Sulmet Terroriste në 2017 në Spanjë: Ish-oficeri i Lartë i Policisë hodhi një Bombë që ishte e Orkestruar nga Shërbimet Sekrete …

Nga Ahmet Gencturk –

Sulmet terroriste të vitit 2017 në Spanjë u orkestruan nga Qendra Kombëtare e Inteligjencës (CNI), tha të enjten një ish-oficer i lartë policie. Qëllimi ishte destabilizimi i Katalonjës përpara një referendumi për pavarësinë, por rezultati që la 16 të vdekur, ishte një llogaritje e gabuar, tha Jose Manuel Villarejo, sipas agjencisë Catalanews.

Duke cituar dëshminë e Villarejo në gjykatë, gazeta tha se sulmet, të cilat përfshinin një kamion që lëronte ata këmbësorë në La Rambla të Barcelonës, “ishin një gabim serioz” nga ana e ish-drejtorit të Qendrës Kombëtare të Inteligjencës (CNI) Feliz Sanz Roldan.

Vërejtjet e Villarejo kanë ndezur zemërim në mesin e pjesëve të partive politike katalanase, veçanërisht atyre në favor të pavarësisë së rajonit.

Presidenti katalanas Pere Aragones kërkoi që qeveria spanjolle të shqyrtojë përsëri sulmin dhe kërkoi nga ekipi ligjor i administratës së tij të shqyrtojë vërejtjet e ish-oficerit.

Kryetarja e parlamentit Laura Borras kërkoi gjithashtu që ekipi ligjor i asamblesë së rajonit t’ia dërgojë çështjen prokurorit publik.

Më 17 gusht 2017, një furgon i drejtuar nga një anëtar i një grupi terrorist ekstremist u përplas me këmbësorët përgjatë rrugës së famshme Las Ramblas, duke vrarë 13 persona dhe duke plagosur 120. Një viktimë e 14-të vdiq më vonë nga plagët.

Shoferi 22-vjeçar maroken vrau një person tjetër duke u arratisur dhe vodhi një makinë para se të largohej nga zona në këmbë.

Disa orë më vonë, pesë anëtarë të celulës terroriste kryen një sulm të dytë 100 kilometra (62 milje) larg në qytetin bregdetar të Cambrils, duke u përplasur me këmbësorët dhe duke therur për vdekje me thikë një grua.

Gjashtë terroristë u qëlluan për vdekje nga policia në një vresht pranë Barcelonës disa ditë më vonë dhe dy anëtarë të tjerë vdiqën kur shpërtheu një punëtori me bomba.

/PatriotikMedia – Anadolu Agency/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Guvernatori i ri i Virxhinias, Glenn Youngkin, pas Betimit merr të Menjëherë Masa për të Hequr Mandatet e Covid …
Next post Marrja Orwellian Trans: Ndalohet Përdorimi i fjalës “Nënë” …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura