VIDEO/Senatori Demokrat Manchin Rrëzon Projektligjin e Shpenzimeve Marksiste të Rindërtimit ​​të Joe Bidenit …

Që nga fitorja zgjedhore e presidentit tani Joe Biden, e majta ekstreme ka postuar me gëzim në Twitter dhe ka goditur qarkun e lajmeve duke u mburrur për të gjithë inxhinierinë sociale që do të ndodhte nën presidentin e ri.

Me demokratët që gëzonin shumicën e vogël në të dy dhomat e Kongresit të SHBA, dukej se SHBA po rrëshqiste drejt marksizmit pa asnjë mënyrë për të ngadalësuar trenin…

Gjatë gjithë verës dhe vjeshtës, demokratët progresivë, veçanërisht Skuadra, e penguan miratimin e projektligjit të infrastrukturës, duke kërkuar që ata të bashkoheshin me shumicën vetëm nëse ligji 3.5T Build Back Better (BBB) ​​miratohej në të njëjtën kohë.

Duke shpresuar që të dy projektligjet të miratohen, kongresi përfundimisht miratoi projektligjin e parë, infrastrukturën, me udhëheqjen demokratike që u bëri presion 50 senatorëve të partisë së tyre për të kaluar BBB-në përpara pushimeve të Krishtlindjeve.

Demokratët kanë shpresuar të përdorin pajtimin buxhetor për të miratuar legjislacionin, pasi kjo do t’i lejojë ata të miratojnë projektligjin duke përdorur një shumicë të thjeshtë në dhomën e sipërme të Kongresit. Megjithatë, duke qenë se demokratët kanë vetëm një shumicë prej një deputeti, do të kërkonte miratimin e dy votave të lëkundura, Manchin dhe senatorit Kyrsten Sinema (D-AZ).

Epo për zhgënjimin e partisë Demokratike në përgjithësi, Shtëpisë së Bardhë, madje edhe të Hollivudit, një në radhët e tyre sapo fundosi BBB-në.

A po e çojnë demokratët Amerikën drejt socializmit? Po, dhe kjo është e tmerrshme.

Senatori Joe Manchin, (DW.V) tha të dielën se nuk mund të mbështesë projektligjin social dhe mjedisor prej 2 trilion dollarësh të partisë së tij, duke i dhënë një goditje potencialisht fatale iniciativës kryesore të Presidentit Joe Biden që shkon në një vit zgjedhor kur mbajtja e ngushtë e demokratëve në Kongres është tashmë në rrezik.

Senatori i Virxhinias Perëndimore përmendi një sërë faktorësh që rëndojnë ekonominë dhe dëmin e mundshëm që ai pa nga shtyrja e projektligjit “mamuthi”, si inflacioni i vazhdueshëm, një borxh në rritje dhe kërcënimi i fundit nga varianti omicron.

“Kur këto gjëra ju vijnë siç janë tani, unë gjithmonë e kam thënë këtë … nëse nuk mund të shkoj në shtëpi dhe t’ua shpjegoj njerëzve të Virxhinias Perëndimore, nuk mund ta votoj për të,” ai tha.

“Unë provova gjithçka që ishte e mundur nga ana njerëzore. Nuk mund ta bëj”, tha ai. “Kjo është një jo për këtë legjislacion. Kam provuar gjithçka që di të bëj.”

Vendimi i Manchin është i ngjashëm me votën famëkeqe të senatorit John McCain (R-Ariz), që vrau përpjekjen e ish-presidentit Donald Trump në vitin 2017 për të shfuqizuar ligjin e kujdesit shëndetësor të miratuar nën Presidentin Barack Obama.

Një raport nga Zyra e Buxhetit e Kongresit jopartiak në fillim të këtij muaji tha se nëse shumë nga rritja e përkohshme e shpenzimeve të projektligjit dhe shkurtimet e taksave do të bëheshin të përhershme, do të shtonte 3 trilion dollarë në çmim. Kjo do të dyfishonte koston e saj 10-vjeçare në rreth 5 trilion dollarë.

Senatori Bernie Sanders, I-Vt., kritikoi Manchin për tërheqjen e mbështetjes së tij dhe u kërkoi udhëheqësve demokratë që të sillnin projektligjin gjithsesi dhe ta detyronin Manchin ta kundërshtonte atë.

“Nëse ai nuk ka guximin të bëjë gjënë e duhur për familjet e punës së Virxhinias Perëndimore dhe Amerikës, le të votojë jo përpara gjithë botës”, tha Sanders për “State of the Union” të CNN.

Rep. Ayanna Pressley gjithashtu peshoi.

“Për të qenë i qartë, mungesa dhe deficiti im i besimit lidhej me Senatorin Manchin”, tha për CNN Rep. Ayanna Pressley, D-Mass. “Ai ka vazhduar të lëvizë shtyllën e portës. Ai kurrë nuk ka negociuar me mirëbesim dhe po pengon axhendën e presidentit.”

Gjithçka që mund të them nga këndvështrimi i një të pavaruri konservator, faleminderit, senator Joe Manchin, që e keni vënë kombin tonë përpara partisë tuaj politike.

/PatriotikMedia/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post VIDEO/Afred Cako: Partitë si Rama dhe Luli i kanë Marrë duke Sponsorizuar dy ish-Kryetarët e tyre …
Next post Mbyllet Protesta ku kishte mijëra Qytetarë në Protestën Kombëtare kundër Projektit të “Open Balkan” dhe Korrupsionit të Inceneratorëve …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura