Schumer i Senatit në SHBA do të Mbajë Votimin për Përfundimin e Filibuster për Shtetëzimin e Zgjedhjeve!

Shkruar nga: Eric Thompson –

Me konsensusin në rritje në të dy anët e vijës së një Vale të Kuqe të GOP në zgjedhjet e ardhshme afatmesme të 2022, të gjitha duart janë në kuvertë për të majtën radikale për të bërë presion ndaj Senatit të SHBA për të miratuar Aktin e Lirisë për të Votuar, Votimin e John Lewis Ligji për të Drejtat.

Ky akt do të nacionalizonte zgjedhjet federale, në kundërshtim me Kushtetutën e SHBA-së, duke i mandatuar të gjitha shtetet të lejojnë votimin e hershëm, duke e bërë ditën e zgjedhjeve një festë publike dhe mandaton votimin me postë ETC.

Senati i SHBA-së do të votojë këtë muaj nëse do të ndryshojë rregullat e tij për ta bërë më të lehtë miratimin e një projektligji që mbron të drejtat e votës, tha të hënën kryedemokrati Chuck Schumer, disa ditë para përvjetorit të sulmit vdekjeprurës të 6 janarit në ndërtesën e Kapitolit.

Schumer është zotuar se Senati do të vazhdojë përpara me legjislacionin për të drejtat e votës dhe do të votojë për ndryshimin e rregullave të dhomës së sipërme deri më 17 janar, nëse GOP bllokon edhe një herë projektligjin.

Politico raportoi, Konferenca e Shteteve të Bashkuara të Kryebashkiakëve “Të Majtë e Largët” lëshoi ​​një letër të nënshkruar nga më shumë se 140 kryetarë bashkie të të dyja partive, duke i kërkuar Senatit të miratojë dy projektligjet për të drejtat e votës.

Fix Our Senat, një fushatë e përqendruar në eliminimin e filibusterit, ndau gjithashtu një letër të nënshkruar nga 60 organizata duke u bërë presion demokratëve të Senatit që t’i drejtohen filibusterit në mënyrë që të miratojnë legjislacionin për të drejtat e votës.

“Ashtu siç na duhej të zgjasnim kufirin e borxhit për të shmangur fatkeqësinë ekonomike, ne duhet të miratojmë demokracinë federale dhe legjislacionin votues për të mbrojtur demokracinë tonë”, thuhet në letër. “Dhe ashtu siç ishit përgatitur më herët të pranonit se ekonomia e SHBA-së është më e rëndësishme se kriza, ne ju nxisim të bëni një vlerësim të ngjashëm kur bëhet fjalë për demokracinë tonë dhe të drejtën tonë për të votuar.”

Udhëheqësi i mazhorancës tha se dhoma e kontrolluar ngushtë nga demokratët duhej të konsideronte një ndryshim në rregullin e saj filibuster pasi një valë shtetesh të udhëhequra nga republikanët vitin e kaluar miratuan kufizime të reja në votim.

Nëntëmbëdhjetë legjislatura shtetërore miratuan 34 ligje për të ndaluar mashtrimin zgjedhor në vitin 2021, numri më i lartë që kur qendra filloi të gjurmonte legjislacionin e votimit në 2011.

“Ashtu si kryengritësit e dhunshëm që sulmuan Kapitolin e SHBA gati një vit më parë, zyrtarët republikanë në shtetet anembanë vendit kanë kapur gënjeshtrën e madhe të ish-presidentit rreth mashtrimit të gjerë të votuesve për të miratuar legjislacionin antidemokratik,” tha Schumer në një letër drejtuar Demokratëve. senatorët të hënën. “Ne mund dhe duhet të ndërmarrim veprime të forta për të ndaluar këtë marshim antidemokratik.”

“Ne duhet të përshtatemi. Senati duhet të evoluojë siç ka ndodhur shumë herë më parë,” shkroi Schumer në një letër të Dear Koleague të hënën në mëngjes.

Demokratët e Senatit u përpoqën ta sillnin projektligjin për të drejtën e votës në një votim katër herë vitin e kaluar dhe u bllokuan vazhdimisht nga republikanët, të cilët përdorën rregullin filibuster që kërkon që 60 nga 100 senatorët të bien dakord për të avancuar shumicën e legjislacionit.

Dhoma është e ndarë 50-50 mes dy partive, me demokratët që mbajnë shumicën në bazë të votës së zv.presidentes Kamala Harris.

Schumer tha se dhoma do të votojë për një ndryshim rregullash deri më 17 janar, festa federale që nderon liderin e të drejtave civile, Rev. Martin Luther King Jr.

Demokratët mund të ndryshojnë rregullat e dhomës vetëm me një shumicë të thjeshtë, por dy anëtarë centristë të partisë së tyre – Senatorët Joe Manchin dhe Kyrsten Sinema – kanë shprehur vazhdimisht kundërshtime për ta bërë këtë.

Sinema tha në një deklaratë të hënën se ajo vazhdoi të mbështeste si të drejtat e votës ashtu edhe 60 votat, por shtoi se ishte e hapur për të debatuar rregullat e Senatit.

GOP pritet të refuzojë edhe një herë faturat, duke argumentuar se ato janë një formë e tejkalimit federal. Në një Senat 50-50, demokratët kanë nevojë për 10 republikanë për t’u bashkuar me ta për të avancuar legjislacionin për shkak të pragut prej 60 votash që kërkohet sipas rregullave të Senatit. Por opozita uniforme republikane ka bërë që avokatët e të drejtave të votës t’i nxisin demokratët e Senatit të shfuqizojnë ligjin ose të krijojnë një përjashtim për legjislacionin për të drejtat e votës.

Në mënyrë që kjo të ndodhë, të gjithë demokratët duhet të jenë në bord. Senatori Joe Manchin i Virxhinias Perëndimore dhe senatori Kyrsten Sinema i Arizonës e kanë mbrojtur vazhdimisht ligjin dhe mund të mos jenë të hapur për ta ndryshuar atë, pavarësisht se mbështesin vetë legjislacionin e votimit.

Manchin mori pjesë në një sërë takimesh mbi ndryshimet e mundshme të rregullave me senatorë të tjerë demokratë gjatë dhjetorit, të cilat vazhduan gjatë festave.

Senatorët kanë diskutuar dy qasje të ndryshme për ndryshimin e rregullave të Senatit. Ose krijimi i një “filibusteri që flet” që do t’i jepte pakicës aftësinë për të bllokuar veprimet mbi legjislacionin ose krijimi i një hapjeje që do të siguronte një rrugë për demokratët për të miratuar legjislacionin për të drejtat e votës me një shumicë të thjeshtë, sipas një burimi të njohur me diskutimet.

Kjo përpjekje për të ndryshuar rregullin Filibuster, duke lejuar votën për të nacionalizuar zgjedhjet, është e vetmja shpresë që partia Demokratike ka për të mbajtur kongresin në nëntor.

Rezultatet më të rrezikshme të tyre për t’i dhënë fund debatit dhe miratimin e Aktit të Lirisë për të Votuar dhe Aktit të të Drejtave të Votimit të John Lewis është se në fakt do të lejonin përgjithmonë të majtën të mbajë Kongresin.

Së dyti, me një shumicë të parashikueshme, demokratët do të ishin në gjendje të votonin për ndryshimin e Kushtetutës, pasi t’i jepnin amnistisë së numrit masiv të të huajve të paligjshëm, duke çuar në bërjen e së majtës partia e shumicës në dy të tretat e legjislaturave të shtetit.

/PatriotikMedia/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post VIDEO/Shpikësit e Mikroçipëve për Covid shprehen: Nuk ka ndalim për Shpërndarjen e saj – Duam apo Z’duam Ne …
Next post Av.Goxhaj: Sot Protestuam edhe Kundër Qeverisë së Albin Milosheviçit që Sot i vuri Traun në Kufi 2 Milionë Shqiptarëve të Pavaksinuar !!!
error: Ky publikimet jane te mbrojtura