VIDEO/George Soros e quan Xi Jinping një Kërcënim të Madh për Botën – Ai duhet Rrëzuar për Ankesat e Mëdha mbi Ekonominë dhe Kontrollin e Covid-19 …

George Soros, një biznesmen miliarder dhe themelues i Fondacionit të diskutueshëm të Shoqërisë së Hapur, ka thënë se Kina po përballet me një krizë të rëndë ekonomike dhe parashikoi se ngjitja e orkestruar e Presidentit Xi Jinping në nivelin e Mao Ce Dunit dhe Deng Xiaoping mund të mos realizohet kurrë.

Soros i bëri këto komente të hënën (31 janar), ndërsa jepte fjalimin në një ngjarje të organizuar nga Instituti Hoover, një institut kërkimi, i titulluar “Kina në prag të Lojërave Olimpike Dimërore: Zgjedhje të Vështira për Demokracitë e Botës”.

Soros vuri në dukje se Xi Jinping ka shumë armiq të brendshëm dhe një luftë e ashpër po shpërthen brenda CCP, aq sa shprehet në revista të ndryshme partiake, Soros tha se askush nuk e kundërshton hapur tani, sepse ai kontrollon të gjithë levat e pushtetit. . Soros pretendoi se Xi ishte nën sulm nga ata që ishin frymëzuar nga idetë e Deng Xiaoping dhe donin të shihnin që ndërmarrjet private të luanin një rol më të madh në ekonominë e Kinës.

“Shpresojmë se Xi Jinping mund të zëvendësohet nga dikush që është më pak autoritar brenda vendit dhe më paqësor jashtë vendit. Kjo do të heqë kërcënimin më të madh me të cilin përballen shoqëritë e hapura sot, dhe ato duhet të bëjnë gjithçka që munden për të inkurajuar Kinën që të lëvizë në drejtimin e dëshiruar.”

Soros, i cili e quajti Kinën shtetin më të fuqishëm autoritar në botë, i krahasoi Lojërat Olimpike Dimërore të Pekinit me Lojërat Olimpike të Berlinit të vitit 1936, kur Gjermania ishte Gjermania naziste në vitin 1936. Soros tha se organizimi i ngjarjeve sportive shihej nga Xi si një mënyrë për të fituar propagandën. Sistemi i tij i rreptë i kontrollit.

Soros tha se politika e Kinës për zero-koronavirus po kishte një ndikim negativ në aktivitetin ekonomik dhe do të shkaktonte vështirësi serioze për njerëzit “të cilët janë karantinuar menjëherë kudo që janë dhe ankesat e të cilëve nuk mund të shuhen”.

Soros akuzoi Xi për minimin e arritjeve të Deng Xiaoping, duke thënë se presidenti kinez po i sillte kompanitë private të krijuara nën Deng Xiaoping nën kontrollin e Partisë Komuniste dhe duke minuar dinamizmin e tyre të kaluar.

“Krahasuar me Deng, Xi Jinping është një besimtar i vërtetë i komunizmit. Mao Ce Duni dhe Vladimir Lenini janë idhujt e tij. Në 100-vjetorin e themelimit të Partisë Komuniste të Kinës, ai u vesh si Mao dhe pjesa tjetër e audiencës kishte veshur rroba zyrtare. tha Soros

Bumi i pronave në Kinë bazohet në një model “të paqëndrueshëm” që përfiton qeveritë lokale dhe inkurajon njerëzit të investojnë pjesën më të madhe të kursimeve të tyre në pasuri të paluajtshme, tha Soros.

Ai shtoi se politikat e qeverisë që synojnë frenimin e bumit e kanë bërë të vështirë për gjigantin e pronave të ngarkuara me borxhe, Evergrande, t’i shërbejë borxhet e tij.

“Modeli mbi të cilin bazohet bumi i banesave është i paqëndrueshëm. Njerëzit që blejnë apartamente duhet të fillojnë të paguajnë para se të ndërtohen. Pra, sistemi është ndërtuar me kredi. Shumica e të ardhurave të pushtetit vendor vijnë nga rritja e çmimeve. Shisni tokën”, tha Soros.

“Përfundimisht, çmimet duhet të rriten përtej asaj që një person mesatar mund të përballojë. Kjo ndodhi në mesin e vitit 2021. Deri atëherë, bumi është rritur në nivele jo të shëndetshme. Ajo përbën gati 30% të ekonomisë dhe po gëlltit gjithnjë e më shumë kredi,” shtoi ai.

Soros theksoi gjithashtu sfidat demografike me të cilat përballet Kina. Duke vënë në dukje se niveli i lindjeve është shumë më i ulët se shifra zyrtare, Soros tha se llogaritjet e demografëve sugjerojnë se popullsia aktuale është rreth 130 milionë më e ulët se shifra zyrtare prej 1.4 miliardë.

“Nuk dihet gjerësisht, por do të përkeqësojë krizën e strehimit, duke çuar në mungesë të fuqisë punëtore, tendosje financiare dhe një ngadalësim të ekonomisë,” tha Soros.

Në kundërshtim me besimin popullor, Soros thotë se trajtimi i pandemisë nga Kina mund të sjellë telashe serioze për Xi Jinping

“Xi Jinping gjithashtu ka probleme serioze me vaksinat. Vaksina kineze u krijua për t’u marrë me variantin Wuhan, por bota tani po lufton variantet e tjera, së pari Delta, tani Omicron. Xi Jinping pret një mandat të tretë në detyrë Është e pamundur ta pranojmë këtë. Ai po e fsheh atë nga populli kinez si një sekret fajtor”, tha Soros.

Pse ndihet i kërcënuar Soros nga Xi Jinping ?

Qëllimi i George Soros ishte që të krijonte një shtet-komb global që ta kishte nën kontrollin e tij (satanistëve).

Por sipas lëvizjeve politike,Xi Jinping dëshiron që të ndërtojë perandorinë e tij të lirë pa pasur ndikimin e Sorosit.

Njerëz si Xi Jinping, Putin dhe Trump e përçmojnë George Sorosin dhe “elitën” e vetëemëruar. Ata duan t’i drejtojnë vendet e tyre ashtu siç e shohin të arsyeshme pa ju marrë leje bankierëve globalistë se çfarë duhet të bëjnë për vendin e tyre.

/PatriotikMedia/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post VIDEO/Mohuesit e Mashtrimit Zgjedhor do ta Kenë të Vështirë të Heqin nga Supet nga kjo “Video e Vëzhgimit e pa Ndjekur Ndonjëherë”…
Next post Analiza/Gëzuar Joe Biden dhe Xi Jinping …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura