Brenda “Out of Shadows”: The Bonkers Hollywood-Pedophilia “Dokumentari” QAnon Loves …

Filmi “dokumentar” paraqet teoricienët e konspiracionit të marifeteve që pretendojnë se Hollivudi drejtohet nga satanistët dhe pedofilët,gjatë fundjavës, Jenelle Evans, influencuesja 28-vjeçare e njohur më së shumti për luajtjen në Teen Mom 2 të MTV-derisa u pushua nga puna kur burri i saj qëlloi dhe vrau qenin e tyre të përkëdhelur postoi një mesazh në Twitter për 1.3 milionë ndjekësit e saj: “Nëse ju Jam mërzitur, shko shiko Out of The Shadows në YouTube. <3 Jeni të mirëseardhur.”

Evans po i referohej Out of Shadows, një “dokumentar” 77-minutësh që u shfaq në prill në YouTube, me sa duket i paqartë, nga një ish-kaskant i quajtur Mike Smith. Filmi pretendon, ndër të tjera, se Hollivudi drejtohet nga unaza të pedofilisë satanike që shpërndajnë propagandë përmes filmave si Zoolander, videove muzikore të Katy Perry-t dhe Lady Gaga-s dhe një grupi të matur simbolesh, duke përfshirë fjalët “televizion” (tregoni- a-vision), “kanal” (komunikim psikik) dhe “Hollywood” (e quajtur, thonë ata, për bimën e shenrit – e cila është helmuese dhe dikur përdorej në ritualet Druid).

Filmi doli me bujë minimale, pak publicitet dhe pa kredi apo zbulime rreth financimit të tij. Por që atëherë, filmi është përhapur nëpër platformat e ndikuesve të krahut të djathtë si Evans, duke arritur një audiencë më të madhe se videot e njohura konspirative si Plandemic. Që nga 5 gushti, Out of Shadows ka mbi 20 milionë shikime vetëm në YouTube. Është përkthyer në një duzinë gjuhë të ndryshme. Një avokat i Smith vlerësoi se, midis faqes së saj të internetit dhe platformave të tjera, filmi ishte shikuar “afërsisht 100 milionë herë”.

“Out of Shadows” nuk e përmend kurrë drejtpërdrejt QAnon – teorinë e konspiracionit të dikurshëm, të së djathtës ekstreme, përkrahësit e së cilës besojnë se Donald Trump, i cili është shfaqur në dhjetëra filma dhe shfaqje televizive, po bën një luftë të fshehtë kundër pedofilëve demokratë dhe të Hollivudit – por ajo trafikon pothuajse material identik. “E bën këtë punë vërtet të vështirë për të shmangur QAnon,” tha Mike Rains, një studiues i QAnon i cili prodhon podcast-in kundër konspiracionit të Poker Politics. Një nga vetëm pesë burimet që shfaqen në film është Liz Crokin, një ish-shkrimtare e tabloideve e kthyer në adhuruese të QAnon (“Liz me të vërtetë e ktheu atë shumë në atë film,” tha Rains. “Ajo është kjo promovuese e fortë e QAnon.”) Dhe kohët e fundit, kur një subjekt tjetër Out of Shadows e quajti komplotin një “PsyOp” në Twitter, duke shkaktuar një luftë në miniaturë midis besimtarëve, Smith lëshoi ​​një deklaratë kundër burimit të tij.

Deri në shfaqjen e Out of Shadows në prill, Mike Smith ishte një personalitet relativisht i panjohur. Për dekada, ai kishte qenë anonim nga tregtia – duke qëndruar për figura më të njohura në filma si Mortal Kombat, Dita e Pavarësisë, Anaconda, Charlie’s Angels dhe, me vend, Teoria e Konspiracionit. Edhe qoshet paranojake të internetit nuk e njihnin aq mirë. “Unë nuk njoh askënd që i ndjek këto gjëra që e njihte fare Mike Smith para se ai të ishte një nga drejtuesit që fliste në video,” tha Rains. “Mike Smith, pothuajse me gjithçka që kam parë, është një Johnny Come Lately i cili kishte mjaft lidhje për të vendosur këtë gjë.”

Smith nuk pranoi të komentonte për këtë artikull, por filmi skicon një përmbledhje të lirë të historisë së tij. Pas një sekuence hapëse të paqartë (“Pse beson atë që beson? Në një moment të jetës tënde i besove informacionit që dikush po të jepte”), Smith prezantohet si një marifet që nuk donte kurrë të bëhej marifet. “Doja të shkoja të bëja filma,” i thotë kamerës Smith. “Të jem një kaskastër ishte mënyra më e lehtë për mua për t’u futur në biznes.”

Me kalimin e viteve, ai punoi për të luftuar koordinatorin, më pas koordinatorin e marifeteve. Ai iu bashkua Shoqatës së Aktorëve të Ekranit, Shoqatës së Regjisorëve të Amerikës dhe Akademisë së Arteve dhe Shkencave të Filmit. Gjërat po shkonin mirë deri në vitin 2014, kur, ndërsa punonte në një shfaqje televizive në Portland, Oregon, Smith pësoi një dëmtim katastrofik: ra mbi një parmakë në një tub, plasi vertebrën L2 dhe paralizoi përkohësisht veten nga beli e poshtë. Në terapi fizike, ai filloi të takonte një specialist të dyshemesë së legenit – një grua thellësisht fetare me emërtime të papërcaktuara që mbetet anonime në film. Pasi terapisti i zbulon Smithit ekscentricitetet e saj shpirtërore – duke u lutur mbi të në seanca, duke folur për demonët, duke akuzuar kineastët për abuzime satanike të fëmijëve – ai konvertohet, duke marrë një kthesë të fortë djathtas në një sistem tjetër besimi, pa artikuluar saktësisht se çfarë është.

“Kam parë gjëra në festa, kam parë vepra arti, kam parë statuja, kam parë gjëra në shtëpitë e disa njerëzve që thjesht duken sikur imitojnë gjëra okulte për të cilat po lexoj,” thotë Smith, pa treguar. çfarë ai pa ose çfarë njohurish në makinacionet e brendshme të Hollivudit mund t’i kishte dhënë karriera e tij si stator. “Do të them vetëm këtë: nuk e gjeta Zotin sepse shkova në kishë.

E gjeta Zotin sepse kuptova që Luciferiani dhe ana tjetër, bota okulte, ishin reale dhe se isha mashtruar për gjithë këto vite.”

Megjithë popullaritetin e tij, Out of Shadows është e vështirë të gjendet. Megjithëse YouTube lejon që videoja të mbetet në faqen e saj të internetit, ajo nuk shfaqet në motorin e kërkimit të platformës. “Kjo video nuk shkel politikat tona,” tha një zëdhënës i YouTube. “Për përmbajtjen kufitare, të tilla si teoritë e konspiracionit (p.sh. Pizzagate), ne reduktojmë rekomandimet dhe sigurohemi që zërat autoritativë të ngrihen në rezultatet e kërkimit kur shikuesit vijnë në YouTube.” (Megjithatë, pas kërkesës së The Daily Beast për koment, Smith ndau një foto në Twitter të një emaili nga YouTube duke njoftuar se ata kishin vendosur një kufizim moshe për filmin.)

Argumenti i filmit nuk është i lehtë për t’u ndjekur. Por ajo fillon me strukturën e pronësisë së industrisë së argëtimit: “Ka një grup shumë të vogël njerëzish që ndikojnë në të gjitha kompanitë që ne shikojmë,” thotë Smith. “Ata i quanin ata Big Six, por Disney sapo bleu Fox, Disney kontrollon Marvel dhe Disney zotëron Lucas Studios.” (Shënim i redaktimit: Emri i tij është Lucasfilm, jo ​​Lucas Studios.) Në vend që të bëjë një pikë në lidhje me konsolidimin e korporatave ose ligjin antitrust, Smith e përdor këtë si një ndarje në digresionet mbi hakimin e Sony dhe luftën psikologjike.

Ata tregojnë për “Aleancën e Filmit për Ruajtjen e Idealeve Amerikane” si dëshmi të censurës nga lart-poshtë, për shembull, pa përmendur se ishte një fushatë konservatore për të çrrënjosur komunistët nga industria e filmit.
Burimi kryesor i Smith këtu është një njeri i quajtur Kevin Shipp, të cilin ai e prezanton si “një sinjalizues i CIA-s”, i cili “punoi në kundërzbulim” dhe “shërbeu në shumë funksione gjatë mandatit të tij në CIA”. Shipp thotë se ai punoi në CIA deri në vitin 2011, kur u largua pasi paditi agjencinë për kontaminimin e mykut në shtëpinë e tij në një depo armësh të Ushtrisë së Teksasit. Që nga ajo kohë, sipas uebsajtit të pseudoshkencës Natural News, ai i është përkushtuar “alarmit në lidhje me programet gjeoinxhinierike, vaksinat dhe lidhjen e autizmit, ngjarjen terroriste të 11 shtatorit dhe sesi furnizimi ynë ushqimor helmohet me organizma të modifikuar gjenetikisht. (OMGJ). Ai tani drejton një Patreon, ku abonentët mund të regjistrohen për kurse “operative dhe trajnimi të CIA-s” për 25 dollarë në muaj.

Ajo që vijon është një montazh i turbullt i ngjarjeve historike, i siguruar pa kontekst të rëndësishëm. Ata tregojnë për “Aleancën e Filmit për Ruajtjen e Idealeve Amerikane” si dëshmi të censurës nga lart-poshtë, për shembull, pa përmendur se ishte një fushatë konservatore për të çrrënjosur komunistët nga industria e filmit. Ata sjellin “Project Mockingbird”, skandalin e përgjimeve të miratuar nën JFK, pa vënë në dukje se ai kishte në shënjestër gazetarët në ato media që ata po përpiqen të dënojnë. Ata nënkuptojnë se MKUltra, programi i paligjshëm i kontrollit të mendjes i CIA-s i epokës së viteve ’60, vazhdon deri në ditët e sotme, pa asnjë provë tjetër përveç komedisë Zoolander të vitit 2001.

“Në një film si Zoolander,” thotë në një moment një stantman i dytë i quajtur Brad Martin, “kur ata po ju tregojnë se po kontrollojnë mendjen e Derek Zoolander përmes kontrollit të mendjes, ju e kuptoni se ata po përpiqen t’ju desensibilizojnë, dhe të bëjnë të mendosh se ajo që po shikon është trillim, sepse është në një komedi.” (Shënim Edit: Ata nuk përmendin që Donald Trump ka një paraqitje në Zoolander.)

Ilustrimi më i mirë i raportit të dobët të filmit me kontekstin është përdorimi i përsëritur i një klipi që shfaq gazetarët duke folur në unison – duke mos përmendur kurrë se videoja, e prodhuar nga ish-redaktori i Daily Beast, Timothy Burke, përshkruan punonjës të Sinclair Broadcast Group, operatori monolit i televizionit lokal. akuzuar për orkestrimin e një fushate propagandistike të krahut të djathtë në shërbim të Presidentit Trump.

Një padi federale, e ngritur në Distriktin Qendror të Kalifornisë 10 ditë pasi filmi debutoi dhe u hodh poshtë nëntë ditë më vonë, hedh pak dritë mbi origjinën e filmit. Smith paditi një teoricien konspirative të njohur të quajtur Tiffany Fitzhenry, e cila, siç tha Rains, “promovon QAnon nga këndvështrimi i Hollivudit”. Ankesa pretendon se Fitzhenry kishte qenë partneri i parë i Smith në film. Burri i saj, Don Fitzhenry, krijoi një LLC të quajtur “Living the Dream Documentary” për ta prodhuar dhe shpërndarë atë. (Të dhënat e biznesit në Gjeorgji, ku jetojnë Fitzhenrys, tregojnë se LLC u formua në maj 2019 nga avokati i tyre, J. Samuel Beck, dhe mbetet aktiv; Beck nuk ktheu një kërkesë për koment.)

Por Smith dhe Fitzhenry ndanë rrugët, pretendon ankesa, mbi “dallimet krijuese”. Gjegjësisht, Fitzhenry donte të përfshinte pretendimet se “kishte boshllëqe faktike dhe nuk kishte mbështetje në fusha të caktuara”. Këto përfshinin një intervistë me nënën e aktorit fëmijë Ricky Garcia mbi abuzimin e supozuar dhe pretendime të ngjashme që përfshinin shtëpinë e yllit të Guardians of the Galaxy, Chris Pratt. Me sa duket, këto nuk plotësonin standardet e një filmi që gjithashtu pretendon se Katy Perry mënjanoi karrierën e saj të ungjillit dhe përfshiu imazhet satanike në muzikën e saj në këmbim të suksesit komercial. Sipas ankesës:

Gjatë procesit të kërkimit dhe redaktimit (i cili u zhvillua si në Kaliforni ashtu edhe në Nashville), anëtarët e ekipit të prodhimit kërkuan materiale nga Tiffany Fitzhenry. Si përgjigje, znj. Fitzhenry zakonisht ofronte “kërkime” që përbëheshin nga blogje, jo materiale burimore të dorës së parë. Znj. Fitzhenry hodhi poshtë shqetësimet e ekipit të prodhimit, duke iu referuar në mënyrë pejorative si ‘mijëvjeçarë’ dhe duke sugjeruar që ata i kushtonin shumë rëndësi kontrollit të fakteve; si rezultat, ekipit të redaktimit dhe prodhimit iu desh të bënte përpjekje shtesë për të kontrolluar faktet dhe për të mbështetur çdo gjë të ofruar nga Tiffany Fitzhenry. Ky zbulim krijoi shqetësime të mëdha në mesin e ekipit të produksionit, kastit dhe zotit Smith ndaloi [sic] sepse pretendimet që nuk kishin verifikim faktesh dhe nuk mund të mbështeteshin krijuan një rrezik thelbësor që projekti të mund të infektohej me shtrembërime të së vërtetës ose fakte të pambështetura.

Me të vërtetë. Padia gjithashtu pretendon se, ndërsa Fitzhenry donte të fitonte para nga filmi, Smith donte ta shpërndante atë falas. Stantman dyshohet se shpenzoi “130,000 dollarë nga fondet e tij personale” për të financuar ekuipazhin e kamerës, montimin, udhëtimin dhe kostot e prodhimit. Padia pretendon se shikuesve fillimisht iu dha mundësia për të dhuruar përmes faqes së tyre të internetit, por Smith mbylli portalin e dhurimeve pasi 50 për qind e kostove të prodhimit u rimbursuan. (Nëse kjo ishte e vërtetë në një moment, nuk është më kështu; faqja e internetit ka një portal abonimi dhe dhurimi në faqen e saj kryesore.)

Crokin shfaqet në një seksion të titulluar “Pizzagate: Fakt apo trillim?”, duke argumentuar se Jeffrey Epstein dhe skandali NXIVM vërtetojnë se Pizzagate…ishte e vërtetë gjatë gjithë kohës.
Në një deklaratë për The Daily Beast, Fitzhenry shkroi: “Është e zakonshme të krijohen LLC për projekte perspektive [sic], megjithatë Living The Dream nuk u prodhua kurrë dhe LLC po shpërbëhet. Nuk kam pasur asnjë përfshirje në publikimin e Out of Shadows.”

Pas nëntë ditësh, Smith e pushoi çështjen.

Nga burimet e vetme të Shadows jashtë Shipp-it dhe terapistit anonim të dyshemesë së legenit janë shoku i Smith-it, stuntman Brad Martin dhe vërtetësi i QAnon, Liz Crokin. Martin monologon për ndërhyrjen e CIA-s në Hollywood përmes thënieve të fshehta (“Unë e di se çfarë po ndodh tani në fakt ka një qëllim dhe një kuptim, dhe ka pasoja”, thotë ai, “Sapo tregohet historia mbi atë që po ndodh në botë drejt tani, dhe të gjitha fuqitë që po luftojnë njëra-tjetrën, do të jetë historia më e madhe e treguar ndonjëherë.”) Crokin shfaqet në një seksion të titulluar “Pizzagate: Fakt apo trillim?” duke argumentuar se Jeffrey Epstein dhe skandali NXIVM provojnë se Pizzagate – teoria e zhgënjyer dhe e pavërtetuar se John Podesta dhe Hillary Clinton po operonin një rrjet të trafikimit të fëmijëve nga një dyqan picash D.C. – ishte e vërtetë gjatë gjithë kohës.

/PatriotikMedia/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Si arriti QAnon të fiksohej pas “Adrenokromit”, një Drogë kjo Hollivudiane që “Merrej” nga fëmijët …
Next post Parashikimi i Johns Hopkins: Bllokimet nuk Arritën të Shpëtonin Asnjë Jetë,por Vetëm Shkaktoi Dëme të Mëdha …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura