Rusia dhe Kina Vendosin Sanksione Kundër Planit për të Kufizuar Përdorimin e USD …

Nga Layla Guest, RT.com –

Mes një përplasjeje të përkeqësuar midis Lindjes dhe Perëndimit, Rusia dhe Kina po mendojnë gjithnjë e më shumë të përdorin monedhat e tyre në marrëveshjet e ndërsjella dhe të gjejnë mënyra për të punuar së bashku për të kundërshtuar sanksionet, ka zbuluar i dërguari i Moskës në Pekin.

Duke folur si pjesë e një paraqitjeje në kanalin YouTube Soloviev Live të mërkurën, Andrey Denisov peshoi mbi ndikimin e embargove të vendosura nga vendet perëndimore në lidhjet midis dy kombeve.

“Fakti që këto sanksione kanë një ndikim negativ në disa aspekte të marrëdhënieve tona është me të vërtetë i vërtetë,” tha ai, duke vënë në dukje ndikimin në marrëveshjet financiare.

“Nëse gjobat vendosen në një nga bankat tona, është mjaft e vështirë për marrësit kinezë të produkteve tona të na paguajnë, megjithëse kanë para dhe dëshirë për ta bërë këtë.”

Sipas të dërguarit, “nuk është rastësi që vitet e fundit po flasim gjithnjë e më shumë për përdorimin më të gjerë të monedhave kombëtare në shlyerjen e transaksioneve të tregtisë së jashtme”.

“Pra, masat për të kundërshtuar presionin e sanksioneve që ne mund t’i zbatojmë së bashku, ne sigurisht i bëjmë – dhe meqë ra fjala, ne po e diskutojmë këtë çështje me partnerët tanë kinezë,” tha Denisov.

Të dy vendet kanë theksuar rëndësinë e marrëdhënieve të tyre në një sërë sferash, duke përfshirë tregtinë, energjinë dhe mbrojtjen përballë marrëdhënieve të tensionuara me Perëndimin në muajt e fundit.

Megjithatë, një numër analistësh kanë sugjeruar më parë se lidhjet domethënëse midis dy fuqive janë të kufizuara në krahasim me blloqe si NATO.

Në dhjetor, këshilltari për politikën e jashtme të Presidentit Vladimir Putin, Yuri Ushakov, zbuloi se lideri rus dhe homologu i tij kinez, Xi Jinping, ishin zotuar të zhvillonin struktura të përbashkëta financiare për të mundësuar që të dy vendet të thellojnë lidhjet e tyre ekonomike, pa ndërhyrjen e vendeve të treta. .

Masa dukej se ishte një përgjigje ndaj një sërë paralajmërimesh nga Perëndimi se Moska mund të shkëputej nga sistemi ndërkombëtar i pagesave SWIFT me bazë në Bruksel, si një masë ndëshkuese nëse trupat ruse do të organizonin një pushtim të Ukrainës.

Duhet lexuar: Rusia ka një sistem rezervë dhe është gati të “ndahet me sistemin bankar ndërkombëtar”.

Vitin e kaluar, Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov tha se të dy vendet “duhet të largohen nga përdorimi i sistemeve ndërkombëtare të pagesave të kontrolluara nga perëndimi”.

Vërejtjet e tij u bënë jehonë komenteve të mëparshme nga zëvendësi i tij, Sergey Ryabkov, i cili i tha gazetës së lajmeve të biznesit Bloomberg se ishte e nevojshme të “barrikadojmë veten kundër sistemit financiar dhe ekonomik të SHBA-së për të eliminuar varësinë nga ky burim toksik i veprimeve të përhershme armiqësore” dhe “të shkurtojmë mbështesin rolin e dollarit në çdo operacion.”

/PatriotikMedia/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Ndjesë zoti Obama – nga Ylli Dylgjeri …
Next post Presidenti i El Salvadorit: Egziston një Plan për të Shkatërruar qëllimisht Shtetet Bashkuara …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura