Politikat e Gabuara detyrojnë Katër Shtete Evropiane të Shpallin fundin e Kufizimeve të Covid …

Katër shtete evropiane po sfidojnë trendin ndërkombëtar të mbajtjes së masave kufizuese Covid-19.

Irlanda ka vendosur masat më represive të pandemisë në Evropë, por megjithatë regjistroi shkallën më të lartë të infeksionit në botë që në fillim të janarit. Të premten, kryeministri Micheal Martin njoftoi Qytetarët e tij se do të hiqte pothuajse të gjitha kufizimet e tij të Covid-19.

“Ne e kemi përballuar stuhinë Omicron,” tha Martin, duke shtuar, “Unë kam qëndruar këtu dhe kam folur me ju në disa ditë shumë të errëta. Por sot është një ditë e mirë.”

Kryeministrja e Danimarkës Mette Frederiksen kohët e fundit njoftoi përfundimin e pothuajse të gjitha kufizimeve të Covid-19 më 1 shkurt, duke përfshirë heqjen e maskave dhe të ashtuquajturat “pasaporta e vaksines”.

“Sot mund të ngremë supet dhe të gjejmë sërish buzëqeshjen. Kemi një lajm tepër të mirë, tani mund të heqim kufizimet e fundit të koronavirusit në Danimarkë, “tha ajo.

“Është për shkak të vullnetit të mirë të danezëve për t’u vaksinuar – gjithashtu me një dozë të tretë – që kufizimet tani mund të hiqen,” pohoi ajo. “Me respektimin e lartë të vaksinës, është e mundur të prishet lidhja midis numrit të të infektuarve dhe numrit të të shtruarve në spital”.

Sidoqoftë, kryeministri danez e quajti uljen e shtrimeve në spital të lidhura me Covid-in në vaksinime dhe përforcues, në vend të butësisë së përgjithshme të Omicron, si dhe prevalencës së riinfeksioneve, dhe kështu, imunitetit natyror.

Politika e duhur, arsyeja e gabuar. Një nga aspektet më pak të diskutuara të pandemisë Covid është prevalenca e infeksioneve të mëparshme dhe “imuniteti natyror”, të cilin CDC së fundmi pranoi se ishte superior ndaj imunitetit të vaksinuar për periudha të gjata kohore. Një studim i ri i Kolegjit Imperial të Londrës React tregoi se 64.6 për qind e rasteve në Angli nga 5 janari deri më 20 janar ishin riinfeksione me COVID.

Javën e kaluar, kryeministri i rrethuar Boris Johnson njoftoi se mandatet e vaksinave dhe kufizimet e punës do të hiqen së shpejti – më së voni në mars.

“Qeveria nuk do të mandatojë më mbajtjen e maskave në fytyrën askënd,” tha ai. “Ne nuk do të kërkojmë më maska ​​​​në klasa … Ne do t’i besojmë gjykimit të popullit britanik dhe nuk do të kriminalizojmë më këdo që zgjedh të mos mbajë një të tillë.”

“Njerëzve në Angli nuk do t’u kërkohet më të mbajnë maska ​​​​për fytyrën kudo ose të punojnë nga shtëpia nga java e ardhshme, tha të mërkurën kryeministri Boris Johnson, duke shtuar se shkencëtarët besonin se një valë e variantit të koronavirusit Omicron kishte arritur kulmin kombëtar,” raportoi Reuters.

“Johnson tha se certifikimi i detyrueshëm për COVID-19 do të përfundonte, megjithëse bizneset mund të zgjidhnin të vazhdonin lejet e COVID-19 nëse dëshironin”, shtoi Reuters. Vetëizolimi ose “karantinat” gjithashtu do të skadojnë në mars, por masat mund të përfundojnë më shpejt.

Qeveria çeke njoftoi javën e kaluar se po i jep fund mandateve të vaksinës COVID për të ndaluar ‘thellimin e çarjeve’ në shoqëri. Lajmi është bërë i ditur nga kryeministri Petr Fiala.

“Kjo nuk e ndryshon qëndrimin tonë ndaj vaksinimit. Është ende padyshim mënyra më e mirë për të luftuar COVID-19… megjithatë, ne nuk duam të thellojmë çarjet në shoqëri”, tha Fiala.

Megjithatë, të dhënat tregojnë qartë se natyra tashmë ka ‘vaksinuar’ shumicën dërrmuese të popullatave kombëtare, pavarësisht nëse kanë marrë apo jo një injeksion.

Këto katër shtete evropiane më në fund po përqafojnë realitetin e të gjitha pandemive të tjera në historinë njerëzore.

/PatriotikMedia/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Gazetari Ylli Dylgjeri: Erioni na Rrëmbeu Sëmundjen!
Next post Projekt-ligji në Karolinë: Quhet Vepër Penale nëse Pyesni këdo për Statusin e tyre të Vaksinimit Kundër Covid …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura