Guvernatori i ri i Virxhinias, Glenn Youngkin, pas Betimit merr të Menjëherë Masa për të Hequr Mandatet e Covid …

Guvernatori i ri i Virxhinias, Glenn Youngkin, mori detyrën dhe i lehtësoi menjëherë dyshimet se ai ishte një pretendues duke ofruar rreth tij shumë votues republikanë dhe të pavarur që i dhanë fitoren. Youngkin mposhti ish-guvernatoren e Virxhinias dhe ish-kryetaren e DNC-së Terry McAuliffe si dhe në një pjesë të madhe duke e sfiduar kundër mandateve të Covid dhe Teorisë Kritike të Garës që të mësohej nëpër shkolla.

Youngkin ngriti flamuj të kuq për shumë votues ku ngriti shumë vërejtje në nëntor duke lënë të kuptohet se ai do të bllokonte mandatet lokale të Covid, dhe nuk do të lëshonte as ndonjë mandat të ri.

“Lokalitetet do të duhet të marrin vendime në mënyrën se si funksionon ligji, dhe kjo do të varet nga vendimet individuale. Por, përsëri, nga zyra e guvernatorit, ju nuk do të shihni asnjë mandatë nga unë, “tha Youngkin.

Por në ditën e tij të parë në detyrë të shtunën, Youngkin dërgoi një mesazh të qartë se ai nuk ishte një ujk në petkun e deleve, siç kishin frikë disa votues: Guvernatori i ri i Virxhinias do t’i jepte menjëherë fund mandateve mbarëkombëtare Covid.

“Guvernatori republikan Glenn Youngkin nënshkroi 11 urdhra ekzekutivë pas betimit të tij të shtunën, duke përfshirë ato që përmbysin mbajtjen e maskave të Virxhiniasve nëpër shkollat ​​publike si dhe kërkesës për vaksinimin e COVID për punonjësit e shtetit,” raportoi Axios.

“Youngkin nënshkroi gjithashtu një urdhër që ndalon mësimin e teorisë kritike të racës, një fokus kryesor i fushatës së 2021,” vuri në dukje Axios.

“Në ditën e tij të parë në detyrë, guvernatori i ri i Virxhinias, Glenn Youngkin, i dha fund ligjit për mbajtjen e maskës nëpër shkollat ​​publike dhe i dha fund mandatit të vaksinës kundër Covid për punonjësit e shtetit,” vuri në dukje komentatori sportiv Clay Travis. “Tashmë një punë e mrekullueshme. Zgjedhjet kanë rëndësi, dhe kjo ishte zgjedhja më e mirë në Virxhinia.”

“Fjalimi inaugurues i Youngkin, i mbajtur me pamje nga qyteti i Richmond nga Portiku Jugor, u mbështet shumë në retorikën nga fushata e tij për guvernator: Virxhinia nuk është, por mund të jetë, ‘vendi më i mirë për të jetuar, punuar dhe për të krijuar një familje’ dhe se liritë publike ishin nënshtruar nga pala që po largohet,” raportoi liberali Richmond Times-Dispatch.

“Gjatë seancës legjislative 60-ditore që filloi të mërkurën, Youngkin do të përpiqet të lëvizë axhendën e tij përmes një legjislature të ndarë, në të cilën republikanët kanë një avantazh 52-48 në Dhomën e Delegatëve dhe Demokratët mbajnë një avantazh 21-19 në Senatin e shtetit.” vuri në dukje Times-Dispatch.

“Unë vij në këtë moment në këtë zyrë, duke e ditur se duhet të mjekojmë plagët e përçarjes. të rikthejmë besimin e humbur. Gjeni shkakun e përbashkët për të mirën tonë të përbashkët. Dhe forconi shpirtin e Virxhinias, “tha Youngkin. “Dhe për të qenë i qartë, kjo frymë e Virxhinias nuk ka të bëjë me atë që qeveria do të vendosë për ne se çfarë është më e mira për ne.”

Veprimet ekzekutive të Youngkin shkaktuan entuziazëm dhe një lehtësim shpirtëror tek mbështetësit e tij.

“Urdhrat Ekzekutive të Ditës së parë në detyrë të Youngkin, sipas zyrës së tij, përfshijnë: Ndalimi i CRT-së; janë prindërit ata që vendosin nëse fëmijët duhet të mbajnë maska ​​në shkollë; gjithashtu shpall hapur që bizneseve të; përfundojnë historinë e mandatit të tatimeve për punonjësit e shtetit; hetojë Loudoun County; bordi i lirimit me kusht nga zjarri; largohu nga iniciativa për gazin serrë,” komentoi redaktori i Spectator Amber Athey.

Ironikisht, Terry McAuliffe tregoi se ajo nuk do të ishte në ceremoninë e betimit sepse ai dhe ish-zonja e parë Dorothy McAuliffe ishin në karantinë për shkak të kontaktit të ngushtë me dikë të infektuar me COVID-19, sipas një postimi në Twitter të shtunën.

“Ne i urojmë mirë Glenn Youngkin dhe administratës së re sot kur ata të fillojnë mandatin e tyre!” tha McAuliffe.

Nënguvernatorja e Youngkin po tërheq gjithashtu vëmendjen për ceremoninë e saj të betimit.

“Në një ditë të parë, Winsome Earle-Sears bëri betimin si toger guvernator, duke u bërë gruaja e dytë dhe gruaja e parë me ngjyrë, që mban postin zgjedhor mbarëkombëtar në Virxhinia,” raportoi Times-Dispatch. “Prokurori i ri i Përgjithshëm Jason Miyares u bë latini i parë që mban postin mbarëkombëtar në Virxhinia.”

Winsome Sears, një emigrante xhamajkane dhe veterane marine që drejtonte një strehë për të pastrehët e Ushtrisë së Shpëtimit përpara se të hynte në politikë, ndau përvojën e saj të betimit në Twitter.

/PatriotikMedia/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Aktivisti Bregu: Largoni Fëmijët tuaj një Orë e më parë nga Top Degjenerimi Përpara se të jetë vonë …
Next post Sulmet Terroriste në 2017 në Spanjë: Ish-oficeri i Lartë i Policisë hodhi një Bombë që ishte e Orkestruar nga Shërbimet Sekrete …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura