VIDEO/Një tjetër Suprizë: 12 Shtete i Japin fund Kufizimeve për Covid …

Ndërsa përpjekjet për të parandaluar transmetimin e virusit kanë dështuar dhe kombet ulin kërcënimin e paraqitur nga SARS-CoV-2, Evropa po përshpejton planet për t’i dhënë fund rregulloreve të COVID.

Suedia dhe Zvicra kanë njoftuar se do të heqin kufizimet e COVID dhe përfundimisht do të hapin kombet e tyre, duke u bashkuar me Danimarkën, Norvegjinë, Finlandën, Irlandën, Holandën, Italinë, Lituaninë, Francën dhe Mbretërinë e Bashkuar.

Ndërkohë, Izraeli është tani numri 1 në rastet e Covid për frymë, duke vërtetuar se të gjitha masat drakoniane janë krejtësisht të pavlefshme.

Zyrtarët kryesorë izraelitë deklaruan gjithashtu këtë javë se pasaporta e vendit për vaksinën COVID, e njohur si “Green Pass”, do të hiqet gradualisht nga restorantet, hotelet, palestrat dhe kinematë.

Kabineti i kryeministrit Naftali Bennet tha se ndryshimi i politikës do të hyjë në fuqi më 6 shkurt, në pritje të miratimit nga një panel legjislativ. Për raste që përfshijnë festa apo dasma, rregullorja e provës së vaksinimit të Izraelit do të qëndrojë në fuqi.

“Vazhdimi i lejes së gjelbër në të njëjtën mënyrë mund të krijojë garanci të rreme,” tha Nadav Davidovitch, një epidemiolog dhe mjek i shëndetit publik që këshillon qeverinë e kryeministrit Naftali Bennet. “Nuk po redukton infeksionet në hapësira të mbyllura si teatrot. Duhet të përdoret kryesisht për vende me rrezik të lartë si spitalet, shtëpitë e të moshuarve ose ngjarjet kur jeni duke ngrënë, duke kënduar dhe kërcyer.

Qeveria e Suedisë njoftoi të enjten se të gjitha kufizimet për COVID do të hiqen deri më 9 shkurt.

Sipas Politico, për shkak të një ndërgjegjësimi më të madh për variantin Omicron, i cili në vetvete është më i dobët dhe i lidhur me më pak shtrime në spital, Agjencia Suedeze e Shëndetit Publik e vlerësoi COVID si “jo kritik nga ana sociale”.

“Është koha për të hapur Suedinë”, tha kryeministrja Magdalena Andersson. “Pandemia nuk ka mbaruar, por po kalon në një fazë të re.”

Rezoluta e Suedisë vjen një ditë pasi Zvicra deklaroi se, nga sot, kërkesat e detyrueshme të punës nga shtëpia dhe izolimit do të hiqen, duke përmendur normat e shkëlqyera të imunitetit dhe variantin më të butë Omicron.

Administrata gjithashtu do të lehtësonte rregulloret shëndetësore kufitare, duke hequr kërkesën që turistët të marrin certifikatat zvicerane të COVID.

Pasi foli me 26 kantone, punëdhënës, sindikata dhe komitete parlamentare, qeveria zvicerane tha se synonte të fillonte heqjen e kufizimeve të mëtejshme.

Me një deklaratë zyrtare, qeveria do të vendosë masat e mëvonshme për lehtësimin e masave paraprake pandemike brenda dy javësh, bazuar në gjendjen shëndetësore.

Një strategji nisjeje graduale ose një ndalim i shpejtë i të gjitha kufizimeve të COVID më 17 shkurt janë dy opsione.

Rishikimi i Johns Hopkins: Bllokimet nuk arritën të shpëtonin ndonjë jetë duke shkaktuar dëme të mëdha.

Danimarka do ta klasifikojë COVID si sëmundje endemike

Danimarka që atëherë është bërë vendi i parë në Bashkimin Evropian që ka hequr të gjitha rregulloret për COVID, duke e rietiketuar COVID si një sëmundje endemike, vetëm disa ditë përpara se Suedia dhe Zvicra të bënin deklaratat e tyre.

COVID nuk ishte më një “sëmundje kritike shoqërore”, sipas ministrit danez të Shëndetësisë Magnus Heunicke, i cili paraqiti një deklaratë në komitetin epidemiologjik të parlamentit më 1 shkurt.

Qeveria zgjodhi të hiqte rregulloret e COVID duke u mbështetur në sugjerimet e komitetit.

“Rregullat do të skadojnë kur sëmundja nuk do të kategorizohet më si “kritike sociale” më 1 shkurt 2022,” shkroi Heunicke.

Kur një sëmundje klasifikohet si “kritike sociale”, qeveria ka të drejtë të vendosë kufizime të gjera, të tilla si mbyllja e kompanive dhe detyrimi i përdorimit të maskave.

Përhapja e një sëmundjeje endemike është e pakufizuar, por konsiderohet si një rrezik më i ulët për shoqërinë.

“Askush nuk mund ta dijë se çfarë do të ndodhë dhjetorin e ardhshëm”, tha Heunicke për CNN të hënën. “Por ne u premtuam qytetarëve të Danimarkës se do të kemi kufizime vetëm nëse ato janë vërtet të nevojshme dhe do t’i heqim ato sa më shpejt që të mundemi. Kjo është ajo që po ndodh tani.”

Në përgjigje të një pyetjeje në lidhje me kërkesat e vaksinës, Heunicke deklaroi:

“Fatmirësisht ne nuk kemi nevojë për këtë në Danimarkë… Unë jam vërtet i lumtur që nuk kemi nevojë për të, sepse është një rrugë shumë shqetësuese për të ecur në atë mënyrë.”

Drejtori i Përgjithshëm i Autoritetit Shëndetësor Danez, Søren Brostrøm, ra dakord:

“Unë nuk besoj në mandatet e imponuara të vaksinave. Është një ndërhyrje farmaceutike me efekte anësore të mundshme. Ju duhet si autoritet ta pranoni këtë. Unë mendoj se nëse shtyni shumë, do të keni një reagim – veprimi gjeneron reagim, veçanërisht me vaksinat.”

Kur kanë të bëjnë me pjesë të mëdha të popullsisë, zyrtarët danezë do të vazhdojnë të inkurajojnë testet në shtëpi dhe për këtë arsye do t’i bëjnë testet PCR të aksesueshme për publikun e gjerë. Vizitorët që vijnë në vend do t’i nënshtrohen ende një vlerësimi mjekësor.

Duhet lexuar: Ditët e fundit të kultit Covidian (Nuk do të jenë të bukura).

Vendet e tjera evropiane po heqin kufizimet për COVID

Sipas Bloomberg, kufizimet u lehtësuan gjithashtu në Itali, Francë, Norvegji, Lituani, Angli dhe Finlandë.

“Ne duhet të diskutojmë nëse është koha që ne të kemi një këndvështrim tjetër dhe të fillojmë të heqim kufizimet edhe me një numër të lartë infeksionesh,” u tha gazetarëve kryeministrja finlandeze Sanna Marin.

“Shpresoj që ne të mund të shpëtojmë nga kufizimet gjatë shkurtit.”

Administrata vendosi të heqë të gjitha kufizimet në takime dhe të zbusë kufizimet për restorantet dhe baret më 14 shkurt gjatë një takimi në Helsinki për të shqyrtuar shpejtësinë e heqjes së kufizimeve. Deri më 1 mars, klubet e natës do të jenë të mbyllura. Nuk do të ketë kufizime për objektet kulturore, aktivitetet apo sportet.

Qeveria e kryeministrit italian Mario Draghi u mblodh të mërkurën për të shqyrtuar mënyrat për të reduktuar kufizimet. Administrata së pari do të përqendrohet në kufizimet e karantinës së fëmijëve, me synime për të reduktuar mandatin 10-ditor të izolimit në pesë ditë.

Autoritetet lituaneze gjithashtu nuk do t’i detyrojnë më punonjësit e pavaksinuar të ndërmarrin kontrolle javore dhe nuk do të kenë më nevojë që ata të japin një certifikatë imunizimi në vende publike si restorante dhe aktivitete sportive.

Të mërkurën, ligjet e reja të Francës hynë në fuqi, duke hequr udhëzimet për punën e detyruar nga shtëpia, duke hequr kërkesat për maska ​​​​për fytyrën jashtë dhe duke relaksuar kufizimet e kapacitetit në stadiume dhe teatro.

Norvegjia u hodh në bord, duke hequr ndalimet për festat private, baret dhe restorantet, si dhe eliminoi nevojën për teste kufitare.

Të enjten e kaluar, Anglia shpalli lehtësimin e kufizimeve të COVID. Vellot e fytyrës nuk nevojiteshin më me ligj askund në Angli që nga 27 janari dhe lejet për COVID nuk ishin më të nevojshme për të hyrë në koncerte dhe klube të mëdha.

Për më tepër, administrata hoqi udhëzimet për mbulimin e fytyrës në shkolla, këshillat për ata që punojnë nga shtëpia dhe kufizimet për vizitorët në shtëpitë e pleqve.

Si pjesë e një lehtësimi më të gjerë të rregulloreve, Holanda rihapi restorantet, baret, muzetë dhe teatrot më 26 janar.

Bllokimet kishin pak-pa-asnjë përfitim në shëndetin publik, tregojnë analizat

Pak, nëse ka, janë kryer kërkime për të parë nëse pasaportat e vaksinave dhe kufizimet e COVID-it kanë reduktuar incidencën e COVID, shtrimet në spital dhe vdekjet.

Procedurat e bllokimit të COVID-it të vendosura në Shtetet e Bashkuara dhe Evropë, nga ana tjetër, kishin pothuajse pak ndikim në shëndetin publik, sipas një studimi të ri të publikuar nga akademikët e John Hopkins.

“Ne gjejmë pak ose aspak prova që bllokimet e detyrueshme në Evropë dhe Shtetet e Bashkuara kishin një efekt të dukshëm në shkallën e vdekshmërisë nga COVID-19,” shkruajnë studiuesit.

Sipas studimit, urdhrat për strehim në vend ulën vdekshmërinë nga COVID me vetëm 2.9 përqind.

Urdhrat e strehimoreve reduktuan vdekjet nga COVID me 5.1 përqind në studimet që i shikonin vetëm ato, por kur u bashkuan me taktika të tjera bllokimi, ato në fund e rritën vdekshmërinë nga COVID me 2.8 përqind.

Studiuesit zbuluan se kufizimi i tubimeve mund të ketë rritur vdekshmërinë nga COVID. Ata deklaruan:

“[Urdhërat e strehimit në vend] mund të izolojnë një person të infektuar në shtëpi me familjen e tij/saj ku ai/ajo rrezikon të infektojë anëtarët e familjes me një ngarkesë më të madhe virale, duke shkaktuar sëmundje më të rëndë. Por shpesh, bllokimet kanë kufizuar aksesin e njerëzve në vende të sigurta (të jashtme) si plazhet, parqet dhe kopshtet zoologjike, ose kanë përfshirë mandate për maska ​​​​në natyrë ose kufizime të rrepta të grumbullimit në natyrë, duke i shtyrë njerëzit të takohen në vende më pak të sigurta (të brendshme).

Protokollet e bllokimit të COVID gjithashtu luajtën një rol në “uljen e aktivitetit ekonomik, rritjen e papunësisë, uljen e shkollimit, shkaktimin e trazirave politike, kontributin në dhunën në familje dhe minimin e demokracisë liberale”, thuhet në raport.

/PatriotikMedia/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Fushata No Vax në Romë – Përplasje midis Prefekturës dhe organizatorëve
Next post Gazetari në SHBA, Robert Papa nxjerr prapaskenat e forta, bën parashikimin e papritur për Sali Berishën
error: Ky publikimet jane te mbrojtura