Ligjvënësit Francezë Miratojnë “Kalimin e ri të Vaksinës” Pas tre Ditësh Debateve të ashpëra …

Pas tre ditësh debatesh të ashpra, dhe shumë vërejtjet të diskutueshme të Presidentit Emmanuel Macron, Asambleja Kombëtare Franceze miratoi një projekt-ligj të enjten në mëngjes që do të transformonte kalimin shëndetësor të vendit në një “kalim më të rreptë të vaksinimit”.

Franca i jep miratimin fillestar me 214 pro dhe 93 kundër të miratimit të vaksinimit të detyruar pas zemërimit të shpërthyer ndaj Macron! Por beteja reale është në Senatin e dominuar nga e djathta konservatore!

Dhoma e Ulët e Parlamentit të Francës miratoi të enjten projektligjin e parë që shtrëngonte më tej masat për Covid-in, pas tre ditësh debatesh të tensionuara të nxitura nga paralajmërimi i Presidentit Emmanuel Macron se ai donte të “zhgënjente” të pavaksinuarit.

Projektligji do të kërkonte një kurs të plotë vaksinimi të detyruar kundër Covid-19 për të gjithë ata që duan të kenë akses në shërbimet themelore të jetës, duke përfshirë udhëtimin me tren ndërqytetës, pjesëmarrjen në ngjarje kulturore ose ngrënien jashtë.

Një test PCR i fundit ose prova e rikuperimit nga covidi nuk do të jenë më të vlefshme. Veç pasaporta e vaksinimit të plotë do të njihet!

Legjislacioni pritej të kalonte relativisht pa probleme në parlament me mbështetjen e Opozitës së krahut të djathtë.

Por fillimisht u bllokua këtë javë kur deputetët arritën të mposhtin qeverinë në një votim procedural.

Diskutimet u pezulluan sërish në orët e para të së mërkurës, pas një buje të shkaktuar nga komentet e Macron se ai do të “zhgënjente… deri në fund” të pavaksinuarit.

Teksti u miratua pak pas orës 5:30 të mëngjesit (0430 GMT) të enjten nga Asambleja Kombëtare me 214 vota pro dhe 93 kundër, me 27 abstenime.

Tani do të shkojë në Senat, dhoma e lartë e dominuar nga opozita e djathtë që pritet të bëjë ndryshime.

Kjo mund të vërë në pikëpyetje datën e synuar të qeverisë, 15 janarin për zbatimin e mandatit të ri të vaksininimit.

Kryeministri Jean Castex i tha televizionit BFM se “shpresonte shumë” se data 15 janar mund të mbahej ende.

“Veproni si qytetarë”: Mediat franceze kanë spekuluar nëse Macron synonte të shkaktonte polemika me një gjuhë të ashpër, e cila u kap nga rivalët e tij në fushatën e zgjedhjeve presidenciale 2022.

Rreth 53 për qind e francezëve u tronditën nga komentet e Macron, ndërsa 47 për qind jo, sipas një sondazhi të Elabe të publikuar të mërkurën.

Kryeministri Castex nuk shprehu keqardhje për përdorimin e gjuhës nga Macron: “Që ka pasur një stuhi në qarqe të caktuara, nuk dyshoj dhe e shoh vetë. Por presidenti ndonjëherë mund të thotë me zë të lartë gjëra që shumë e shumë njerëz i mendojnë qetësisht,” tha ai.

Macron i tha gjithashtu gazetës Le Parisien: “Nëse liria juaj kërcënon lirinë e të tjerëve, ju bëheni të papërgjegjshëm. Dhe njerëzit e papërgjegjshëm nuk janë më qytetarë”.

Kryeministri Castex, në intervistën e tij, e zgjeroi këtë duke shtuar: “Nëse ne të gjithë sillemi si qytetarë, atëherë askush nuk do të mërzisë dikë tjetër”. “Secili duhet të bëjë detyrën e tij”, shtoi ai.

Sipas shifrave të qeverisë, 91 për qind e të rriturve francezë janë plotësisht të vaksinuar.

Ministri i Shëndetësisë Olivier Veran gjithashtu postoi në Twitter mes bujës se 66,000 njerëz morën vaksinën e tyre të parë kundër Covid-19 të mërkurën, shkalla më e lartë ditore që nga tetori.

Veran zbuloi gjithashtu në parlament se rreth pesë përqind e njerëzve në spital me Covid kishin falsifikuar lejen shëndetësore që përmban dëshminë e vaksinimit dhe u zotua se legjislacioni i ri do të ashpërsonte masat kundër shkelësve.

Vërejtjet e Macron erdhën pasi Franca vendosi një rekord për rastet e Covid gjatë një periudhe 24-orëshe të mërkurën, me më shumë se 332,000 infeksione shtesë të regjistruara.

Polemika ka nxjerrë në pah gjithashtu një atmosferë gjithnjë e më febrile parazgjedhore në Francë.

Macron tha se dëshiron të kandidojë për një mandat të dytë në votimin presidencial të prillit, por se deklarimi i synimeve të tij tani do të largonte vëmendjen nga menaxhimi i krizës shëndetësore.

Kandidatja e krahut të djathtë Valerie Pecresse e republikanëve, e parë nga shumë njerëz si sfiduesja më e besueshme e Macron, tha se “nuk i takon presidentit të zgjedhë francezët e mirë dhe të këqij”.

Shënim: NJË LAJM QË DUHET TA LEXOJË ÇDO SHQIPTAR SE ÇFARË I PRET NËSE I DORËZOHEN VAKSINIMIT DUKE BLERË E DUKE HESHTUR!

/PatriotikMedia – FRANCE 24/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post VIDEO/Si u zhvilluan Ngjarjet në 6 Janar sipas “Inside The Americas”…
Next post Protesta: Ja Përse do të Jem në 8 Janar dhe në Rast Dështimi s’do Jem më në Asnjë Datë tjetër. Si gjithë të tjerët !!!
error: Ky publikimet jane te mbrojtura