Gruaja nga Pensilvania Infektohet nga Majmunët e Laboratorit CDC pas Përplasjes së Kamionave,duke Vuajtur Simptoma të Ngjashme me të ftohtin …

Nga Caroline Machiraju –

Danville, PA – Michelle Fallon po jeton një makth. Dhe, ajo është gati ta shënojë këtë makth.

Gruaja Danville tani po përjeton simptoma, që besohet se lidhen me takimin e saj të ngushtë me majmunët e egër, kur rimorkio me të cilën u përplas me një kamion tjetër dhe përhapi kafazet me majmunë në të gjithë Route 54, afër I-80, të premten pasdite. . (Majmunët ishin të destinuar për një laborator të paidentifikuar të Qendrave për Kontrollin e Sëmundjeve, në Midwest.)

Të nesërmen, Fallon ju shfaq një kollë dhe diçka që i ngjante më “syrin rozë”. Dhe, të dielën, ajo u vizitua në urgjencën e Qendrës Mjekësore Geisinger, ku u konsultua me mjekët e sëmundjes infektive. Fallon që atëherë ka marrë vaksinat e saj të para (nga 4) parandaluese kundër tërbimit; si dhe një recetë për një kurs 14-ditor të Valaciclovir.

Nëna po qëndron në shtëpi, ajo tregon se ishte plotësisht e vaksinuar dhe kishte marrë përforcuesin e saj, gjithashtu është testuar për Covid, por rezultatet në ER ishin negative.

Fallon është ende duke analizuar sekuencën e ngjarjeve që u zhvillua të premten. Ajo u tërhoq për të kontrolluar gjendjen e viktimave gjatë aksidentit, dhe deklaroi se ata ishin të shqetësuar për mbulimin e incidentit nga shtypi.

Shoferi i kamionit që transportonte majmunët, i identifikuar në një njoftim për shtyp nga Policia e Shtetit të PA, si Cody M. Brooks, 31 vjeç, nga Keystone Heights, FL i revoltuar shkoi deri aty sa sulmoi duke futur dorën përpara kamerës të një ndërmarrje lokale Press-Enterprise. reporter. “Ai ishte shumë, shumë i friksuar dhe i mërzitur,” tha Fallon. “Ai ishte në panik.” Pasagjeri i Brooks, Daniel G. Adkins, 59 vjeç, nga Florahome, FL kërkoi të transportohej për në Qendrën Mjekësore Geisinger sepse ishte i dëmtuar.

FOTO
Shumë pyetje mbeten pa përgjigje për Fallon, si dhe me çfarë mund të infektohen këta majmunë? Pse automjeti nuk ishte i shënuar duke treguar se kishte përmbajtje potencialisht të rrezikshme biologjike? Pse tre majmunët që ikën menjëherë u eutanizuan dhe nuk u kapën? Për çfarë i tha CDC mjekut të saj për të testuar?

Asgjë nuk e paralajmëroi Fallon se ajo po rrezikonte shëndetin e saj. Ishte vetëm pas takimit të saj me një nga përfaqësuesit e CDC-së që doli në skenë, duke e këshilluar që të vëzhgonte simptomat dhe të lajmëronte mjekun e saj të kujdesit parësor. Ajo gjithashtu tha se CDC dhe Departamenti i Shëndetit i Pensilvanisë do të jenë në kontakt.

“Ky ka qenë një makth,” tha ajo. “Nuk e kisha idenë që të bëja një vepër të mirë si kjo mund të më bënte një vaksinë kundër tërbimit dhe të më vinte në këtë situatë.”

Fallon thjesht po tregonte dhembshuri; ajo i tha shoferit të rimorkios se ai është “në Danville, ne kujdesemi për njerëzit”. Tani, është ajo që ka nevojë për kujdes.
FOTO

Fallon tha se kishte shoferë të tjerë që u ndalën në vendngjarje. Fallon nuk mundi t’i identifikonte ata njerëz, por dyshoi se disa mund të ishin vënë në rrezik. Emaili nga PA DOH tregonte se do të bëheshin përpjekje për t’i gjetur ata me ndihmën e policisë.

Ata që besojnë se mund të kenë pasur kontakt me majmunët u kërkohet, sipas letrës së CDC, të kërkojnë kujdes mjekësor dhe të kontaktojnë PA DOH në (717) 787-3350.

Tre majmunët që u larguan nga vendi i ngjarjes janë eutanizuar. Njerëzit për Trajtimin Etik të Kafshëve (PETA) që atëherë ka lëshuar një deklaratë për këtë incident, duke treguar se organizata ka paraqitur një ankesë te Drejtori i Operacioneve të Mirëqenies së Kafshëve të Departamentit të Bujqësisë së SHBA-së, duke i kërkuar atij që të hetojë trajtimin e këtyre majmunëve. Ata raportojnë se “USDA tani ka konfirmuar se është duke hetuar”.

/PatriotikMedia – HBG100.com/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Kush është ai Kërriç që Mashtron Zonjën Prokiç!
Next post Akademiku Artan Fuga: Underconstruction!!!
error: Ky publikimet jane te mbrojtura