Masat e Pavlefshme Drakoniane në Izrael bën që Izraeli të jetë Shteti numri 1 në Botë për Rastet e Covid për frymë …

Pavarësisht nga fakti se Izraeli ka zbatuar disa nga masat më drakoniane të pandemisë COVID-19 në botë, vendi tani është numri një në botë në rastet e reja, sipas raporteve lokale.

Sipas Times of Israel, një ekspert kryesor i shëndetit në vend tha se 0.6 për qind e popullsisë po testohej çdo ditë pozitive për virusin dhe ka më shumë mundësi varianti i fundit, omicron, i cili është shumë ngjitës, por edhe shumë i butë.

Prof. Eran Segal i Institutit Weizmann deklaron se, Izraeli aktualisht kryeson botën në shkallën e infeksionit për frymë, edhe pse popullatës i kërkohet të marrë versionin më të fundit të vaksinave të disponueshme dhe pavarësisht regjimeve të rënda të karantinës dhe bllokimit.

Sidoqoftë, Segal u përpoq të justifikonte shkallën e lartë të infeksionit:

Por Segal vuri në dukje se ka të ngjarë që Izraeli të mos ishte vërtet vendi me shkallën më të lartë të infeksionit. Përkundrazi, ai ia atribuoi shifrat Izraelit duke qenë një vend kryesor në numrin e testeve të kryera çdo ditë, në lidhje me madhësinë e popullsisë së tij.

Izraeli ndiqet në rastet më të larta ditore në mbarë botën nga Mongolia, Peruja, Kanadaja dhe Gjeorgjia.

Fakti është, ose ju jeni vendi numër një, për frymë, në infeksionet e përditshme – ose nuk jeni. Dhe tani, Izraeli është nr. 1, pikë, pavarësisht se si i shikoni të dhënat.

Por në vend që të kuptojë se ky koronavirus i ri nuk është bota për të cilin bota është propaganduar të besojë, kryeministri izraelit Naftali Bennett po katërfishon politikat idiote që nuk kanë funksionuar ende dhe nuk do të funksionojnë kurrë (sepse virusi i viruseve – kjo është ajo që ata bëjnë dhe asgjë që bëjnë njerëzit nuk do t’i ndalojë ata të përhapen).

Kryeministri “njoftoi të enjten se karantina e detyrueshme për nxënësit e shkollave që ishin të ekspozuar ndaj bartësve të koronavirusit do të anulohej plotësisht”, raportoi Times of Israel. “Sipas planit, duke filluar nga e enjtja e ardhshme, fëmijët deri në moshën 18 vjeç nuk do të kenë më nevojë të izolohen pasi ekspozohen.

“Në vend të kësaj, të gjithë studentët – të vaksinuar dhe të pavaksinuar – do të duhet të kryejnë dy teste antigjene në javë – të dielave dhe të mërkurave – dhe të paraqesin rezultate negative kur hyjnë në institucionet arsimore,” vazhdoi gazeta. “Fëmijët që rezultojnë pozitivë për COVID-19 do të duhet ende të izolohen derisa të rezultojnë negativ.”

Bennett tha se qeveria do të fillojë të shpërndajë “miliona” komplete testimi në mënyrë që testimi të mund të bëhet në shtëpi, një përpjekje që po kushton dhjetëra miliona dollarë për t’u kryer.

Urdhri i Bennett vjen pasi 146,000 fëmijë të moshës shkollore ishin tashmë në karantinë për shkak të testimit pozitiv për virusin, ndërsa 142,000 të tjerë u detyruan të futeshin në karantinë sepse ishin ‘ekspozuar’ ndaj virusit (që do të thotë asgjë duke marrë parasysh se virusi është fjalë për fjalë kudo).

“Kudo që mund ta bëjmë më të lehtë për publikun, do ta bëjmë. Ne po e marrim seriozisht Omicron, por gjithashtu po shohim pamjen më të gjerë”, tha Ministri i Shëndetësisë Nitzan Horowitz.

Ministri i Arsimit Yifat Shasha-Biton e quajti urdhrin e Bennett “një vendim të guximshëm”, ndërsa vuri në dukje më tej se “do të kishte qenë më e lehtë mbyllja e sistemit arsimor, por detyra jonë është të shpëtojmë çdo djalë dhe vajzë” nga dëmtimi i karantinave të përsëritura, madje. duke i urdhëruar në karantina të përsëritura.

Këta të çmendur fjalë për fjalë nuk kanë fare vetëdije kur bëhet fjalë për vendimet e tyre pandemike.

Por kjo nuk është e gjitha. Lidhur me gjendjen e përgjithshme të pandemisë, Segal parashikoi se shpërthimi aktual që ka përfshirë vendin do të përfundojë së shpejti.

“Ne jemi shumë afër lartësisë, apo edhe në kulmin e valës Omicron”, tha ai për lajmet për Channel 12.

Po varianti i radhës? Dhe tjetra? Dhe ata pas kësaj?

Pse asnjë nga këto masa nuk është zbatuar ndonjëherë për gripin, i cili përfshin globin çdo vit, duke u shfaqur si një lloj tjetër?

Viruset… po shkojnë në virus. “Shkenca” na e ka treguar këtë me shekuj. Arsyeja pse demokracitë e civilizuara nuk mund ta kuptojnë këtë parim elementar shkencor kur bëhet fjalë për COVID-19 është befasuese.

/PatriotikMedia – TimesOfIsrael.com/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post McConnell Paralajmëron Brandon të mos e Politizojë Gjyqësorin …
Next post VIDEO/Fauci: FDA të Autorizojë Vaksinën Pfizer dhe BioNTech për Fëmijët 4 vjeç në Muajin e Ardhshëm …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura