VIDEO/Kolapsi nga Anglia në Izrael: Qeveritë po Garojnë për të Braktisur Pasaportat e Vaksinës!

Nga Anglia në Izrael, rrëfimi po shembet duke u përballur me një luftë për jetën e tyre politike, kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson ka njoftuar përfundimin e menjëhershëm të pasaportës në Angli si dhe heqjen maskave duke përfshirë shkollat si dhe refuzimin e urdhrave për punë nga shtëpia ndërkohë me këtë urdhër “frika” e Omicronit po zhduket.

Gjithashtu dhe në Izrael, Ministri i Financave Avigdor Liberman po kërkon t’i jepet fund lejes së taksës të vendit.

Tullat po bien nga ky Mur i Berlinit.

Të mërkurën kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson njoftoi se kufizimet nuk do të egzistojnë duke përfshirë lejet për COVID-19, mandatet e maskave si dhe udhëzimet për punën nga shtëpia ku ato do të hiqen në Angli.

Johnson sugjeroi gjithashtu që rregullat e izolimit mund të hiqen gjithashtu në fund të marsit pasi pandemia e virusit CCP (Partia Komuniste Kineze) bëhet endemike.

Duke hyrë në fuqi menjëherë, qeveria e Mbretërisë së Bashkuar nuk po u kërkon më njerëzve të punojnë nga shtëpia.

Mandati i kalimit të COVID për klubet e natës dhe ngjarjet e mëdha nuk do të rinovohet kur të skadojë më 26 janar.

Dhe nga e enjtja, mbajtja e maskave të brendshme nuk do të jetë më e detyrueshme askund në Angli.

Kërkesa që nxënësit e shkollave të mesme të mbajnë maska gjatë orës së mësimit dhe në mjedise komunale gjithashtu do të hiqet nga udhëzimi kombëtar i Departamentit të Arsimit.

Brohoritjet e zhurmshme nga ligjvënësit mund të dëgjoheshin në Dhomën e Komunave pas njoftimeve të Johnson për maska.

Njerëzit që rezultojnë pozitivë për COVID-19 dhe kontaktet e tyre të pavaksinuara ende u kërkohet të izolohen, por Johnson tha se ai “pret shumë që të mos rinovojë” rregullin kur rregulloret përkatëse të skadojnë më 24 mars.

“Ndërsa COVID bëhet endemik, do të na duhet të zëvendësojmë kërkesat ligjore me këshilla dhe udhëzime, duke u bërë thirrje njerëzve me virus të jenë të kujdesshëm dhe të vëmendshëm ndaj të tjerëve”, tha kryeministri.

Nga Anglia në Izrael, rrëfimi po shembet.

I pyetur për të hequr rregullat e testimit për udhëtarët e vaksinuar në Mbretërinë e Bashkuar, Johnson tha se qeveria po rishikon aranzhimet e testimit në udhëtim dhe se një njoftim mund të pritet në ditët në vijim.

Por ai refuzoi të rishqyrtojë mandatin e vaksinimit për punonjësit e kujdesit shëndetësor të vijës së parë, duke këmbëngulur se “provat janë të qarta që profesionistët e kujdesit shëndetësor duhet të vaksinohen”.

Johnson u tha deputetëve se Kabineti vendosi të hiqte të ashtuquajturat masat e tij “Plani B” të mërkurën në mëngjes, pasi të dhënat sugjerojnë se vala e Omicron ka arritur kulmin kombëtar dhe ai ia atribuoi stabilizimin e numrave të pranimeve në spital “fushatës së jashtëzakonshme përforcuese” dhe pajtueshmërisë së publikut me masat kufizuese.

Heqja e masave të “Planit B” kundër virusit CCP erdhi ndërsa kryeministri lufton me presionin në rritje duke i kërkuar atij të japë dorëheqjen për shkak të palëve të dyshuara për shkeljen e bllokimit në Downing Street Number 10, rezidenca zyrtare e kryeministrit, gjatë pandemisë.

Ai gjithashtu erdhi pasi Numri 10 mori një peticion të hënën të nënshkruar nga më shumë se 200,000 njerëz, duke bërë thirrje për t’i dhënë fund pasaportave të vaksinave dhe çertifikimeve të ngjashme COVID.

Një peticion i veçantë që bën thirrje për anulimin e mandateve të vaksinave për punonjësit e kujdesit shëndetësor, i cili gjithashtu iu dorëzua Numri 10 të hënën, mori rreth 160,000 nënshkrime.

Qeveritë në Skoci dhe Uells kanë njoftuar gjithashtu heqjen e kufijve të Omicron, por veshja e detyrueshme e maskave të brendshme dhe lejet për COVID do të mbeten në fuqi.

Shikoni raportin e sotëm të Lirisë:

/PatriotikMedia/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post 73 vjet më Vonë, është ende në Fuqi “1984”e George Orwell …
Next post Ditët e fundit të Kultit Covidian (Nuk do të Jenë dhe aq të Bukura) …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura