më e madhe se sa duan të pranojnë.

Të gjithë kanë bërë një zgjedhje: “Liri apo abonim për vaksinim”

Ky nuk është shoferi i parë i guximshëm i autobusit që shpreh pakënaqësinë e tij . Vetëm në fund të nëntorit bëri bujë një shofer autobusi i Linzit , i cili reklamën e autobusit të tij e kishte stolisur me mbishkrimin “Vaksinimi është vrasje” . Mediat sociale dhe shtypi i sistemit reaguan menjëherë . Këta të fundit vepruan menjëherë për aktin dhe sjelljen e tij duke e kërcënuar me largim nga puna . Po ashtu, hetimet kanë vënë në pranga “kundërvajtësit” .

Shoferi i autobusit më në fund u gjet dhe u pushua nga puna.

Veprimi i shoferit të autobusit 57-vjeçar Manfred Scheiblmair kishte kohë që kishte bërë bujë ndërkombëtare. Ai gjeti menjëherë një punë tjetër dhe tani po drejton një kamionë. “As unë nuk duhet të mbaj maskë!” , tha njeriu i guximshëm në një intervistë për Wochenblick .

Ai bëri hapin e parë dhe dha një shembull. Dhe duke pasur parasysh zgjedhjen – “liri apo vaksinim” – gjithnjë e më shumë qytetarë zgjodhi lirinë.

Sigurisht që veprimet e tij të ndershme frymëzuan edhe kolegët e tij që të solidarizohen me protestat.

Por nëse ky shembull do të vazhdojë, ka të ngjarë që transporti publik lokal në Linz dhe në zonën përreth do të shtrëngohet dhe janë të pashmangshme çdo herë. Shembujt nga SHBA kanë treguar tashmë pasojat që mund të lindin nga kjo. Funksionet e autobusëve në shkolla nuk mund të mbaheshin më atje, sepse shumë shoferë reaguan për shkak të vaksinimit me detyrim dhe po kërkojnë mundësi të reja pune.

/PatriotikMedia/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Ibsen Elezi: Referendum i durimit të madh !
Next post Paterica Luli Basha,ndihmon Ramën për të Censuruar Gazetarët …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura