Policia e Indisë Heton Bamirësinë e Nënë Terezës për “konvertim të detyruar”

Autoritetet në Gujarat po hetojnë nëse Misionarët e Bamirësisë i detyronin vajzat në një shtëpi strehimi të mbanin një kryq dhe të lexonin Biblën.

Policia indiane po heton një bamirësi të nisur nga Nënë Tereza në shembullin e fundit të presionit në rritje ndaj të krishterëve nën qeverinë nacionaliste hindu të kryeministrit Narendra Modi.

Autoritetet në shtetin perëndimor të qytetit Vadodara të Gujaratit thanë të martën se po hetonin nëse Misionarët e Bamirësisë i detyronin vajzat në shtëpinë e saj të strehimit të mbanin një kryq dhe të lexonin Biblën.

Shteti i origjinës së Modit është një nga disa në Indinë me shumicë hindu, ku janë vendosur rregulla të formuluara në mënyrë të paqartë kundër “konvertimit të dhunshëm”, ose janë zbatuar më rreptësisht, vitet e fundit.

Zyrtari social i qarkut Vadodara, Mayank Trivedi i tha agjencisë së lajmeve AFP se ankesa e tij në polici bazohej në një raport nga autoritetet e mirëqenies së fëmijëve dhe zyrtarë të tjerë të qarkut.

Sipas ankesës, në bibliotekën e institutit u gjetën 13 Bibla dhe vajzat që qëndronin aty u detyruan të lexonin tekstin fetar.

Misionarët e Bamirësisë, e themeluar në vitin 1950 nga e ndjera Nënë Tereza – një murgeshë katolike romake që jetoi dhe punoi në Kalkuta pjesën më të madhe të jetës së saj dhe fitoi Çmimin Nobel për Paqen – mohoi akuzat.

Aktivistët thonë se pakicat fetare në Indi janë përballur me nivele të rritura të diskriminimit dhe dhunës që kur Partia e djathtë Bharatiya Janata (BJP) e Modi erdhi në pushtet në vitin 2014.

Në vitin 2020, Komisioni Amerikan për Lirinë Ndërkombëtare Fetare e renditi Indinë si një “vend me shqetësim të veçantë” për herë të parë që nga viti 2004.

Qeveria e Modit refuzon të ketë një axhendë mazhoritare “Hindutva” (supremaciste hindu) dhe këmbëngul që njerëzit e të gjitha feve të kenë të drejta të barabarta.

Aktivistët thonë se vetëm këtë vit ka pasur më shumë se 300 incidente antikristiane.

Javën e kaluar, një turmë prej 200 deri në 300 persona hynë në një shkollë të krishterë në Madhya Pradesh ndërsa studentët po bënin provimet e tyre dhe qëlluan me gurë ndërtesën, tha drejtori i shkollës.

“Ne i zhvendosëm fëmijët nga auditori në një krah tjetër të shkollës. I mbajtëm në katin e parë dhe u dhamë kohë shtesë për të përfunduar provimin. Por studentët nuk mund të shkruanin, ata po qanin dhe po dridheshin,” tha vëllai Anthony Tynumkal, drejtori i shkollës St Joseph.

/PatriotikMedia – AlJazeera/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post VIDEO/Më në fund Sali Berisha flet si Donald Trump duke dal “Kundër Vaksinimit me Detyrim” ndaj Shqiptarëve …
Next post India kufizon Fondet e Huaja për Bamirësinë e Nënë Terezës …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura