India kufizon Fondet e Huaja për Bamirësinë e Nënë Terezës …

Lëvizja për të bllokuar fondet e huaja të Misionarëve të Bamirësisë vjen pasi grupet e krahut të djathtë hindu ndërpresin festimet e Krishtlindjeve.

India ka lëvizur për të ndërprerë fondet e huaja për një shoqatë bamirësie të themeluar nga Nënë Tereza, duke thënë se organizata katolike nuk i plotësonte kushtet sipas ligjeve lokale, duke i dhënë një goditje një prej grupeve më të shquara që drejtonin strehimore për të varfërit.

Ministria e Brendshme tha në një deklaratë të hënën se aplikacioni i Misionarëve të Bamirësisë (MoC) për rinovimin e një licence që i lejon asaj të marrë fonde nga jashtë ishte “refuzuar” në Krishtlindje.

Deklarata thoshte se arsyeja ishte “mosplotësimi i kushteve të përshtatshmërisë” sipas Aktit të Rregullores së Kontributeve të Huaja (FCRA) pasi “u vunë re të dhëna negative”, pa dhënë detaje të mëtejshme.

Lëvizja erdhi pasi disa grupe hindu të krahut të djathtë ndërprenë meshën e Krishtlindjeve në pjesë të Indisë gjatë fundjavës, duke përfshirë zonën elektorale parlamentare të Modi në shtetin më të populluar të Uttar Pradesh, ku zgjedhjet lokale do të priten në fillim të vitit të ardhshëm.

Veshjet hindu të linjës së ashpër të lidhur me Partinë Bharatiya Janata (BJP) të kryeministrit Narendra Modi kanë akuzuar në mënyrë të përsëritur MK-në për udhëheqje të programeve të konvertimit fetar nën maskën e bamirësisë duke u ofruar hinduve të varfër dhe komuniteteve fisnore para, arsim dhe strehim falas.

Më herët të hënën, kryeministrja e shtetit të Bengalit Perëndimor, Mamata Banerjee, shkaktoi zemërim kur ajo postoi në Twitter se qeveria kishte ngrirë llogaritë bankare të bamirësisë.

“I tronditur kur dëgjova se (në) Krishtlindjet, Ministria e Unionit Ngrini TË GJITHA LLOGARITË BANKARE të Misionareve të Bamirësisë së Nënë Terezës në Indi!” shkroi Banerjee, një udhëheqës i opozitës dhe kritik i zëshëm i qeverisë Modi.

“22,000 pacientë dhe punonjës të tyre kanë mbetur pa ushqim dhe ilaçe. Ndërsa ligji është parësor, përpjekjet humanitare nuk duhet të komprometohen.”

Organizata bamirëse, me seli në Bengalin Perëndimor, tha më vonë në një deklaratë se qeveria nuk kishte ngrirë llogaritë e saj, por shtoi se aplikacioni i saj për rinovimin e FCRA nuk ishte miratuar.

“Prandaj … ne u kemi kërkuar qendrave tona që të mos operojnë asnjë nga llogaritë (kontributet e huaja) derisa çështja të zgjidhet,” tha ai.

Fituesja e Nobelit për Paqe Nënë Tereza, një murgeshë katolike romake që vdiq në 1997, themeloi Misionaret e Bamirësisë në vitin 1950. Organizata bamirëse ka më shumë se 3000 murgesha në mbarë botën që drejtojnë bujtina, kuzhina të komunitetit, shkolla, koloni lebrozësh dhe shtëpi për fëmijët e braktisur.

Vikari i Përgjithshëm Dominic Gomes i Kryedioqezës së Kalkutës tha se ngrirja e llogarive të Bengalit Perëndimor ishte “një dhuratë mizore e Krishtlindjeve për më të varfërit e të varfërve”.

Sulmet e urrejtjes në fundjavën e Krishtlindjeve
Që kur Modi erdhi në pushtet në vitin 2014, grupet hindu të krahut të djathtë kanë konsoliduar pozicionin e tyre nëpër shtete dhe kanë nisur sulme urrejtjeje ndaj pakicave fetare, duke thënë se veprimi i tyre është të parandalojnë konvertimet fetare.

Në fillim të këtij muaji, MC e gjeti veten nën hetim në shtetin e lindjes së Modit, Gujarat, pas ankesave se vajzat në strehimoret e tij detyroheshin të lexonin Biblën dhe të recitonin lutjet e krishtera. Organizata bamirëse i mohoi akuzat.

Të krishterët dhe kritikët e tjerë kanë thënë se justifikimi i parandalimit të konvertimeve është i rremë dhe vini re se të krishterët përfaqësojnë vetëm 2.3 për qind të 1.37 miliardë njerëzve të Indisë, ndërsa hindutë janë shumica dërrmuese, që përbëjnë gati 80 për qind të 1.3 miliardë njerëzve të vendit.

Pavni Mittal i Al Jazeera, duke raportuar nga Nju Delhi, tha se festimet e Krishtlindjeve u ndërprenë gjatë fundjavës dhe javës së kaluar, duke përfshirë vandalizimin e një statuje të Jezu Krishtit në madhësi reale në Ambala në Haryana, një shtet verior i qeverisur nga BJP nacionaliste hindu e Modit.

“Këtë Krishtlindje të kaluar, një statujë e Jezu Krishtit u vandalizua në Indinë veriore dhe në pjesë të tjera të vendit gjithashtu. Kishat raportuan se turmat hindu hynë dhe ndërpresin shërbimet e tyre, “tha ajo ndërsa mbulonte një protestë kundër sulmeve fetare në kryeqytet.

Mittal tha se një turmë dogji një model të Santa Claus dhe brohorisnin slogane kundër festimeve të Krishtlindjeve dhe konvertimeve fetare të shtunën. Raportet e mediave lokale thanë se incidenti ndodhi jashtë një kishe në Varanasi, zona parlamentare e Modi dhe një nga qytetet më të shenjta të hinduizmit.

Anoop Shramik, një aktivist social në Varanasi, i tha agjencisë së lajmeve Reuters se pa rreth dy duzina njerëz duke djegur Santa Claus.

Të shtunën, festimet e Krishtlindjeve u ndërprenë gjithashtu në Silchar në shtetin verilindor të Assam pasi burra, që pretendonin se ishin anëtarë të Bajrang Dal – një grup i ekstremit të djathtë me lidhje të ngushta me BJP – u futën me forcë në një kishë, raportoi kanali i lajmeve NDTV. .

Disa shtete indiane kanë miratuar ose po shqyrtojnë ligje kundër konvertimit që sfidojnë lirinë e besimit dhe të drejtat e lidhura me të që kushtetuta indiane u garanton pakicave.

Elias Vaz, nënkryetar kombëtar i Unionit Katolik të Gjithë Indisë, dënoi incidentet e fundit.

“Forca e Indisë është në diversitetin e saj dhe njerëzit që e kanë bërë këtë në Krishtlindje janë antikombëtarët e vërtetë,” tha Vaz.
Muslimanët janë ndaluar nga vendet publike të lutjes në qytetin indian

/PatriotikMedia – AlJazeera/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Policia e Indisë Heton Bamirësinë e Nënë Terezës për “konvertim të detyruar”
Next post Çmenduria: Kina prezanton “Prokurorin AI” që Mund të të Akuzojë Automatikisht Qytetarët për një Krim …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura