Analiza: 8 Janari që duan ta Deformojnë!

Nga Ibsen Elezi –

Tabloja e asaj dite pati 3 element te dukshem
1- Pjesmarrje masive e demokrateve ne oborr dhe rrugen para.

2- Ana tjeter, oborri plot me makina, godina e blinduar dhe kati i dyte i mbushur me njerez.

3- Policia e mire organizuar ne pikat kyçe rreth PD.

Fakti qe Luli mbajti njerez ate dite ne katin e 2-te ishte budallallek si veprim por edhe “kurajoz”. Them budallallek pasi vuri nje grup njerzish perballe te pakten 5 mije demokrateve te irrituar nga ai vete.

Acarimi filloi kur demokratet donin te futeshin brenda godines dhe hasen nga te gjitha hyrjet dyer te bliduara.

Mundesite e tyre ishin 2, te hapnin dyert ose te hynin nga ballkoni me shkalle, ata kishin ardhur per te hyre brenda dhe kjo ishte lajmeruar.

Ne ket tentative, hedhja e gazit tymues nga Lul’hotsat drejt demokrateve poshte, ishte e justifikueshme, kur sheh se je i rrethuar nga nje numer aq i madh njerzish te ze paniku dhe do reagosh.
Ndersa goditja me dru ne koke dhe pergjakja e disa demokrateve qe u futen ne ballkon nga badigardet e Lulit ishte kriminale, ne mbrojtje te tyre o hodhen gure rrethanor qe ishin te paket ne oborr.
Pra per nje arsye ose tjetren, konflikti do ndodhte, shkalla e tij varej nga reagimi pakices brenda.
Ne momentin e atij terrori psikologjik, kur po gjuhej nga dritaret me gure, me shkalle e shashka edhe njoftimi i policise nga Luli eshte normal.
Ai zgjodhi nje rruge, te futej ne nje godine te bunkerizuar, pavaresisht se njerzit qe zgjedhin ket rruge kane deshtuar gjithmone.

Policia u fut nga parlamenti, pa paralajmeruar, pa rezistence zbrazi oborrin duke hedhur nje sasi te papare gazi helmues (personalisht mu desht rreth 20 min te nxjerr nje burre rreth te 70-ve, te cilit nga bombat me gaz te kembet e tij humbi 2 here ndjenjat dhe nuk merrte dot fryme dhe shihte te ecte).

Deri ketu po e justifikoj, pasi nuk mund te injotonte kerkesen per mbrojtje.

Oborri u zbraz, ndaj tyre nuk pati asnje akt dhune te vetem, u mundesua per ti nxjerre nga “rreziku” kerkuesit e ndihmes.
Por se kuptoj dot ate qe ndodhi me pas, poëicia doli nga oborri dhe u turr mbi demokratet me gaz, arme qe hidhni fisheke gazi dhe plastikat e tyre gotiden e demtuan shuma nga pjesmarresit, hedhja e ujit, goditjet me shkopinj deri re Tajvani, deri te RTSH, apo pertej ures rr.Elbasanit, shume pjesmarres i hodhen ne Lane, arrestimi i njerezve neper rruget e Tiranes, shoqerimet ne komisariate te mbi 50 personave.
Ne krye te policise shihje ca persona qe gjuanin fisheket drejt e mbi njerzit e pambrojtu, kishte mllef ne ate qe po benin per te goditur demokratet, per ti hedhur ne Lane, per ti ndjeku pas, per ti poshteruar.

Kjo tregoi se ky ishte nje plan,

  • acaroni situaten
  • na therrisni per ndihme
  • me do i derrmojme me gaz, me dru, me uje, i hedhim.ne ne Lane keta qe deshten t’ju hidhinin ju.
    Ky ishte nje plan mes Lul-Bardhes dhe Ram- Çucit, plan qe e justifikojne me gjysem te verteta, plan gjysem burash.

Ajo qe skuptoj eshte se si nje drejtor Policie qe vet ambasadorja e mbeshteti si profesionist, mundi te realizoj nje poshtersi te tille. Ky eshte ose debil ose maskara, zgjidh e merr, ketij ç’i kane bere ata burra te moshuar, ato nena, ata njerez te ndershem, ata djem te rinje qe i le pa ndjenja e i arrestove rrugeve te Tiranes.
Ky palaço çfare pati, çfare i kane bere ata njerez te pafajshem, qe zbaton planet e gjysem burrave, nga i buron ajo urrejtje ?!

Po ti a e mendon se nje dite te bjere sistemi yt dhe kasta jote.
Mendon ti se ne jemi si ky i gjati yt, qe i perdor njerzit mish per top dhe shkon e behet mik per koke me ‘vrasesit’ ?!

Trasheni zullumin, trasheni sa me shume se keshtu e shpejtoni fundin tuaj te keq.
Ju qofshi !

/PatriotikMedia/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Av.Altin Goxhaj: 30 Ditët e Jetëgjatësisë së G29 Rithemeluese: 11 Dhjetor – 10 Janar!
Next post VIDEO/Drejtoresha e CDC u përball “Më në fund”për të Raportuar mbi Vdekjet nga Covid-i …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura