VIDEO/700 ditë në “14 ditë për të Rrafshuar kthesën” dhe e Vetmja gjë që Zvogëlohet është Liria Juaj …

Nga Matt Agorist

Më 16 mars 2020, administrata Trump publikoi një plan 15-ditor për të ngadalësuar përhapjen e koronavirusit në SHBA. Kjo ishte 663 ditë më parë. Tani jemi gati dy vjet, 2 presidentë, 6 trilionë dollarë dhe të drejta të panumërta të vjedhura për të ngadalësuar përhapjen.

Gjatë dy viteve të fundit, një nga rrëmbimet më të mëdha të pushtetit në historinë e botës ka ndodhur pasi qytetarët e frikësuar ia dorëzuan me dëshirë të drejtat e tyre shtetit për premtimin e sigurisë. Por kjo siguri nuk erdhi dhe nuk do të ketë kurrë.

Megjithatë, ajo që erdhi ishte një mori mandatesh dhe dekretesh arbitrare dhe shpesh qesharake nga politikanët që mendojnë se forca e qeverisë mund të ndalojë një pandemi. Megjithë bllokimet drakoniane ekonomikisht shkatërruese që vranë biznese të vogla të panumërta, pasaporta vaksinash dhe mandate maskash, COVID-19 u kthye – me një hakmarrje.

Një nga vendet më të vaksinuara në planet, me mandatet më të rrepta të vaksinave në vend, New York City, përbënte gati 10% të të gjitha rasteve në SHBA, por kjo nuk është e gjitha. Edhe pse shtetet në të gjithë vendin vazhdojnë të mbyllin shkollat, detyrojnë qytetarët të mbajnë maska ​​dhe të pushojnë njerëzit për refuzimin e goditjes, SHBA vendosi një rekord për numrin më të lartë të rasteve ditore në të gjithë botën – në 1 milion.

Siç ka raportuar TFTP, ne e parashikuam këtë. Disa studime kanë treguar se bllokimet nuk ishin efektive në ndalimin e virusit. Në qershor, ne raportuam për studimin nga Byroja Kombëtare e Kërkimeve Ekonomike, e cila analizoi të dhënat nga 44 vende dhe të 50 shtetet.

Studimi nga NBER zbuloi se këto kufizime jo vetëm që dështuan të shpëtonin jetë, dhe përkeqësuan shumë shkatërrimin e klasës punëtore – por në fakt kanë rezultuar në një rritje të vdekshmërisë së tepërt. Në fund të fundit, ata kushtuan më shumë jetë sesa shpëtuan.

Gjithashtu në qershor, TFTP mbuloi gjetjet e një shkencëtari të MIT i cili raportoi një analizë të të dhënave të ndikimit ekonomik të bllokimit – duke vënë në dukje se ndërsa luajti një rol kyç kontribues në rritjen e mprehtë të papunësisë, nuk bëri një ulje të konsiderueshme të vdekjeve .

Dhe më 22 qershor, një studim i Universitetit të Harvardit përsëriti faktin se megjithëse kjo politikë nuk shpëtoi jetë, ajo shkatërroi ekonominë; ndërsa baronët modernë grabitës si Zuckerberg, Gates dhe Bezos panë që portofolet e tyre të zgjeroheshin në mënyrë eksponenciale. Ky ishte një raport tjetër, siç theksoi Don Via Jr. i TFTP, që njësoj si i lartpërmenduri, nuk mori tituj kombëtarë nga mediat e korporatave.

Ndërsa shumë njerëz, përfshirë ata në qeveri, kanë filluar t’i hapin sytë ndaj të dhënave dhe të kuptojnë se mbyllja e njerëzve në shtëpitë e tyre, mbyllja e shoqërisë dhe mjekimi me forcë i njerëzve kundër vullnetit të tyre nuk e ndalon Covid-in, të tjerët ende po bëjnë presion.

Pavarësisht se ekspertët, në mbarë botën, peshojnë mbi dëmet e mbylljes së shkollave dhe maskimit të fëmijëve, burokratët në të gjithë vendin po rrahin atë kalë të ngordhur. Vendet në të gjithë Evropën, me normat më të larta të vaksinimit në botë, tani po kalojnë në një raund tjetër bllokimesh pasi rastet kanë shënuar shifra rekord.

Burokracia rrënuese në dukje nuk shqetësohet për shkencën aktuale dhe vazhdon të zbatojë politika që nuk kanë pasur asnjë efekt në ngadalësimin e virusit: maska, goditje dhe bllokime.

Tani, pasi politikat e tyre kanë dështuar, ata kanë nevojë për dikë që të fajësojnë. Në mënyrë të parashikueshme, ata kanë rritur kok turkun e të pavaksinuarve. Virusi po përhapet, u tha, duke përfshirë gjerësisht në të gjithë popullatën e vaksinuar, për shkak të të pavaksinuarve – të cilët tani janë “joqytetarë” të pistë.

Të martën, presidenti francez Macron dha një intervistë për La Parisien, në të cilën ai dehumanizoi të pavaksinuarit dhe u kërkoi qytetarëve të tjerë t’i urrejnë ata, duke i krahasuar me “armiqtë e tyre më të këqij”.

“Unë nuk jam për të zemëruar popullin francez,” u tha Macron lexuesve të Le Parisien. “Por sa i përket të pavaksinuarve, dua shumë t’i zemëroj. Dhe ne do të vazhdojmë ta bëjmë këtë, deri në fund. Kjo është strategjia.”

Ai deklaroi se “armiqtë më të këqij” të “demokracisë” janë “gënjeshtra dhe marrëzia”, ​​më pas deklaroi se qeveria e tij “po ushtron presion mbi të pavaksinuarit duke kufizuar, sa më shumë që të jetë e mundur, aksesin e tyre në aktivitetet në jetën shoqërore”.

Kryeministri kanadez Trudeau ndoqi shembullin të nesërmen dhe u tha qytetarëve kanadezë se ata duhet të jenë “të zemëruar” me të pavaksinuarit për përhapjen e Covid, duke përdorur foltoren e tij për të çnjerëzor dhe kërcënuar njerëzit për zgjedhjet e tyre personale mjekësore.

Duke mos dashur të lihet jashtë, Presidenti Biden foli gjithashtu, duke pretenduar edhe një herë në mënyrë të rreme se jemi në një pandemi të të pavaksinuarve dhe duke u thënë njerëzve të vaksinuar se nuk ka asgjë për t’u shqetësuar – pavarësisht rritjes së fundit të shtrimeve në spital në mesin e popullsisë së vaksinuar. Por përsëri, ka të ngjarë që faji i njerëzve që nuk e goditën.

“Ju ende mund të merrni COVID, por ka shumë pak gjasa që të sëmureni rëndë”, tha Biden. “Nëse je i vaksinuar dhe i përforcuar, je shumë i mbrojtur. Jini të shqetësuar për omicron, por mos u shqetësoni. Dhe nëse nuk jeni të vaksinuar, keni disa arsye për t’u alarmuar. Do të përjetoni sëmundje të rënda në shumë raste.’’

Më pas Biden vazhdoi të inkurajojë fëmijët që të qëndrojnë larg të pavaksinuarve, duke nxitur më tej urrejtjen, frikën dhe ndarjen.

Ky dehumanizim masiv nga struktura kundër njerëzve për zgjedhjet e tyre personale mjekësore nuk mund të injorohet apo nënvlerësohet. Ky është lloji i retorikës që çon gjithmonë në një shoqëri me dy nivele, në të cilën sekti i dehumanizuar vuan pa masë nën autoritarët. Në të vërtetë, kjo vuajtje masive tashmë ka filluar në shumë pjesë të botës.

Kjo është arsyeja pse protestuesit kundër bllokimit kanë dalë në rrugë anembanë planetit për të protestuar kundër tiranëve të bllokimit. Dhe si reagojnë tiranët e bllokimit? Ata vendosin më shumë kufizime. Është e qartë se ne nuk mund të mbështetemi më tek ata për të marrë vendime që përfitojnë lirinë dhe lirinë.

Është koha që amerikanët dhe pjesa tjetër e botës të kuptojnë se liria nuk është një mall për t’u tregtuar në këmbim të bindjes sonë. Liria, liria e vërtetë, është e patjetërsueshme. Është koha që të veprojmë kështu.

/PatriotikMedia/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Projekti Veritas Zbulon Dokumentat Ushtarake: Aleanca EcoHealth i kërkoi DARPA-s të financonte për Kërkimin e Coronaviruseve tek lakuriqët në 2018 – DARPA e Refuzoi, por NIAID e Fauci-t e zhvendosën Kërkimin në Wuhan të Kinës dhe në disa Vende në të gjithë SHBA-në, biles edhe Covidin Iverect …
Next post Nëse do të Pyesnin Mua si do të Siguroja Fitore nga 11 Dhjetori deri në 8 Janar …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura