Shtetet Perëndimore dhe Mediat janë Humbës të lënduar, Duke marrë Medaljen e Artë për Lojërat Cinike Olimpike …

Urime Kinës për organizimin e Lojërave Olimpike Dimërore XXIV, motoja e të cilave është me vend “Së bashku për një të ardhme të përbashkët”. Urime, gjithashtu, për shumë kombe që mund të festojnë njerëzimin e përbashkët dhe të ngrihen mbi dyfytyrësinë dhe armiqësinë e lojërave gjeopolitike.

Pas disa javë pretendimesh alarmante se Rusia do të pushtojë Ukrainën, tani mediat amerikane dhe perëndimore po spekulojnë se presidenti rus Vladimir Putin do të “frenojë një pushtim ushtarak” në mënyrë që të mos prishë Lojërat Olimpike Dimërore që po zhvillohen në Kinë.

Vështirë se dikush mund të sajojë një farsë të tillë, megjithatë mediat e lajmeve të SHBA-së dhe perëndimore po e bëjnë atë me një fytyrë të drejtë. Që nga nëntori, media amerikane dhe evropiane kanë shpërndarë me përkushtim narrativën e shtyrë nga administrata e Bidenit se Rusia do të marshojë trupa drejt fqinjit të saj lindor. Moska i ka hedhur poshtë vazhdimisht këto pretendime si histerike dhe të pabaza.

Edhe regjimi rusofobik, i mbështetur nga NATO në Kiev, kohët e fundit ka marrë një pozicion divergjent, duke dënuar atë që i quan paralajmërimet “alarmiste” nga Uashingtoni. Zyrtarët e sigurimit shtetëror të Ukrainës kanë deklaruar publikisht se nuk ka asnjë shenjë të një pushtimi të afërt rus. Jo edhe aq jashtë parimit të vërtetë, regjimi i Kievit duket se është më i shqetësuar nga dëmi dhe paqëndrueshmëria që histerikë të tillë luftarakë po i bëjnë ekonomisë ukrainase. Kaq e turpshme është kjo ndarje në narrativë sa Shtëpia e Bardhë njoftoi këtë javë se nuk do t’i referohet më planeve të supozuara ushtarake ruse si një “pushtim të afërt”. Me fjalë të tjera, pas dy muajsh ujku që qante pa rezultat, Uashingtoni ka vendosur të ndalojë së qari.

Atëherë, si të racionalizohet gabimi i gabuar i parashikimit të pushtimit? Epo, ndoshta – tani hamendësohet dëshpërimisht – lideri rus i supozuar mashtrues po shtyn planin e supozuar për marrjen e Ukrainës nga nderimi i Presidentit të Kinës Xi Jinping.

Washington Post, CNN dhe të tjerë po spekulojnë se Putini po përpiqet të fitojë favorin e Xi duke mos prishur “momentin olimpik” të Kinës. Lojërat dimërore u hapën në Pekin këtë javë dhe do të zgjasin deri më 20 shkurt me sytë e botës duke vështruar spektaklin plot ngjyra. Nëse trupat dhe tanket ruse do të futeshin në Ukrainë, atëherë lojërat në Kinë do të dëmtohen nga konflikti dhe protesta ndërkombëtare që pasuan, kështu që spekulimet e ethshme vazhdojnë.

Më herët, Bloomberg News publikoi një raport të dyshimtë në të cilin pretendonte se presidenti Xi i kishte kërkuar Putinit të ndalonte ndërhyrjen ushtarake në Ukrainë. Pekini e hodhi poshtë me shpejtësi atë raport si “fiksion i pastër”. Por duket se fantazia ka zënë vend edhe në media të tjera amerikane. Arsyeja është sepse është një mënyrë e nevojshme për të shpëtuar fytyrën për të njëjtat media që kanë folur pa turp për pushtimin e Rusisë në Ukrainë, e cila ka përmbysur tensionet gjeopolitike dhe rrezikun e ndezjes së një lufte gjithëpërfshirëse në Evropë.

Me fjalë të tjera, besueshmëria e administratës Biden, aleatëve të saj perëndimorë dhe medias është në rrezik nga parashikimet e tyre boshe për pushtimin e Rusisë në Ukrainë. Ky dezinformim përbën gënjeshtra të hapura. Ajo që mund të shihet pra është orkestrimi i një përpjekjeje të madhe propagandistike për të nxitur tensione dhe konflikt me Rusinë. Kjo në vetvete është një formë e agresionit kriminal. Për të mbuluar këtë grumbullim të dënueshëm të konfliktit, mediat amerikane tani po spekulojnë për një pakt rus me Kinën për të shtyrë pushtimin. Kështu farsa ngrihet në një nivel më të lartë.

Kjo lojë cinike me Olimpiadën ka marrë forma të tjera muajt e fundit. Shtetet e Bashkuara, Britania, Kanadaja dhe Australia, si dhe shtetet e Bashkimit Evropian, kanë shpallur bojkot diplomatik të ngjarjes. Në ceremoninë e hapjes këtë javë, zyrtarët perëndimorë munguan në Pekin. Megjithatë, bojkoti nuk shtrihet tek atletët që marrin pjesë, gjë që duket mjaft e papajtueshme. Nëse ka pasur ndonjë parim në akuzat perëndimore për shkelje të të drejtave të njeriut nga Kina, atëherë pse po marrin pjesë atletët e tyre?

Mediat perëndimore kanë ndjekur linjën e përcaktuar nga Uashingtoni dhe aleatët e tij perëndimorë për të njollosur Kinën. E gjithë kjo është pjesë e lojës më të madhe gjeopolitike të përpjekjes për të minuar Pekinin dhe Moskën. Përforcimi i detyrueshëm i mediave perëndimore të akuzave për të drejtat e njeriut kundër Kinës ka luajtur në politikën e bojkotimit të Lojërave Olimpike Dimërore të Pekinit.

Kjo nuk është asgjë më pak se manipulimi i përbuzshëm i sporteve ndërkombëtare nga politika dhe ideologjia. Lojërat Olimpike në Kinë po portretizohen si një ngjarje për “jodemokracitë” sepse qeveritë perëndimore kanë vendosur të shmangin pjesëmarrjen.

Ajo që me të vërtetë e gjallëron armiqësinë është afërsia dhe miqësia e dukshme midis Rusisë dhe Kinës. Udhëheqësit rus Vladimir Putin iu dha krenaria e një vendi mes të pranishmëve ndërkombëtarë kur u prit personalisht në Pekin nga homologu i tij kinez Xi Jinping. Të dy udhëheqësit folën me besim për botën shumëpolare në zhvillim, e cila gradualisht po zëvendëson rendin perëndimor të dështuar njëpolar nën hegjemoninë e SHBA-së. Putin dhe Xi folën se si bota po përqafon udhëheqjen e re të kombeve bazuar në bashkëjetesën paqësore dhe respektimin e ligjit ndërkombëtar dhe Kombeve të Bashkuara.

“Ka një kërkesë në rritje nga komuniteti botëror për udhëheqje në interes të zhvillimit paqësor dhe të qëndrueshëm,” thuhej në një deklaratë të përbashkët, duke shtuar: “Disa forca që përfaqësojnë një pakicë në skenën botërore vazhdojnë të avokojnë për qasje të njëanshme për zgjidhjen e problemeve ndërkombëtare dhe t’i drejtohen politikës së forcës, të ndërhyjnë në punët e brendshme të shteteve të tjera, të dëmtojnë të drejtat dhe interesat e tyre legjitime, të provokojnë kontradikta, mosmarrëveshje dhe konfrontime dhe të pengojnë zhvillimin dhe përparimin e njerëzimit, duke krijuar kundërshtime nga bashkësia ndërkombëtare. ”

Mediat perëndimore për një kohë të gjatë kanë bartur ujë për luftënxitës dhe konflikt, për makinacione shkatërruese të Luftës së Ftohtë dhe kontrollin e mendimit Orwellian. Episodi i fundit është mosngjarja e agresionit rus kundër Ukrainës që në realitet është një përmbysje e realitetit. Kësaj i shtohet edhe media perëndimore që rrotullohet kundër Lojërave Olimpike të Kinës si një lloj “ngjarje për autokratët”.

Ajo që demonstrohet në mënyrë mallkimore është kjo: nëse mediat amerikane dhe perëndimore nuk mund të shpjegojnë realitetin, atëherë ata përdorin fantazinë e sajuar.

Bota po ndryshon për përparim dhe paqe të mundshme në një mënyrë që ekspozon falimentimin e rendit perandorak tashmë të dominuar nga SHBA.

Urime Kinës për organizimin e Lojërave Olimpike Dimërore XXIV, motoja e të cilave është me vend “Së bashku për një të ardhme të përbashkët”. Urime, gjithashtu, për shumë kombe që mund të festojnë njerëzimin e përbashkët dhe të ngrihen mbi dyfytyrësinë dhe armiqësinë e lojërave gjeopolitike.

/PatriotikMedia/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Ish-Ministri Drejtësisë: Skavica një Investim Amerikan me Paratë tona.
Next post Analiza: Si dyfishimi Amerikan në Zgjerimin e NATO-s çoi Përfundimisht në Krizën e Sotme …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura