Koha e Pestë është Sharmi? Prova Izraelite tregon se Vaksina e 4-të e Covid nuk e ndalon Omicron …

Shteti i vogël hebre i Izraelit është bërë si një laborator Covid për shkencëtarët e botës për të testuar vaksinat e tyre të mRNA, të cilat janë tregtuar si “vaksina”.

Por një goditje e katërt që është prezantuar në vend, një “përforcues” i dytë, nëse dëshironi, ka dështuar plotësisht të ngadalësojë përhapjen, sipas një hetimi të fundit.

“Një dozë e katërt e vaksinës Pfizer-BioNTech ishte e pamjaftueshme për të parandaluar infeksionin me variantin omikron të Covid-19, sipas të dhënave paraprake nga një provë në Izrael të publikuar të hënën,” raportoi Bloomberg.

“Dy javë pas fillimit të provës së 154 personelit mjekësor në Qendrën Mjekësore Sheba në Tel Aviv, studiuesit zbuluan se vaksina rriti nivelet e antitrupave,” vuri në dukje raporti.

“Por kjo ofroi vetëm një mbrojtje të pjesshme kundër omicron, sipas Gili Regev-Yochay, studiuesja kryesore e gjykimit,” vazhdoi raporti. “Vaksinat që ishin më efektive kundër varianteve të mëparshme ofrojnë më pak mbrojtje me omicron, tha ajo. Megjithatë, ata të infektuar në provë kishin vetëm simptoma të lehta ose aspak.”

Në fillim të janarit, Bloomberg raportoi gjithashtu për vendosjen e qeverisë izraelite të goditjeve të katërta Covid.

“Një vit pas prezantimit të programit më të shpejtë të vaksinimit kundër koronavirusit në botë, Izraeli e gjen përsëri veten një rast testimi global pasi fillon të japë gjerësisht dozat e katërta mes një rritjeje në variantin omicron,” thuhej në raport.

“Megjithëse numri i rasteve serioze dhe vdekjeve mbetet shumë nën kulmin e vitit të kaluar, infeksionet janë rritur në nivele rekord dhe mund të kërcënojnë sërish spitalet nëse ngarkesa e re ditore e rasteve arrin në 50,000, siç ka paralajmëruar kryeministri izraelit Naftali Bennett,” vazhdoi raporti. . “Shumë nga të infektuarit rishtazi u vaksinuan të paktën dy herë.”

Siç është raportuar më parë, një studim i Harvardit i 68 kombeve dhe 2,947 qarqeve në Shtetet e Bashkuara, i botuar në Gazetën Evropiane të Epidemiologjisë, tregoi përfundimisht se ‘vaksinat’ Covid nuk ndaluan përhapjen e variantit Delta. Varianti Omicron ka demonstruar sërish se injeksionet e mRNA janë të pafuqishme për të ndaluar infeksionet ose transmetimin.

Megjithatë, një studim i Afrikës së Jugut tregoi se edhe njerëzit e pavaksinuar të infektuar me variantin Omicron kishin më pak gjasa të sëmureshin rëndë, të kërkonin shtrimin në spital ose të vdisnin në krahasim me variantet e mëparshme të COVID-19, raportoi New York Post.

“Pas përshtatjes për moshën, gjininë, sëmundjet shoqëruese dhe nëndistriktin, kishte një rrezik të reduktuar ndjeshëm të vdekjes në valën e katërt në krahasim me valën e tretë”, përfundoi studimi.

Varianti Omicron tani vlerësohet të jetë 99 për qind më pak vdekjeprurës se Delta, me një Shkallë Vdekshmërie të Infeksionit (IFR) që mund të jetë deri në 0,0025 për qind, ose ekuivalenti i një në 40,000.

Premtuesisht, një studim novator tregoi se infeksioni i mëparshëm i variantit Omicron mund t’i japë imunitet natyror të fortë dhe të qëndrueshëm varianteve të tjera, siç është varianti Delta.

Sidoqoftë, mund të mos ketë diçka të tillë si “të vaksinuar plotësisht” për Covid-19 në Izrael. Kombi tani duhet të përballet me faktin se gjuajtja e tij e katërt në më pak se një vit mund të mos jetë e dobishme për popullatën e përgjithshme.

“Duke pasur parasysh se virusi është këtu dhe do të vazhdojë të jetë këtu, ne gjithashtu duhet të përgatitemi për një injeksion të katërt”, tha cari kombëtar i koronavirusit të Izraelit Salman Zarka në shtator. “Kjo është jeta jonë tani e tutje, në valë.”

“Duke menduar për këtë dhe pakësimin e vaksinave dhe antitrupave, duket se çdo disa muaj – mund të jetë një herë në vit ose pesë apo gjashtë muaj – do të kemi nevojë për një injeksion tjetër”, shtoi ai.

Ministri izraelit i Shëndetësisë në shtator u kap në mikrofon të nxehtë duke rrëfyer se nuk kishte asnjë justifikim mjekësor për pasaportat e Covid.

“Nuk ka asnjë justifikim mjekësor apo epidemiologjik për pasaportën Covid, ajo ka për qëllim vetëm të bëjë presion ndaj të pavaksinuarve për të vaksinuar”, tha Ministri i Shëndetësisë Nitzan Horowitz në videon që u transmetua në Channel 12.

/PatriotikMedia/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Ata po Vijnë për Fëmijët tuaj: MSM bën Thirrje për “Heqjen e Prindërimit” – Duke i detyruar Prindërit t’i Dorëzojnë Fëmijët në Shtet …
Next post Story: Okultizmi si Vizion Alternativ Shpjegon Gjuhën Simbolike të Përkrenares …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura