Rusia gjobit Google me 100 Milionë Dollarë për Korruptimin e të Miturve me Porno, Propagandë dhe Transgjinorizëm …

Lufta e Rusisë kundër kompanive të teknologjisë perëndimore sapo ka arritur një nivel të ri. Një gjykatë në Moskë e gjobiti Google me 100 milionë dollarë për “dështimin sistematik të heqjes së informacionit të ndaluar”. Kjo është deri tani gjoba më e madhe deri më sot dhe e para në bazë të qarkullimit.

Pasi akuzoi vazhdimisht Google për injorimin e ligjeve ruse për turpësinë, Rusia ka përshkallëzuar në mënyrë dramatike betejën e saj të gjatë me platformat kryesore të internetit me bazë në SHBA. Të premten, një gjykatë në Moskë vendosi një gjobë të paprecedentë prej gati 100 milionë dollarësh ndaj Google për korruptimin e të miturve me pornografi, propagandë dhe transgjinorizëm.

Përmbajtja si materiale pornografike, si dhe postimet që thuhet se promovojnë drogë dhe vetëvrasje janë në diskutim dhe rregullatori shtetëror i medias Roskomnadzor ka kërkuar heqjen e të njëjtave.

Më e rëndësishmja, zyrtarët e Kremlinit dhe rregullatori kanë akuzuar prej kohësh Google për promovimin e mesazheve politikisht subversive me qëllimin për të nxitur protesta në mbështetje të disidentit të burgosur Alexei Navalny.

Për më tepër, kompanitë e internetit me bazë në Silicon Valley janë akuzuar nga Rusia për lejimin e përdorimit të tyre si një dorë e fshehur e politikës së jashtme të SHBA brenda Rusisë dhe për promovimin e përmbajtjeve të diskutueshme si transgjinorizmi në mesin e të rinjve rusë.

Shfaqja e materialeve seksualisht eksplicite dhe korruptive për të miturit është e paligjshme sipas legjislacionit të fundit.

Kjo gjobë prej 7.2 miliardë rubla, (ose 98 milionë dollarë) është rekord në krahasim me gjobat e mëparshme të vendosura ndaj kompanive amerikane të mediave sociale. Objektivi i qartë i vendosjes së një gjobe kaq të madhe është dërgimi i një mesazhi dhe paralajmërimi kumbues.

Duke komentuar se si gjykata arriti në këtë shifër të lartë, The Moscow Times vëren se gjykata e magjistraturës së Moskës e bëri këtë “nën një klauzole ligjore që lejon gjykatat të vendosin midis 5% dhe 10% të xhiros së një kompanie, sipas RIA Novosti shtetërore. agjencia e lajmeve.”

Deri më tani Google ka thënë pak, vetëm duke i thënë AFP se, “Ne do të studiojmë dokumentet e gjykatës dhe më pas do të vendosim për hapat e ardhshëm”, sipas zyrës së tij të shtypit.

Ndërkohë, Facebook dhe Twitter deri më tani janë përballur me gjoba simbolike për akuza të ngjashme për mos heqjen e përmbajtjes. “Meta – e cila ka një seancë në gjykatë më vonë sot për të njëjtat akuza – është kërcënuar gjithashtu me një gjobë të bazuar në të ardhura”, shkruan AFP.

“Të enjten, Twitter iu vendos gjoba e fundit prej tre milionë rubla (40,000 dollarë) pasi autoritetet filluan të frenojnë shërbimet e tij në pranverë.”

Siç u raportua nga GreatGameIndia më herët, algoritmet e rekomandimit të Facebook dhe Twitter promovuan mosmarrëveshje sociale në Rusi dhe u paralajmëruan nga autoritetet ruse se ato mund të çaktivizoheshin sipas ligjit të ri.

Megjithatë, është shumë e pamundur dhe pothuajse e pamundur që autoritetet shtetërore të Kremlinit të shkojnë ndonjëherë aq larg sa të bllokojnë këto platforma, duke pasur parasysh popullaritetin e jashtëzakonshëm në publikun rus, pasi mund të rezultojë në reagime masive.

Kohët e fundit, një listë e zezë sekrete e “individëve dhe organizatave të rrezikshme” e zbuluar nga Facebook tregoi se ka mbi 4000 hyrje. Midis tyre janë subjekte të sanksionuara nga SHBA si terroristë, zuzar historikë, kartele, grupe milicie, si dhe disidentë.

Qeveria e SHBA po urdhëron fshehurazi Google që të sigurojë të dhëna për këdo që shkruan në terma të caktuar kërkimi, tregon një dokument gjyqësor i pavulosur aksidentalisht. Ekziston frika e tillë “urdhër fjalë kyçe” kërcënojnë të implikojnë përdoruesit e pafajshëm të Uebit në krime të rënda dhe janë më të zakonshme nga sa mendohej më parë.

Robert Wood Johnson (aksionari kryesor i JOHNSON & JOHNSON) së bashku me Zuckerberg-Chan financuan gjithashtu pjesën e sulmit në Atlantik ndaj meje.

Ndërkohë, i ashtuquajturi uebsajt i pavarur i verifikimit të fakteve FactCheck.org është i ekspozuar të financohet nga i njëjti grup lobues vaksinash prej 1.9 miliardë dollarësh që supozohet të kontrollojë.

Faqja është një partner në Facebook, artikujt e të cilit përdoren për të censuruar zërat kritikë në platformën e mediave sociale. Ajo drejtohet nga ish-drejtori i CDC-së, gjë që është sërish një konflikt interesi.

Kryeministri australian Scott Morrison ka thënë se Facebook ka sulmuar kombin sovran të Australisë dhe se qeveria e tij nuk do të frikësohet nga kërcënimet e Facebook.

Kombe të tjera nga e gjithë bota janë bashkuar në ndezjen e një lufte globale kundër kërcënimeve nga Big Tech.

/ PatriotikMedia /

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post VIDEO/Lylzimsi Vehap Kola: Kur kritikova Bashën isha Budalla.Gabova me Sorosin.
Next post Juria jep Vendimin për Gjyqin e Trafikimit Seksual të Ghislaine Maxwell – Kjo është një “Bombë” e Vërtetë …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura