Rënia e Mediave Kryesore dhe Gënjeshtrat më të Mëdha që na Ofruan në 2021 …

Nëse viti i kaluar ka konfirmuar diçka ajo është se mediat kryesore ishin tërësisht e pabesueshme. Ku dhe shumica e njerëzve tashmë dyshonin për këtë, por 12 muajt e fundit kanë dhënë më shumë konfirmim sesa vitet e fundit së bashku.

2021 e ka bërë të qartë se mediat kryesore janë një krah propagandistik i elitistëve politikë dhe të korporatave, nga qeveria e madhe dhe farmacia e madhe.

Ndërsa ka pasur disa shembuj të shndritshëm të gazetarisë së pavarur dhe kryesisht të paanshme në MSM, këto momente janë po aq të rralla sa shikimet e përbindëshit të Loch Ness dhe pothuajse po aq të pabesueshme. Publiku është gënjyer kaq vazhdimisht sa ndonjëherë ne e injorojmë gazetarinë legjitime kur ajo shfaqet, sepse është më e sigurt të supozohet se media është e pasinqertë në çdo kohë.

Unë personalisht kam vënë re një larje reklamash të paguara kohët e fundit nga platformat kryesore mediatike të trashëgimisë si New York Times, duke u përpjekur dëshpërimisht të bindin publikun se ato janë ende të rëndësishme. Mesazhi është se ata janë i vetmi “burim i vërtetë” i informacionit të lajmeve, ndërsa i lusin njerëzit të fillojnë të abonohen dhe të lexojnë edhe një herë mbeturinat e tyre të nxehta. Mediat e majta po shkatërrohen, me shitësit e propagandës në internet dhe prostitutat si Buzzfeed dhe Vox që shpërthejnë. Mungesa e fitimeve është e dukshme dhe pushimet nga puna kanë qenë agresive.

Këto platforma mbijetuan gjatë viteve të fundit në reklamat e mediave teknologjike dhe kapitalin fillestar, por paratë e lira kanë mbaruar dhe tani ata nuk dinë çfarë të bëjnë. Skema e Buzzfeed ishte të dilte publike dhe të shiste aksione, por ky plan dështoi kaq plotësisht dhe aksionet e kompanisë ranë aq shumë sa që ngjarja i ka ekspozuar të gjitha mediat e tjera të reja teknologjike ndaj një shqyrtimi më të gjerë. Me fjalë të tjera, askush nuk ka besim në këto pika, të paktën jo aq sa për të investuar në to, dhe tani veli i “suksesit” të tyre të supozuar është hequr. Buzzfeed dikur pretendonte se ato kishin vlerë 1.5 miliardë dollarë; realiteti zbuloi se ata nuk vlejnë pothuajse asgjë.

Mediat e vjetra kanë parë gjithashtu rënien e numrit të audiencës së saj gjatë dhjetë viteve të fundit, por viti i fundit në veçanti ka qenë veçanërisht i pahijshëm ndaj tyre. TË GJITHA kanalet kryesore të lajmeve të korporatave panë rënien e vlerësimeve të audiencës së tyre, me CNN që pa rënien më të madhe në përgjithësi. CNN po përballet me një ulje epike prej 68% në numrat e saj në kohën kryesore në vitin 2021, ndërsa MSNBC tani ka audiencën më të vogël të kohës kryesore që ka parë që nga viti 2016. Fox gjithashtu u mor me rënien e audiencës këtë vit, por vazhdon të mbetet media më e ndjekur e lajmeve kabllore deri më tani, ndoshta për shkak të popullaritetit të vazhdueshëm të komentuesve si Tucker Carlson.

Disa mund të fajësojnë humbjen e mbulimit të zgjedhjeve, por nuk është sikur të mos ketë pasur mjaft lajme për të bërë bujë në vitin 2021. Me miliona njerëz që ende punojnë nga shtëpia dhe përballen me kufizime të ndërprera të COVID këtë vit (në shtetet blu), do të mendonit se kjo do të përfaqësonte një audiencë të robëruar për makinën e frikës.

Dreqin, edhe YouTube dhe platforma të tjera të mediave sociale po na detyrojnë përmbajtjen MSM në fytyrat tona çdo ditë, ndërsa varrosin çdo alternativë. Megjithatë, numri i tyre është ende në rënie dhe audienca po qesh.

YouTube madje ka hequr butonin “Mos pëlqimi” vetëm për të mbrojtur mediat e korporatave dhe Shtëpinë e Bardhë nga bombardimet gazmore të gishtave poshtë që marrin në çdo video. Është e papranueshme që ne fshatarët të kemi aftësinë për të shprehur pakënaqësinë tonë.

Pra, ku po kthehen njerëzit për lajmet e tyre, nëse jo ato kryesore? Ndërsa statistikat nuk gjurmohen aq mirë për burime të pavarura, është e qartë nga shifrat e shikueshmërisë dhe abonimeve se media alternative po bëhet shpejt forca dominuese në informacion.

Shifrat e audiencës sime janë rritur të paktën 30% vetëm në dy vitet e fundit dhe kjo duket të jetë tendenca në të gjithë bordin për mediat konservatore dhe liritare. Faqet e internetit si Social Blade, që gjurmon statistikat e kanalit në YouTube, mbështesin përfundimin se media alternative po bëhet media e preferuar.

Pse po ndodh kjo? Në fakt ka kaluar një kohë e gjatë. Numrat e mediave kryesore kanë qenë në rënie për shumë vite dhe grupet e moshës së audiencës së tyre janë rritur në mënyrë dramatike. Kjo u përshpejtua pas vitit 2016 kur maska ​​e medias kryesore u hoq plotësisht dhe ajo që ne e njohim tani si “Lufta e Kulturës” u zbulua.

Migrimi i audiencës është i pamohueshëm në mediat argëtuese dhe pop-kulturore. Platformat kryesore të financuara nga një fluks i qëndrueshëm parash nga arkat e korporatave të Disney, Time Warner, Comcast, Viacom, etj., të përdorura për të mbretëruar suprem në botimet argëtuese.

Operacionet mediatike të teknologjisë me përmasa të moderuara kërkuan të mbeten në favoret e këtyre korporatave në këmbim të favoreve dhe aksesit të veçantë. Tani, operacionet me miliarda dollarë pas tyre po pengohen nga kanalet YouTube me kosto të ulët, bëjeni vetë, si Geeks And Gamers, The Quartering, Nedrotic, Clownfish TV, etj.

Gjakderdhja ka qenë aq e tmerrshme sa kompanitë e mediave sociale (me një axhendë të përbashkët) kanë bashkëpunuar me kompanitë kryesore për të shtypur këto lloj kanalesh, duke i demonetizuar ato ose duke i fshirë nga shikimi i publikut me algoritmet e tyre. Kanalet alternative marrin kaq shumë vëmendje sepse ofrojnë diçka që njerëzit duan – Një opinion dhe analizë e sinqertë në vend të një opinioni të blerë dhe paguar me dollarë korporatash.

Në sferën politike dhe sociale ka pasur histori të shumta suksesi, duke përfshirë podcast-in e Joe Rogan, Steven Crowder, Ben Shapiro, “You Are Here” të Blaze TV, Tim Pool lista vazhdon dhe vazhdon. Në mediat ekonomike, media si Zero Hedge vazhdojnë të sjellin miliona lexues që shumica e institucioneve të tjera të zakonshme DËSHORIN që të kishin.

Për të qenë të sigurt, disa nga këto burime informacioni janë ende duke u kapur me ato prej nesh që dikur konsideroheshin si “teoricienët e konspiracionit” disa vite më parë. Eshte ne rregull. Nuk po them se nuk mund të bëhet më shumë. Ajo që po them është se po ndodh një revolucion në mënyrën se si njerëzit konsumojnë median dhe të paktën disa të vërteta po kalojnë atje tek normat.

Unë kam 16 vjet që punoj dhe botoj brenda mediave alternative dhe nuk mendoj se shumë prej atyre që janë të rinj në këtë fushë e kuptojnë se sa shumë amerikanët janë çliruar nga narrativa kryesore në atë kohë. Kur nisa, të ëndërroja për numrat e audiencës që kemi tani, konsiderohej si fantazi naive. Sot vazhdoj të gjej shpresë të madhe në rritjen e gazetarisë së pavarur.

Fakti i çështjes është se për dekada institucionet e korporatave i kanë mashtruar masat të besojnë se vetëm ATA ishin të kualifikuar për të vepruar si portierë dhe roje të pengesës së informacionit. Vetëm ata ishin “gazetarët” e vërtetë. Ata tani kanë humbur respektin e publikut dhe porta e tyre ka marrë fund.

Në këtë shënim, le të shqyrtojmë vetëm disa nga arsyet pse besimi në rrjedhën kryesore ka shpërthyer. Le të shohim disa nga gënjeshtrat më të mëdha të përjetësuara nga MSM në 2021…

“Kryengritja” e 6 janarit

Ndoshta një nga lajmet më të rreme të dekadës. Mediat kryesore e kanë përhapur padashur propagandën se protesta konservatore në ndërtesën e Kapitolit më 6 janar ishte një lloj përpjekje e planifikuar për një pushtim kombëtar dhe grusht shteti të dhunshëm që rezultoi në vdekje të shumta. Realiteti ishte shumë më pak seksi.

Së pari, FBI është detyruar të pranojë se nuk ka prova që mbështesin pretendimin se protesta ishte një grusht shteti i organizuar. Dhe kur një institucion jashtëzakonisht armiqësor ndaj patriotëve e pranon këtë, ju e dini se qeveria nuk ka asgjë.

Asnjë vdekje e vetme që i atribuohet fillimisht protestuesve të 6 janarit nuk u shkaktua nga ata, kështu që ajo histori e gjatë është hedhur poshtë vrimës së kujtesës. Ndërkohë që pati dhunë dhe një protestues i paarmatosur u qëllua dhe u vra nga policia (Ashli ​​Babbitt), rezultati i ngjarjes nuk ishte aspak i afërt me një kryengritje.

Protestuesit hynë brenda, u bluan për pak kohë, disa njerëz vodhën disa suvenire dhe më pas të gjithë u larguan. Mezi mund të konsiderohet një “trazira”.

Krahasoni këtë me trazirat e BLM në të gjithë vendin, të cilat rezultuan në vrasje të shumta aktuale nga njerëz që merrnin pjesë drejtpërdrejt, për të mos përmendur miliarda dollarë dëme pronësore. Mediat i quajtën këto trazira “protesta paqësore” ndërsa dënuan pjesëmarrësit e 6 janarit si monstra.

Kur konservatorët protestojnë për diçka, të paktën ne shkojmë te burimi në vend që të djegim shtëpitë dhe bizneset e njerëzve të pafajshëm. Dhe dua t’u shpjegoj diçka tjetër majtistëve, sepse nuk mendoj se ata e kuptojnë – kur të shihni një “kryengritje” konservatore (rebelim kundër tiranisë së centralizuar), ata nuk do të jenë të paarmatosur siç ishin në 6 janar dhe nuk do të ndaloni derisa të largohen nga pushteti të gjithë elementët e korruptuar të establishmentit. Nëse jeni fshehur nën shtretërit tuaj për ngjarjet e 6 janarit, me të vërtetë nuk keni asnjë ide.

Dështimi i rrjetit të energjisë në Teksas

Wow, çfarë rrëmujë e ngarkuar politikisht ishte pasqyrimi i kësaj ngjarje. Shumë njerëz vdesin nga një stuhi e frikshme dimri që goditi Teksasin dhe shkatërroi pjesë të rrjetit të tyre të pavarur energjetik dhe gjëja e parë që bën media kryesore është të shkruajë tregime se si kjo “dëshmon se ata nuk mund të shkëputeshin kurrë nga bashkimi”.

Këta njerëz janë të fiksuar pas centralizimit deri në pikën që humbasin mendjen nëse ju prodhoni vetë energjinë elektrike.

Paul Krugman, një mjek famëkeq spin për institucionin, shkoi në një tirade në New York Times duke hedhur poshtë çdo dhe të gjitha provat se dështimet e turbinave me erë të financuara nga federale çuan në krizën e rrjetit të energjisë në Teksas. Faktet për këtë janë varrosur edhe sot e kësaj dite.

Numrat vërtetojnë se Paul Krugman dhe MSM janë krejtësisht të gabuar. Instituti Mises botoi një artikull gjithëpërfshirës mbi këtë bazuar në analizat e Institutit për Kërkime të Energjisë, por unë do të përmbledh:

MSM dhe Paul Krugman argumentuan se i gjithë incidenti u shkaktua nga rrjeti i përgatitur keq nga Teksasi me gaz natyror dhe se Turbinat e Erës nuk kishin të bënin me të. Si zgjerim, MSM pohoi se kjo e bën çdo nocion të një shteti si Teksasi që bëhet i pavarur nga qeverisja e centralizuar dhe një rrjet i centralizuar “të qeshur”. Është e rëndësishme të theksohet se Krugman nuk ofron statistika reale për të mbështetur argumentet e tij. Një “ekonomist” duhet ta dijë më mirë.

E vërteta është se turbinat e erës që dështonin ishin me të vërtetë burimi kryesor i rënies së rrjetit të energjisë. Duke çuar deri në stuhinë e dimrit në shkurt, turbinat me erë po gjeneronin rreth 28% (gati një të tretën) të energjisë së Teksasit ndërsa gazi natyror siguronte 43%. Deri në fund të ngrirjes, energjia e erës kishte rënë në 6% ndërsa gazi natyror zvogëlohej dhe u rrit në 65% të rrjetit.

Me fjalë të tjera, Krugman ose gënjeu, ose ishte i pavëmendshëm ndaj statistikave aktuale. Ndërsa pati dështime në disa impiante të gazit natyror, pjesa më e madhe e defektit ishte në energjinë e erës të financuar nga federale. Gjatë krizës së rrjetit, gazi natyror humbi 7% të prodhimit të tij të përgjithshëm ndërsa turbinat e erës të financuara nga federale humbën 47% të prodhimit. KY ËSHTË NJË FAKT.

Gjithashtu mbani në mend se kërkesa për energji në shtet u rrit në qiell në këtë kohë duke thyer të gjitha rekordet e mëparshme, ndoshta sepse popullsia e shtetit u hodh nga 29 milionë në 30 milionë nga fundi i 2019-ës në fillim të 2021-shit.

Miliona njerëz sapo ishin transplantuar në Teksas brenda disa muajsh për t’i shpëtuar politikave të shtetit blu si taksat e larta dhe mandatet shtypëse të Covid. Dhe këtu gjejmë se cili mund të jetë motivi kryesor pas gënjeshtrave të medias për Teksasin – Institucioni nuk dëshiron që amerikanët të migrojnë dhe të mblidhen për të luftuar kundër mandateve.

Gënjeshtra për Teksasin në çdo rast, madje edhe gjatë tragjedisë, zbulon frikën e tyre themelore.

Hulumtimi i Funksionit të Fauci-t

Anthony Fauci është ndoshta gënjeshtari më i paguar në historinë e fundit, por gënjeshtrat e tij shkojnë përtej të vepruarit thjesht si një propagandues për qeverinë. Pandemia e Covid-it ka rezultuar për fat të mirë në një përqindje mesatare shumë të ulët të vdekshmërisë së infeksionit (vetëm 0.27% zyrtarisht), që do të thotë se mbi 99.7% e popullsisë në çdo moment ka shumë pak për t’u shqetësuar nga virusi.

Me variantin e butë Omicron tani në qarkullim, numri i vdekjeve po bie edhe më tej. Megjithatë, ka pasur fatalitete që nuk është dashur të ndodhin dhe Fauci është pjesërisht fajtor.

Përkundër faktit se laboratori më i madh i virologjisë i Nivelit 4 në Azi është në Wuhan, Kinë, pikërisht në rrugë nga epiqendra e shpërthimit të Covid-19, media kryesore me urdhër të qeverisë dhe institucionit mjekësor ka luftuar me dhëmbë e gozhdë për të mohojnë çdo lidhje.

Nëse ky do të ishte një hetim vrasjeje, do të ishte si një detektiv që ecën në një dhomë për të gjetur një trup të pajetë dhe një fqinj që qëndron mbi të me një thikë të përgjakur, dhe pastaj të blejë akulloren e të dyshuarit dhe ta dërgojë atë në rrugën e tij të gëzuar. Nëse nuk keni qenë dëshmitar i therjes aktuale, pse të hetoni më tej?

Pse media ishte kaq e vendosur për të injoruar të dukshmen? Ndoshta sepse agjencitë qeveritare si NIAD dhe NIH nën drejtimin e Anthony Fauci u përfshinë në financimin e kërkimeve klandestine “Gain of Function” të viruseve korona në atë laborator në Wuhan. Kjo do të shpjegonte pse lloji fillestar i Covid që u përhap në të gjithë botën në fillim të vitit 2020 ishte 96% në përputhje me mostrat e mbajtura në laborator që nga viti 2013. 4% e tjerë mund t’i atribuohen manipulimit gjenetik përmes fitimit të funksionit.

Fauci mohoi çdo përfshirje në kërkimin e përfitimit të funksionit, i cili përdoret kryesisht për armatimin e një virusi ose mikroorganizmave të tjerë. Media e mbrojti atë me dhunë dhe akuzoi këdo që kritikonte Faucin se ishte teoricien konspirativ. Epo, rezulton se ai po gënjeu përsëri. Publikimi i mbi 900 dokumenteve në lidhje me kërkimin e koronavirusit të financuar nga Fauci dhe qeveria amerikane në Wuhan dëshmon se mediat ose e mbrojtën verbërisht Faucin pa parë provat, ose se ndajnë të njëjtën axhendë.

Pandemia e të Unxhabuarve

“Rasti i Breakout” është tani një term i zakonshëm që përdoret në media për të përshkruar njerëzit e goditur plotësisht të cilët ende sëmuren dhe vdesin nga infeksioni Covid. Por jo shumë kohë më parë tregimi ishte se kushdo dhe kushdo që sëmurej nga virusi ishte i pavaksinuar. Media dhe qeveria ende shtyjnë nocionin se njerëzit e pagdhendur po mbushin spitalet dhe shtretërit e ICU, por ka ZERO prova për të mbështetur këto pretendime. Ndërkohë, vendet më të goditura në planet po përballen gjithashtu me disa nga nivelet më të larta të infeksionit në planet dhe vdekjet e vazhdueshme.

Në Irlandë, për shembull, mbi 63% e vdekjeve të fundit nga Covid ishin individë të goditur plotësisht. Në Izrael, gati 60% e të shtruarve në spital janë të vaksinuar plotësisht. Uruguai, Bahreini, Maldivet dhe Kili kanë të gjithë përqindjet dërrmuese të vaksinimit dhe të gjithë kanë parë rritje të vdekjeve dhe infeksioneve nga Covid.

Nëse goditjet me të vërtetë funksionojnë, atëherë si është e mundur kjo? Përfundim: Vaksinat nuk funksionojnë, të paktën jo ashtu siç pretenduan fillimisht kompanitë farmaceutike. Shtojini kësaj faktin se njerëzit me imunitet natyror janë 13 deri në 27 herë më të mbrojtur nga Covid se sa njerëzit që i nënshtrohen goditjes. Dikush duhet të pyesë – Cili është qëllimi i këtyre vaksinave eksperimentale mRNA pa të dhëna afatgjata për të provuar sigurinë e tyre?

Stagflacioni “kalimtar”.

Mohimi i mediave kryesore të inflacionit në SHBA ka qenë i zakonshëm për disa kohë. Tani, ata nuk mund ta fshehin më. Me inflacionin e çmimeve që arrin nivelet më të larta të 40 viteve (sipas numrave zyrtarë), libri i xhepit të një amerikani mesatar po merr një goditje masive dhe vetëm do të përkeqësohet që këtu e tutje.

Media duket se është veçanërisht e investuar në fshehjen e të dhënave reale ekonomike nga publiku dhe mbrojtjen e Rezervës Federale dhe praktikave të bankës qendrore në përgjithësi. Nuk do të hyj në teoritë e mia se pse është kështu (kam shkruar tashmë gjerësisht për këtë çështje në artikullin tim të fundit), do të them vetëm se një popullatë e papërgatitur është një popullsi e lehtë për t’u kontrolluar kur ndodh një përplasje ekonomike.

Covid Mbajtja e audiencës nga kinematë?

Industria e filmit ishte në rënie shumë përpara se të ndodhte pandemia e Covid-it, dhe është e pamohueshme që kjo ishte kryesisht për shkak të propagandës ekstreme të majtë të futur në filmat e Hollivudit që nga viti 2016.

Po, Hollywood-i ishte zgjuar më parë, por nuk ishte aq i keq sa industria është bërë në pesë vitet e fundit. Hollywood-i e quan këtë politizim të filmave “përfshirje”, por të kesh më shumë njerëz me ngjyrë dhe kafe në filma nuk është çështja. Përkundrazi, është injektimi i ideologjisë dhe kultit të zgjimit të majtë në gjithçka, nga filmat në serialet televizive e deri te reklamat.

Lufta kulturore është SHUMË e vërtetë, dhe mjerisht, gabimi më i madh i konservatorëve ishte injorimi i luftës në argëtimin popullor deri vonë. Megjithatë, ka shpresë dhe gjendet në mantrën e “Get Wake Go Broke!” Publiku po votojë me kuletat e tyre dhe konsensusi është se ata nuk duan që politika e zgjuar të helmojë argëtimin e tyre. Gjatë dy viteve të fundit të majtët në media kanë thënë se rënia e fitimeve të teatrit është shkaktuar nga frika e publikut për Covid-in. Ky justifikim u shkatërrua së fundmi nga filmi më i fundit Spiderman, i cili nuk ka zgjuar politikë dhe ka pasur audiencë që vjen në kinema me miliona. Filmi fitoi mbi 1 miliard dollarë në 5 ditë duke thyer rekordet e mëparshme.

Është e qartë se Covid nuk është aspak një faktor, por nëse shikoni pothuajse çdo film të dështuar vitin e kaluar, ekziston një fije që i lidh ata – propaganda e Woke. Askush nuk e dëshiron atë, askush nuk e pëlqen atë. Media nuk ka më mënyra për ta mohuar atë.

Ka shumë gënjeshtra të tjera që nuk pata rastin t’i mbuloj këtu, por mendoj se e kuptoni fotografinë. Kush e di se çfarë do të sjellë viti i ardhshëm për sa i përket rrotullimit nga portierët tanë të korporatës? Të paktën, tani për tani, media alternative është rritur për të mbushur boshllëkun dhe për të sjellë fakte ku dikur kishte vetëm mashtrim. Për të hequr qafe të vërtetën, ata do të duhet të na heqin qafe neve. Ndryshe tregu i lirë ka folur.

/PatriotikMedia/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Shoqëria Shqiptare është duke Vajtuar Prag-Vdekjen e Opozitës …
Next post Xhafer Sadiku: Për Açkat, Lulushët, Ramushët dhe Sumat …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura