VIDEO/Presidenti i Ukrainës Nënshkruan Kërkesën për Anëtarësim të Menjëhershëm në Bashkimin Evropian …

Një Ukraina e luftuar u zhvendos për të forcuar lidhjen e saj me Perëndimin të hënën duke nënshkruar një kërkesë për t’u bashkuar me Bashkimin Evropian, ndërsa raundi i parë i bisedimeve Ukrainë-Rusi që synonte t’i jepte fund luftimeve përfundoi pa marrëveshje të menjëhershme.

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelenskyy postoi foto të tij duke nënshkruar aplikimin për BE, një lëvizje kryesisht simbolike që mund të marrë vite për t’u bërë realitet dhe nuk ka gjasa t’i përshtatet mirë presidentit rus Vladimir Putin, i cili prej kohësh ka akuzuar Perëndimin se po përpiqet të tërheqë Ukrainën në orbitën e saj. .

Zyrtarët rusë dhe ukrainas mbajtën takimin e tyre në ditën e pestë të luftës nën hijen e kërcënimeve bërthamore të Putinit dhe me pushtimin e Ukrainës nga Moska duke u përballur me rezistencë të ashpër të papritur.

Të hënën herët në mbrëmje, një këshilltar i lartë i presidentit të Ukrainës tha se raundi i parë i bisedimeve me Rusinë kishte përfunduar dhe se të dy delegacionet ishin kthyer në shtëpi për konsultime në kryeqytetet e tyre.

Mykhailo Podolyak dha pak detaje, përveçse tha se bisedimet, të mbajtura pranë kufirit Ukrainë-Bjellorusi, u përqendruan në një armëpushim të mundshëm dhe se një raund i dytë mund të zhvillohet “në të ardhmen e afërt”.

Në këtë fazë, Ukraina është shumë vite larg arritjes së standardeve për arritjen e anëtarësimit në BE dhe blloku 27-vendesh është i lodhur nga zgjerimi dhe nuk ka gjasa të marrë anëtarë të rinj së shpejti.

Gjithashtu, çdo shtesë në BE duhet të miratohet unanimisht dhe disa shtete anëtare kanë procedura të komplikuara miratimi.

Në përgjithësi, konsensusi ka qenë se korrupsioni i thellë i Ukrainës mund ta bëjë të vështirë për vendin të fitojë pranimin në BE. Megjithatë, në një intervistë me Euronews të dielën, shefja e Komisionit të BE-së Ursula von der Leyen tha: “Ne i duam ata në Bashkimin Evropian”.

Ndërkohë, forcat e armatosura ukrainase arritën të ngadalësojnë përparimin rus dhe sanksionet perëndimore filluan të shtrydhin ekonominë ruse, por Kremlini ngriti përsëri spektrin e luftës bërthamore, duke raportuar se forcat e tij bërthamore tokësore, ajrore dhe detare ishin në gatishmëri të lartë pas fundjavës së Putinit. urdhëroj.

Duke rritur retorikën e tij, Putin denoncoi SHBA-në dhe aleatët e saj si një “perandori gënjeshtrash”.

Një qetësi e tensionuar mbretëroi në Kiev, ku njerëzit u rreshtuan për të blerë ushqim, ujë dhe ushqim për kafshët pas dy netësh të bllokuar brenda nga një shtetrrethim i rreptë, por videoja e mediave sociale nga qyteti i dytë më i madh i Ukrainës, Kharkiv, tregoi zonat e banuara që granatoheshin, me apartamente. ndërtesa të tronditura nga shpërthime të përsëritura e të fuqishme. Autoritetet në Kharkiv thanë se të paktën shtatë persona ishin vrarë dhe dhjetëra të plagosur. Ata paralajmëruan se viktimat mund të jenë shumë më të larta.

“Ata donin të bënin një Blitzkrieg, por dështoi, kështu që ata veprojnë në këtë mënyrë,” tha 83-vjeçari Valentin Petrovich, duke përdorur vetëm emrin e tij të parë dhe emrin e tij të mesëm të stilit rus për shkak të frikës për sigurinë e tij. Ai përshkroi duke parë granatimet nga apartamenti i tij në qendër të qytetit.

Ushtria ruse ka mohuar se ka shënjestruar zona të banuara, pavarësisht dëshmive të bollshme të bombardimeve të shtëpive, shkollave dhe spitaleve.

Ndërkohë, teksa Banka Qendrore e Rusisë po përpiqej të mbështeste rublën, Putin nënshkroi një dekret që rregullonte valutën e huaj, në një përpjekje për të stabilizuar rublën.

Por kjo bëri pak për të qetësuar frikën ruse. Në Moskë, njerëzit u rreshtuan për të tërhequr para, pasi sanksionet kërcënonin jetesën dhe kursimet e tyre.

Ndërkohë në të gjithë Ukrainën, familjet e tmerruara u grumbulluan gjatë natës në strehimore, bodrume ose korridore.

“Unë ulem dhe lutem që këto negociata të përfundojnë me sukses, në mënyrë që ata të arrijnë një marrëveshje për t’i dhënë fund masakrës dhe kështu të mos ketë më luftë,” tha Alexandra Mikhailova, duke qarë ndërsa shtrëngonte macen e saj në një strehë të improvizuar në juglindjen strategjike. qyteti port i Mariupolit. Rreth saj, prindërit kërkonin t’i ngushëllonin fëmijët dhe t’i mbanin ngrohtë.

Shefi i OKB-së për të drejtat e njeriut tha se të paktën 102 civilë janë vrarë dhe qindra janë plagosur në më shumë se katër ditë luftime – duke paralajmëruar se shifra është ndoshta një numër i madh – dhe presidenti i Ukrainës tha se të paktën 16 fëmijë ishin në mesin e të vdekurve.

Më shumë se gjysmë milioni njerëz janë larguar nga vendi që nga pushtimi, tha një zyrtar tjetër i OKB-së, me shumë prej tyre që shkuan në Poloni, Rumani dhe Hungari. Dhe miliona kanë lënë shtëpitë e tyre.

Negociatat e së hënës ishin bisedimet e para ballë për ballë midis zyrtarëve ukrainas dhe rusë që nga fillimi i luftës. Delegacionet u takuan në një tavolinë të gjatë me flamurin e Ukrainës blu-verdhë në njërën anë dhe trengjyrëshin rus në anën tjetër.

Zyra e Zelenskyy tha se do të kërkonte një armëpushim të menjëhershëm dhe tërheqje të trupave ruse.

Por ndërsa Ukraina dërgoi ministrin e saj të mbrojtjes dhe zyrtarë të tjerë të lartë, delegacioni rus udhëhiqej nga këshilltari i Putinit për kulturën – një i dërguar i pamundur për përfundimin e luftës dhe ndoshta një shenjë se sa seriozisht i sheh Moska bisedimet.

Gjithashtu, Asambleja e Përgjithshme e OKB-së prej 193 vendesh hapi seancën e saj të parë urgjente në dekada për t’u marrë me pushtimin e Ukrainës, me presidentin e Asamblesë Abdulla Shahid që bëri thirrje për një armëpushim të menjëhershëm, përmbajtje maksimale nga të gjitha palët dhe “një rikthim të plotë në diplomaci. dhe dialogu.”

Nuk ishte menjëherë e qartë se çfarë po kërkon Putini në bisedime, apo nga vetë lufta, megjithëse zyrtarët perëndimorë besojnë se ai dëshiron të rrëzojë qeverinë e Ukrainës dhe ta zëvendësojë atë me një regjim të tijin, duke ringjallur ndikimin e Moskës në epokën e Luftës së Ftohtë.

Udhëheqësi rus bëri një lidhje të qartë midis sanksioneve gjithnjë e më të shtrënguara dhe vendimit të tij të dielën për të ngritur qëndrimin bërthamor të Rusisë. Ai përmendi gjithashtu “deklarata agresive” nga NATO.

Ministria e Mbrojtjes e Moskës tha se personeli shtesë u vendos në forcat bërthamore ruse dhe se alarmi i lartë vlen për raketat balistike ndërkontinentale me aftësi bërthamore, nëndetëset dhe bombarduesit me rreze të gjatë.

Një zyrtar i lartë i mbrojtjes i SHBA-së, duke folur të hënën në kushte anonimiteti, tha se Shtetet e Bashkuara nuk kanë parë ende ndonjë ndryshim të dukshëm në qëndrimin bërthamor të Rusisë.

Zyrtarët amerikanë dhe britanikë e kanë minimizuar kërcënimin bërthamor të Putinit si një qëndrim. Por për shumë njerëz, ky veprim nxiti kujtimet e krizës së raketave Kubane të vitit 1962 dhe frikën se Perëndimi mund të tërhiqej në konflikt të drejtpërdrejtë me Rusinë.

Në një tjetër përshkallëzim të mundshëm, Bjellorusia fqinje mund të dërgojë trupa për të ndihmuar Rusinë që të hënën, sipas një zyrtari të lartë të inteligjencës amerikane me njohuri të drejtpërdrejta të vlerësimeve të inteligjencës amerikane. Zyrtari nuk ishte i autorizuar për të diskutuar çështjen publikisht dhe foli në kushte anonimiteti.

Zyrtarët perëndimorë thonë se ata besojnë se pushtimi ka qenë më i ngadalshëm, të paktën deri më tani, nga sa parashikonte Kremlini. Autoritetet britanike thanë se pjesa më e madhe e forcave të Putinit ishin rreth 30 kilometra (20 milje) në veri të Kievit.

Mesazhet që synonin ata ushtarë u shfaqën të hënën në tabela, stacione autobusi dhe shenja elektronike të trafikut në të gjithë Kievin. Disa përdorën sharje për të inkurajuar rusët të largoheshin. Të tjerë iu drejtuan humanizmit të tyre.

“Ushtari rus – Ndal! Mbani mend familjen tuaj. Shkoni në shtëpi me një ndërgjegje të pastër,” lexoi njëri.

Në luftime të tjera, portet strategjike në jug të vendit u sulmuan nga forcat ruse. Mariupol, në Detin Azov, është “varur”, tha këshilltari i Zelenskyy Oleksiy Arestovich. Një depo nafte u raportua e bombarduar në qytetin lindor të Sumy. Protestuesit ukrainas demonstruan kundër shkeljes së trupave ruse në portin e Berdyansk.

Me kryeqytetin ukrainas prej afro 3 milionë banorësh të rrethuar, ushtria ruse ofroi të lejonte banorët të largoheshin nga Kievi përmes një korridori të sigurt.

Në një luftë që po zhvillohet si në terren ashtu edhe në internet, sulmet kibernetike goditën ambasadat e Ukrainës në mbarë botën dhe mediat ruse.

Vendet perëndimore rritën presionin me ngrirjen e rezervave të valutës së fortë të Rusisë, duke kërcënuar të gjunjëzojë ekonominë ruse. SHBA, Bashkimi Evropian dhe Britania ranë dakord gjithashtu të bllokojnë bankat e zgjedhura ruse nga sistemi SWIFT, i cili lehtëson lëvizjen e parave rreth mijëra bankave dhe institucioneve të tjera financiare në mbarë botën.

Përveç sanksioneve, SHBA dhe Gjermania njoftuan se do të dërgojnë raketa Stinger dhe furnizime të tjera ushtarake në Ukrainë. Bashkimi Evropian – i themeluar për të garantuar paqen në kontinent pas Luftës së Dytë Botërore – po jep ndihma vdekjeprurëse për herë të parë, duke përfshirë armë antitank.

Ministrat e mbrojtjes të BE-së do të takoheshin të hënën për të diskutuar se si të futeshin armatimet në Ukrainë. Një ngarkesë treni me pajisje çeke mbërriti të dielën dhe një tjetër ishte në rrugë të hënën, megjithëse bllokimi i dërgesave të tilla do të jetë qartësisht një përparësi kryesore ruse.

/Stopfake/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Forumi Ekonomik Botëror: Pse ekziston Realisht ky Entitet Globalist i Pazgjedhur ?
Next post Joe Biden e thotë me zë të Lartë: “Do të ketë një Rend të Ri Botëror atje dhe ne Duhet ta Udhëheqim atë” (VIDEO)
error: Ky publikimet jane te mbrojtura