Si arriti QAnon të fiksohej pas “Adrenokromit”, një Drogë kjo Hollivudiane që “Merrej” nga fëmijët …

Ndjekësit e teorisë së konspiracionit pro-Trump QAnon besojnë se elitat e Hollivudit dhe ato demokrate marrin një ilaç psikodelik të quajtur Adrenochrome, e marrë kjo nga fëmijët.

Muajt ​​e fundit, komentet në YouTube për një këngë të grupit post-punk britanik të viteve 1980, The Sisters of Mercy, kanë dalë pak jashtë temës. “Kënga e preferuar [e] elitave të pasura dhe të shthurura,” shkruan përdoruesi AlienDude30. “Më pëlqen kjo këngë! – Hillary Clinton,” ofroi AdAJanuary. Një Dean Latimer shtoi: “Q duke ndjekur gotët!”

Kënga, e cila u shfaq për herë të parë në një gjatësi prej shtatë inç në vitin 1982, nuk është një nga këngët më të njohura të grupit të zonës së Leeds. Është një melodi gërryese, teatrale e errët, me perkusion të hershëm të makinës së daulleve dhe vokale të ulëta dhe të zhurmshme. Tekstet janë gjëra tipike goth, siç është vepra artistike e albumit të zi, e cila përmban logon e grupit: një ilustrim mjekësor i kokës e mbivendosur në një pentakle. Por ky është titulli që komentuesit u tërhoqën: “Adrenochrome”.

Adrenokromi është një përbërje kimike e lehtë për t’u prodhuar, që zakonisht gjendet si një zgjidhje rozë e lehtë, që formohet nga oksidimi i adrenalinës, hormonit të stresit. Nuk është miratuar për përdorim mjekësor nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave – megjithëse studiuesit mund të blejnë 25 miligramë për vetëm 55 dollarë – por mjekët në vende të tjera përshkruajnë një version të tij për të trajtuar koagulimin e gjakut.

Kompleksi është bërë një objekt magjepsjeje, megjithatë, mes të vërtetëve të COVID-19 dhe adhuruesve të QAnon, teoria e skajshme që një agjent qeveritar me burim të mirë i quajtur “Q” nxjerr informacione top-sekret për një kabal global demokratësh dhe Pedofilët e Hollivudit përmes mesazheve të fshehta dhe madhështore të njohura si “Q-drops”. Ndikimi i kuazi-kultit është rritur ndjeshëm vitet e fundit, pjesërisht falë inkurajimit të heshtur të Donald Trump. Të martën, një promovuese e QAnon me emrin Marjorie Taylor Greene fitoi 57 për qind të votave në zgjedhjet paraprake republikane për distriktin e 14-të të Kongresit të Gjeorgjisë, por duke siguruar fitoren e saj në nëntor. “Ekziston një mundësi një herë në jetë për të hequr këtë kabalë globale të pedofilëve që adhurojnë Satanain dhe unë mendoj se ne kemi presidentin për ta bërë këtë”, tha Greene dikur në një video nga 2017. Trump duartrokiti fitoren parësore të Greene.

Për teoricienët e konspiracionit, adrenokromi përfaqëson një psikodelik mistik të favorizuar nga elitat globale për ritet satanike të çmendura nga droga, që rrjedhin nga torturimi i fëmijëve për të korrur frikën e tyre hormonale të oksiduar – një lloj inskenimi në jetën reale të filmit të Pixar Monsters, Inc. “QAnon gjithashtu i pëlqen të thotë se Monsters, Inc. është Hollivudi që e thotë vetë”, thotë studiuesi i QAnon, Mike Rains, “sepse komploti i frikësimit të fëmijëve për të marrë energji është ajo që ata bëjnë në të vërtetë”.

Incidenti i profilit më të lartë të adrenokromit ndodhi në vitin 2018, kur CEO i Google, Sundar Pichai u mor në pyetje nga Komiteti Gjyqësor i Dhomës së Përfaqësuesve për një komplot të quajtur “Frazzledrip”. (“Dëgjuar për Frazzledrip?” lexon një koment në këngën e Motrave të Mercy.) Teoria e krijesave përfshinte një video mitike, që supozohet se ishte hedhur në laptop në laptopin e Anthony Weiner, e cila nëse do të zbulohej, do të tregonte Hillary Clinton dhe ndihmësin e saj të dikurshëm Huma Abedin. kryerja e një sakrifice satanike, në të cilën ata rrëmbyen gjakun e një fëmije ndërsa mbanin maska ​​të gdhendura nga lëkura e fytyrës së saj.

Me emrin e koduar “Frazzledrip”, video supozohej të përshkruante një “korrje” adrenokrom. Nuk u materializua kurrë. Por droga që atëherë është bërë një referencë e zakonshme në komplotet e së djathtës ekstreme. Vitin e kaluar, kompleksi është kontrolluar me emër nga këngëtari gjerman i shpirtit Xavier Naidoo, kandidati i krahut të djathtë evangjelist dhe i dështuar i Kongresit Dave Daubenmire dhe ish-shkrimtarja e tabloideve, e kthyer në teoricienja konspirative në QAnon, Liz Crokin.

“Ka shumë anonë [adhurues të QAnon] që besojnë se kapelet e bardha ndotën furnizimin me adrenokromë të elitës me koronavirus dhe kjo është arsyeja pse kaq shumë anëtarë të elitës po marrin koronavirus,” tha Crokin në një video në YouTube nga marsi, raportuar nga Orë e krahut të djathtë. “Adrenokromi është një ilaç që elitat e duan. Ajo vjen nga fëmijët. Droga nxirret nga gjëndrra e hipofizës së fëmijëve të torturuar. Shitet ne tregun e zi. Është droga e elitave. Është droga e tyre e preferuar. Është përtej së keqes. Është demonike. Është kaq e sëmurë. Pra, ekziston një teori që kapele të bardha ndotën furnizimin me adrenokromë me koronavirus.”

Mediat sociale janë të mbushura me teori adrenokrome. Nga janari i 2018, vërtetuesit e adrenokromit u mblodhën gjithashtu në subreddit r/adrenochrome, derisa uebsajti e ndaloi atë dy javë më parë. Një zëdhënës i Reddit tha për The Daily Beast se faqja ishte pezulluar pasi moderatori i saj u ndalua për shkeljen e politikave të tyre të përmbajtjes (ata nuk pranuan të specifikonin se cilat). “Komuniteti më pas u ndalua sepse ishte i pamoderuar,” tha zëdhënësi.

Ata që janë në kërkim të teorive të adrenokromit, megjithatë, mund t’i gjejnë ato në Facebook, YouTube ose Amazon, ku disa tituj të vetë-publikuar mbi këtë temë shfaqen në rezultatet kryesore të kërkimit. (Pasi The Daily Beast kontaktoi Amazon për disa prej këtyre librave, ata u zhdukën nga faqja e internetit. Facebook nuk iu përgjigj menjëherë kërkesave për koment.) Një grup në Facebook, i quajtur “Adrenochrome / Adrenaline (Epinephrine)” ofron një hyrje prej 70 pjesësh. për drogën, me titujt e kapitujve përgjatë vijave të: LIDHJA Epstein/JonBenét dhe Kuptimi i thellë pas ‘Yummy’ të Justin Bieber. Grupi ka 22,460 anëtarë.

“Përdorimi i Adrenochrome është i përhapur në shoqërinë tonë dhe është koha kur ne kishim një zgjim masiv ndaj këtyre fakteve dhe filluam të arsimohemi në arsyet”, thuhet në përshkrimin e grupit. “PSE, SI, KUR, KUSH, KU dhe PSE duhet të jemi më ‘Sytë Hapur’ ndaj shoqërisë sonë nga lart poshtë.

Interesi shkencor për adrenokromin daton që në vitet 1950, kur studiuesit kanadezë Humphry Osmond dhe Abram Hoffer zhvilluan atë që ata e quajtën “Hipoteza e Adrenokromit”. Pas një serie studimesh të vogla midis 1952 dhe 1954, të dy arritën në përfundimin se adrenokromi i tepërt mund të shkaktojë simptoma të skizofrenisë. Me përjashtim të disa studimeve të dështuara të trajtimeve, teoria mbeti kryesisht e paeksploruar për disa dekada (Hoffer shkroi një punim të vitit 1981 duke rishikuar propozimin, duke arritur në përfundimin se ai “atribuon sindromën e skizofrenisë më saktë se çdo hipotezë konkurruese.”)

Hipoteza megjithatë ndikoi në perceptimin publik të adrenokromit, duke e vënë atë në bisedë me psikedelikët si LSD ose meskalina. Aldous Huxley e përshkroi atë në librin e tij të vitit 1954 The Doors of Perception; Anthony Burgess e quajti atë “drenchrom” në argat e “A Clockwork Orange”. Frank Herbert përshkroi një personazh në Destinacioni: Void si kaq i lartë “ai dukej si dikush që sapo kishte ngrënë një grusht gjëndrash pineale dhe i kishte larë ato me një litër adrenokromi”. Por më e famshmja, gazetari gonzo, Hunter S. Thompson, iu ofrua një “shije e vogël” nga avokati i tij i pavarur në një skenë nga Frika dhe Urrejtja në Las Vegas.

Vetitë e supozuara psikodelike të përbërjes janë zhvlerësuar, pjesërisht nga vetë Thompson, i cili thuhet se i tha Terry Gilliam, regjisorit të përshtatjes së komedisë së zezë, se ai kishte shpikur efektet e saj.
“Kjo gjë e bën meskalinën e pastër të duket si birrë xhenxhefili”, tha avokati. “Do të çmendeni plotësisht nëse merrni shumë.”

“Ka vetëm një burim për këtë,” u përgjigj Thompson, “gjëndra adrenalin nga një trup i gjallë i njeriut. Nuk është mirë nëse e nxjerr nga një kufomë.”

Vetitë e supozuara psikodelike të përbërjes janë zhvlerësuar, pjesërisht nga vetë Thompson, i cili thuhet se i tha Terry Gilliam, regjisorit të përshtatjes së komedisë së zezë, se ai kishte shpikur efektet e saj. Eduardo Hidalgo Downing, një shkrimtar spanjoll pas kujtimeve të dredha-dredha të drogës Adrenochrome and Other Mythical Drugs, e përshkroi atë si “një budallallëk absolut”, [sic], duke shtuar se “nuk ka asnjë vlerë në terma psikoaktive… është pafundësisht më i dobishëm. për të pirë një filxhan kafe.” Edhe Erowid, organizata jofitimprurëse për reduktimin e dëmit e mbushur me rishikime të përvojës së drogës, kishte vetëm gjëra negative për të thënë. “Efektet ishin jashtëzakonisht të dobëta, absolutisht jo argëtuese apo psikedelike gjithsesi,” shkroi një përdorues.

Një përdorues tjetër, në një përmbledhje të titulluar “Dhimbja më e keqe e kokës që mund të imagjinohet” përshkroi një rrahje zemre të shpejtë, djersitje të bollshme dhe “një dhimbje koke që mund të kishte rrëzuar një elefant”. Dhimbja “paaftuese” supozohet se u qetësua pas dy orësh, por u përsërit periodikisht për shtatë ditët e ardhshme. “Unë nuk kisha absolutisht asnjë halucinacion,” përfundoi ai, “përveç nëse kisha halucinacione me dhimbje koke.”

Ekziston një aspekt i obsesionit QAnon që i ngjan kritikës letrare të çmendur: çdo ngjarje aktuale e koduar me kuptime të fshehura, kriminelët globalë të dëshpëruar për të sinjalizuar krimet e tyre përmes simboleve, miliona mesazhe që presin lexuesin e duhur të afërt për t’i zbërthyer ato. Ka kuptim që adhuruesit e Q-së të kapnin një drogë të krijuar nga një kujtim gjysmë fiktiv. Në këtë mënyrë, ato nuk janë ndryshe nga Motrat e Mëshirës, ​​singulli i të cilit, i cili përshkruan nxënësit e shkollës të korrur nga murgeshat, është një tundje e qartë e Thompson. (Vajzat katolike tani / të zymta në errësirën dhe të bardhën e tyre / Frika në pikturë njëngjyrëshe / Motrat e mëshirës /…/ Panik në sytë e tyre / Ngrihen / Vdekur në adrenokrom.) Banda thjesht bëri një punë më të mirë me materialin burimor.

/PatriotikMedia – TheDailyBeast/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Si arriti QAnon të fiksohej pas “Adrenokromit”, një Drogë kjo Hollivudiane që “Merrej” nga fëmijët …

Ndjekësit e teorisë së konspiracionit pro-Trump QAnon besojnë se elitat e Hollivudit dhe ato demokrate marrin një ilaç psikodelik të quajtur Adrenochrome, e marrë kjo nga fëmijët.

Muajt ​​e fundit, komentet në YouTube për një këngë të grupit post-punk britanik të viteve 1980, The Sisters of Mercy, kanë dalë pak jashtë temës. “Kënga e preferuar [e] elitave të pasura dhe të shthurura,” shkruan përdoruesi AlienDude30. “Më pëlqen kjo këngë! – Hillary Clinton,” ofroi AdAJanuary. Një Dean Latimer shtoi: “Q duke ndjekur gotët!”

Kënga, e cila u shfaq për herë të parë në një gjatësi prej shtatë inç në vitin 1982, nuk është një nga këngët më të njohura të grupit të zonës së Leeds. Është një melodi gërryese, teatrale e errët, me perkusion të hershëm të makinës së daulleve dhe vokale të ulëta dhe të zhurmshme. Tekstet janë gjëra tipike goth, siç është vepra artistike e albumit të zi, e cila përmban logon e grupit: një ilustrim mjekësor i kokës e mbivendosur në një pentakle. Por ky është titulli që komentuesit u tërhoqën: “Adrenochrome”.

Adrenokromi është një përbërje kimike e lehtë për t’u prodhuar, që zakonisht gjendet si një zgjidhje rozë e lehtë, që formohet nga oksidimi i adrenalinës, hormonit të stresit. Nuk është miratuar për përdorim mjekësor nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave – megjithëse studiuesit mund të blejnë 25 miligramë për vetëm 55 dollarë – por mjekët në vende të tjera përshkruajnë një version të tij për të trajtuar koagulimin e gjakut.

Kompleksi është bërë një objekt magjepsjeje, megjithatë, mes të vërtetëve të COVID-19 dhe adhuruesve të QAnon, teoria e skajshme që një agjent qeveritar me burim të mirë i quajtur “Q” nxjerr informacione top-sekret për një kabal global demokratësh dhe Pedofilët e Hollivudit përmes mesazheve të fshehta dhe madhështore të njohura si “Q-drops”. Ndikimi i kuazi-kultit është rritur ndjeshëm vitet e fundit, pjesërisht falë inkurajimit të heshtur të Donald Trump. Të martën, një promovuese e QAnon me emrin Marjorie Taylor Greene fitoi 57 për qind të votave në zgjedhjet paraprake republikane për distriktin e 14-të të Kongresit të Gjeorgjisë, por duke siguruar fitoren e saj në nëntor. “Ekziston një mundësi një herë në jetë për të hequr këtë kabalë globale të pedofilëve që adhurojnë Satanain dhe unë mendoj se ne kemi presidentin për ta bërë këtë”, tha Greene dikur në një video nga 2017. Trump duartrokiti fitoren parësore të Greene.

Për teoricienët e konspiracionit, adrenokromi përfaqëson një psikodelik mistik të favorizuar nga elitat globale për ritet satanike të çmendura nga droga, që rrjedhin nga torturimi i fëmijëve për të korrur frikën e tyre hormonale të oksiduar – një lloj inskenimi në jetën reale të filmit të Pixar Monsters, Inc. “QAnon gjithashtu i pëlqen të thotë se Monsters, Inc. është Hollivudi që e thotë vetë”, thotë studiuesi i QAnon, Mike Rains, “sepse komploti i frikësimit të fëmijëve për të marrë energji është ajo që ata bëjnë në të vërtetë”.

Incidenti i profilit më të lartë të adrenokromit ndodhi në vitin 2018, kur CEO i Google, Sundar Pichai u mor në pyetje nga Komiteti Gjyqësor i Dhomës së Përfaqësuesve për një komplot të quajtur “Frazzledrip”. (“Dëgjuar për Frazzledrip?” lexon një koment në këngën e Motrave të Mercy.) Teoria e krijesave përfshinte një video mitike, që supozohet se ishte hedhur në laptop në laptopin e Anthony Weiner, e cila nëse do të zbulohej, do të tregonte Hillary Clinton dhe ndihmësin e saj të dikurshëm Huma Abedin. kryerja e një sakrifice satanike, në të cilën ata rrëmbyen gjakun e një fëmije ndërsa mbanin maska ​​të gdhendura nga lëkura e fytyrës së saj.

Me emrin e koduar “Frazzledrip”, video supozohej të përshkruante një “korrje” adrenokrom. Nuk u materializua kurrë. Por droga që atëherë është bërë një referencë e zakonshme në komplotet e së djathtës ekstreme. Vitin e kaluar, kompleksi është kontrolluar me emër nga këngëtari gjerman i shpirtit Xavier Naidoo, kandidati i krahut të djathtë evangjelist dhe i dështuar i Kongresit Dave Daubenmire dhe ish-shkrimtarja e tabloideve, e kthyer në teoricienja konspirative në QAnon, Liz Crokin.

“Ka shumë anonë [adhurues të QAnon] që besojnë se kapelet e bardha ndotën furnizimin me adrenokromë të elitës me koronavirus dhe kjo është arsyeja pse kaq shumë anëtarë të elitës po marrin koronavirus,” tha Crokin në një video në YouTube nga marsi, raportuar nga Orë e krahut të djathtë. “Adrenokromi është një ilaç që elitat e duan. Ajo vjen nga fëmijët. Droga nxirret nga gjëndrra e hipofizës së fëmijëve të torturuar. Shitet ne tregun e zi. Është droga e elitave. Është droga e tyre e preferuar. Është përtej së keqes. Është demonike. Është kaq e sëmurë. Pra, ekziston një teori që kapele të bardha ndotën furnizimin me adrenokromë me koronavirus.”

Mediat sociale janë të mbushura me teori adrenokrome. Nga janari i 2018, vërtetuesit e adrenokromit u mblodhën gjithashtu në subreddit r/adrenochrome, derisa uebsajti e ndaloi atë dy javë më parë. Një zëdhënës i Reddit tha për The Daily Beast se faqja ishte pezulluar pasi moderatori i saj u ndalua për shkeljen e politikave të tyre të përmbajtjes (ata nuk pranuan të specifikonin se cilat). “Komuniteti më pas u ndalua sepse ishte i pamoderuar,” tha zëdhënësi.

Ata që janë në kërkim të teorive të adrenokromit, megjithatë, mund t’i gjejnë ato në Facebook, YouTube ose Amazon, ku disa tituj të vetë-publikuar mbi këtë temë shfaqen në rezultatet kryesore të kërkimit. (Pasi The Daily Beast kontaktoi Amazon për disa prej këtyre librave, ata u zhdukën nga faqja e internetit. Facebook nuk iu përgjigj menjëherë kërkesave për koment.) Një grup në Facebook, i quajtur “Adrenochrome / Adrenaline (Epinephrine)” ofron një hyrje prej 70 pjesësh. për drogën, me titujt e kapitujve përgjatë vijave të: LIDHJA Epstein/JonBenét dhe Kuptimi i thellë pas ‘Yummy’ të Justin Bieber. Grupi ka 22,460 anëtarë.

“Përdorimi i Adrenochrome është i përhapur në shoqërinë tonë dhe është koha kur ne kishim një zgjim masiv ndaj këtyre fakteve dhe filluam të arsimohemi në arsyet”, thuhet në përshkrimin e grupit. “PSE, SI, KUR, KUSH, KU dhe PSE duhet të jemi më ‘Sytë Hapur’ ndaj shoqërisë sonë nga lart poshtë.

Interesi shkencor për adrenokromin daton që në vitet 1950, kur studiuesit kanadezë Humphry Osmond dhe Abram Hoffer zhvilluan atë që ata e quajtën “Hipoteza e Adrenokromit”. Pas një serie studimesh të vogla midis 1952 dhe 1954, të dy arritën në përfundimin se adrenokromi i tepërt mund të shkaktojë simptoma të skizofrenisë. Me përjashtim të disa studimeve të dështuara të trajtimeve, teoria mbeti kryesisht e paeksploruar për disa dekada (Hoffer shkroi një punim të vitit 1981 duke rishikuar propozimin, duke arritur në përfundimin se ai “atribuon sindromën e skizofrenisë më saktë se çdo hipotezë konkurruese.”)

Hipoteza megjithatë ndikoi në perceptimin publik të adrenokromit, duke e vënë atë në bisedë me psikedelikët si LSD ose meskalina. Aldous Huxley e përshkroi atë në librin e tij të vitit 1954 The Doors of Perception; Anthony Burgess e quajti atë “drenchrom” në argat e “A Clockwork Orange”. Frank Herbert përshkroi një personazh në Destinacioni: Void si kaq i lartë “ai dukej si dikush që sapo kishte ngrënë një grusht gjëndrash pineale dhe i kishte larë ato me një litër adrenokromi”. Por më e famshmja, gazetari gonzo, Hunter S. Thompson, iu ofrua një “shije e vogël” nga avokati i tij i pavarur në një skenë nga Frika dhe Urrejtja në Las Vegas.

Vetitë e supozuara psikodelike të përbërjes janë zhvlerësuar, pjesërisht nga vetë Thompson, i cili thuhet se i tha Terry Gilliam, regjisorit të përshtatjes së komedisë së zezë, se ai kishte shpikur efektet e saj.
“Kjo gjë e bën meskalinën e pastër të duket si birrë xhenxhefili”, tha avokati. “Do të çmendeni plotësisht nëse merrni shumë.”

“Ka vetëm një burim për këtë,” u përgjigj Thompson, “gjëndra adrenalin nga një trup i gjallë i njeriut. Nuk është mirë nëse e nxjerr nga një kufomë.”

Vetitë e supozuara psikodelike të përbërjes janë zhvlerësuar, pjesërisht nga vetë Thompson, i cili thuhet se i tha Terry Gilliam, regjisorit të përshtatjes së komedisë së zezë, se ai kishte shpikur efektet e saj. Eduardo Hidalgo Downing, një shkrimtar spanjoll pas kujtimeve të dredha-dredha të drogës Adrenochrome and Other Mythical Drugs, e përshkroi atë si “një budallallëk absolut”, [sic], duke shtuar se “nuk ka asnjë vlerë në terma psikoaktive… është pafundësisht më i dobishëm. për të pirë një filxhan kafe.” Edhe Erowid, organizata jofitimprurëse për reduktimin e dëmit e mbushur me rishikime të përvojës së drogës, kishte vetëm gjëra negative për të thënë. “Efektet ishin jashtëzakonisht të dobëta, absolutisht jo argëtuese apo psikedelike gjithsesi,” shkroi një përdorues.

Një përdorues tjetër, në një përmbledhje të titulluar “Dhimbja më e keqe e kokës që mund të imagjinohet” përshkroi një rrahje zemre të shpejtë, djersitje të bollshme dhe “një dhimbje koke që mund të kishte rrëzuar një elefant”. Dhimbja “paaftuese” supozohet se u qetësua pas dy orësh, por u përsërit periodikisht për shtatë ditët e ardhshme. “Unë nuk kisha absolutisht asnjë halucinacion,” përfundoi ai, “përveç nëse kisha halucinacione me dhimbje koke.”

Ekziston një aspekt i obsesionit QAnon që i ngjan kritikës letrare të çmendur: çdo ngjarje aktuale e koduar me kuptime të fshehura, kriminelët globalë të dëshpëruar për të sinjalizuar krimet e tyre përmes simboleve, miliona mesazhe që presin lexuesin e duhur të afërt për t’i zbërthyer ato. Ka kuptim që adhuruesit e Q-së të kapnin një drogë të krijuar nga një kujtim gjysmë fiktiv. Në këtë mënyrë, ato nuk janë ndryshe nga Motrat e Mëshirës, ​​singulli i të cilit, i cili përshkruan nxënësit e shkollës të korrur nga murgeshat, është një tundje e qartë e Thompson. (Vajzat katolike tani / të zymta në errësirën dhe të bardhën e tyre / Frika në pikturë njëngjyrëshe / Motrat e mëshirës /…/ Panik në sytë e tyre / Ngrihen / Vdekur në adrenokrom.) Banda thjesht bëri një punë më të mirë me materialin burimor.

/PatriotikMedia – TheDailyBeast/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post VIDEO/Intervista e Donald Trump për Newsmax: SHBA po Shkon në Ferr dhe Shumë shpejt …
Next post Brenda “Out of Shadows”: The Bonkers Hollywood-Pedophilia “Dokumentari” QAnon Loves …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura