FBI u trajnua për 6 Janarin: Një Ditë përpara Kryengritjes në Kapitol, u vendosën Komandot Sekrete me Urdhra “Shit-to-Kill”…

Ngjarjet që mbizotëruan trazirat e Kapitolit që ndodhën më 6 janar 2021 na u deklarua se kjo ishte një ngjarje spontane që autoritetet nuk e panë se nga vinte dhe se nuk mund të ishin përgatitur siç duhet për këtë rast.

Pavarësisht njoftimit paraprak për javë të tëra se grupet ekstremiste të ‘djathta’ planifikonin të zbrisnin në kryeqytet për certifikimin e Kolegjit Zgjedhor të rezultateve të zgjedhjeve 2020, Garda Kombëtare mbajti një qëndrim të lehtë për shkak të një frike të supozuar nga “optika”. Policia e Kapitolit shkoi aq larg sa hapi rrugë protestuesve sa mbajti dhe dyert hapur për në ndërtesën e Kapitolit duke i përshëndetur protestuesit brenda në ndërtesë dhe ATA qëndruan duarkryq ndërsa personazhet e paarmatosur ndotën dhomën e Senatit me praninë e tyre të padëshiruar me sa duket.

Byroja Federale e Hetimit thuhet se që nga kjo ngjarje surreale, kishte depërtuar në këto grupe dhe po monitoronte ngjarjet në terren. Mesazhet me tekst nga 6 janari janë zbuluar në gjykatë që tregojnë se anëtarët e grupeve të së djathtës ekstreme krijuan trazirat dhe këtë nuk po e bënin sipas ‘urdhrave’ të Donald Trump – megjithëse disa nëna të ndryshme MAGA besonin se kjo ishte kështu.

Ajo bëhet edhe më keq. Një vit më vonë, më 3 janar 2022, u zbulua se FBI kishte qenë duke u trajnuar për një emergjencë të tillë si Trazirat e Kapitolit disa ditë përpara ngjarjes. Newsweek raportoi për këtë ngjarje:

Ditën e dielë, më 3 janar, krerët e operacioneve speciale të qeverisë elitare u takuan në Quantico, Virxhinia, për të shqyrtuar kërcënimet e mundshme të kontingjentet si dhe planet për Sesionin e Përbashkët të ardhshëm të Kongresit. Takimi dhe dislokimi i mëparshëm i këtyre komandove të fshehur më 6 janar, nuk është zbuluar kurrë më parë.

Raporti liston asetet e FBI-së që po përgatiteshin për potencialin e një emergjence në mbledhjen e Kolegjit Zgjedhor:

Aktivizimi i njësive të emergjencës më 3 janar përfshinte Ekipin e Shpëtimit të Pengëve të FBI-së, ekipin kombëtar të FBI-së “Render Safe” si dhe një ekip FBI SWAT nga Zyra e terrenit në Baltimore,gjithashtu ishin dhe Ekipet e Reagimit Special nga Byroja e Alkoolit, Duhanit, Armëve të Zjarrit dhe Eksplozivëve (ATF) si dhe Grupi i Operacioneve Speciale të Shërbimit të Marshallëve të SHBA.

Këto mjete taktike ishin ‘paravendosur’ dhe ishin të përgatitur për të vendosur forcë vdekjeprurëse për të ndaluar kërcënimet ndaj Kongresit:

Të gjitha këto asete ishin “para-vendosur” dhe gati për të shkuar gjatë fundjavës 2-3 janar, duke dalë nga kompleksi i Akademisë FBI në Quantico, 30 milje në jug të ndërtesës së Kapitolit. Nëse do të ndodhte një WMD ose sulm terrorist, njësitë do të lëviznin me helikopter në vendin e incidentit. Aktivizimi i njësive të reagimit katastrofik, që funksionojnë sipas planeve të miratuara tashmë nga Presidenti Trump, shkaktoi një dritë jeshile automatike që lejonte reaguesit federalë të merrnin iniciativën dhe të mos kursenin asnjë burim, përfshirë autoritetin qëlloni për të vrarë, për t’u marrë me këtë gjendje më të jashtëzakonshme.

Newsweek shpjegon veprimet e raportuara të ndërmarra nga anëtarët e kësaj njësie sekrete taktike:

Në mëngjesin e 6 janarit, shumica e këtyre forcave u inskenuan më afër qendrës së Uashingtonit, veçanërisht pasi u morën informacione që tregonin një kërcënim të mundshëm ndaj ndërtesës së selisë së FBI-së ose zyrës së FBI-së në Uashington. Ekipet taktike të FBI-së mbërritën në Capitol Hill herët gjatë ditës për të ndihmuar në mbledhjen e provave në vendet – duke përfshirë selinë kombëtare të partisë Republikane dhe Demokratike – ku u gjetën pajisje shpërthyese. Ekipet e FBI SWAT dhe snajperët u vendosën për të siguruar ndërtesat e zyrave të kongresit aty pranë. Agjentë të tjerë të FBI-së ofruan siguri selektive rreth Kapitolit të SHBA dhe mbrojtje për anëtarët dhe stafin e kongresit.

Një ekip taktik i Ekipit të Shpëtimit të Pengëve ishte një nga agjencitë e para federale të jashtme që hynë në të vërtetë në Kapitol pasi protestuesit depërtuan ndërtesën. Përveç shtimit të aseteve të sigurisë emergjente, një ekip u koordinua me Policinë dhe Shërbimin Sekret të Kapitolit të SHBA për të siguruar mbrojtje shtesë të Zëvendës Presidentit Pence, i cili ishte zhvendosur në strukturën e parkimit nëntokësor poshtë Kapitolit, nga ku supozohej të evakuohej. Por Pence refuzoi të largohej nga ndërtesa dhe qëndroi nën tokë.

Veprimet e ndërmarra nga këta operatorë sekretë nën autoritetin e Departamentit të Drejtësisë janë një tjetër tregues se kishte autoritete që parashikonin se mund të zhvillohej një trazirë, por nuk arritën të ndërhynin seriozisht:

Prania e këtyre forcave të jashtëzakonshme nën kontrollin e Prokurorit të Përgjithshëm – dhe kryesisht që vepronin sipas planeve të emergjencës që Kongresi dhe Policia e Kapitolit të SHBA nuk ishin në dijeni – shtoi një shtresë shtesë të reaguesve shumë të armatosur. Roli që luajti ushtria në këtë operacion shumë të klasifikuar është ende i panjohur, megjithëse burime të FBI-së i thonë Newsweek se operatorët ushtarakë të dërguar në FBI dhe ata në gatishmëri si pjesë e Forcave të Misionit Kombëtar, ishin të pranishëm në zonën metropolitane.

Nëse do të kishte aktorë armiqësorë që synonin të përmbysnin në mënyrë të pashpjegueshme rezultatet e zgjedhjeve të vitit 2020 me anë të forcës – një besim që kundërshton çdo bazë realiste – atëherë dështimi i FBI-së për të ndërhyrë me forcë vdekjeprurëse është një shpërfillje e detyrës dhe Policia e Kapitolit mban dyert hapja është e barabartë me tradhti të lartë. Megjithatë, Departamenti i Drejtësisë nuk ka akuzuar askënd për tradhti ose “kryengritje”, duke falsifikuar kështu narrativën e medias më 6 janar.

FBI-ja që atëherë nuk ka qenë në gjendje të vërtetojë asnjë provë se ish-presidenti Donald Trump kishte ndonjë lidhje personalisht me rrethimin e ndërtesës së Kapitolit nga e djathta ekstreme, në kundërshtim me imagjinatën e frikshme të kritikëve të tij. Dikush mund të argumentojë se ai duhet të kishte bërë më shumë (madje kjo akuzë kundërshtohet deri në një masë nga deklarimi i tij ndaj mbështetësve të tij aktualë në fjalimin e tij për të “dëgjuar në mënyrë paqësore dhe patriotike” zërat e tyre), por argumenti se Trump ishte disi përgjegjës qëndron në këmbë prej balte.

Kjo nuk është ajo që populli amerikan do të dëgjojë këtë javë, pasi Presidenti dhe Zëvendës Presidenti synojnë të rishikojnë ngjarjen e 6 janarit dhe frikësues për “rrezikun për demokracinë” që paraqet ngjarja. Ndërsa ekstremistët e ekstremit të djathtë që përdhosën atë ditë nuk duhet të kishin ndërhyrë në një transferim paqësor të pushtetit pas një zgjedhjeje të kontestuar me të drejtë, nuk duhet humbur që në fund të ditës ishte një trazirë.

Ndryshe nga rebelët që demokratët duartrokitën gjatë gjithë vitit 2020, Donald Trump në fakt dënoi ata që morën pjesë në të. Dhe sot e kësaj dite, më shumë njerëz refuzojnë të pranojnë rezultatet e zgjedhjes së Trump në 2016 sesa zgjedhja e Biden në 2020.

Kjo është për shkak të një korporate të paturpshme të krahut të majtë të medias që sabotoi ish-presidentin që në ditën e tij të parë në detyrë. Ato media të pandershme janë ato që përfaqësojnë “rrezikun e vërtetë për demokracinë”.

/PatriotikMedia/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post CEO i Sigurimeve të Jetës: Kemi Gati 100,000 Vdekje më Shumë në Muaj në SHBA nga …
Next post Analiza: Pse Lulzim Basha po nxit Dhunë?
error: Ky publikimet jane te mbrojtura