VIDEO/Tufa Elitare drejt Bunkerëve të Kiametit – Banka Botërore i thotë Klasës së Fshatarëve të mos Ruajnë Ushqime …

Që nga fillimi i pushtimit të Ukrainës, prodhuesit e bunkerëve të Kiametit kanë parë një rritje masive në shitje. Kjo është tipike gjatë çdo krize pasi njerëzit presin deri në minutën e fundit për të filluar përgatitjen. Ajo që e veçon këtë nxitim drejt përgatitjes nga ato në të kaluarën është fakti që Banka Botërore po paralajmëron kundër veprimeve të tilla – pavarësisht se shumë prej miqve të tyre elitarë bëjnë pikërisht këtë.

Gjatë një ngjarjeje virtuale të organizuar nga Washington Post të hënën, presidenti i Bankës Botërore, David Malpass, u tha njerëzve të mos ruanin ushqime ose benzinë, pavarësisht rritjes masive të çmimeve që nga pushtimi rus i Ukrainës.

“Gjëja e duhur për të bërë në këto rrethana aktuale është të mos dilni dhe të blini miell ose benzinë ​​shtesë, është të pranoni se bota është një ekonomi globale dinamike dhe do të përgjigjet. Do të ketë mjaft për të shkuar përreth, “tha Malpass.

Synimet e Malpass janë të qarta – mos krijoni frikë për të dëmtuar më tej zinxhirin e furnizimit. Por është tepër vonë për këtë dhe njerëzit duhet patjetër të përgatiten. Në fakt, mund të jetë tepër vonë.

Ky artikull i vitit 2017 ka më shumë kuptim tani: Pse Elita po përgatitet për një ngjarje kataklizmike? “Ata mund të kenë informacion që ne nuk kemi”.

Ndërsa çmimet e larta dhe inflacioni i fajësohen Rusisë, është e rëndësishme të theksohet se ne kemi shkuar në këtë drejtim shumë përpara pushtimit. Rusia ishte thjesht një kok turku i lehtë.

Ndërsa presidenti fajëson çmimet e larta për “lakminë e korporatave” dhe Rezerva Federale fajëson mosfunksionimin e zinxhirit të furnizimit, askush nuk po shikon elefantin në dhomë – zgjerim masiv i ofertës monetare dhe shpenzime të çmendura të deficitit që ka arritur përmasa historike në dy të fundit. vjet.

Sigurisht që sanksionet ruse ndihmuan paksa për të përmbysur peshoren, por kjo po vinte pavarësisht. Ne vetëm duhet të shikojmë rritjet masive të çmimeve në të gjithë bordin gjatë vitit të kaluar për ta parë atë.

Thënë kjo, super të pasurit që kanë qenë të harruar gjatë disa viteve të fundit, duket se janë në gjendje paniku dhe po kërkojnë të gjejnë një ngushëllim në formën e bunkerëve të ditës së gjykimit.

Në një artikull të kohëve të fundit nga The Sun, i cili intervistoi një kompani të madhe që kujdeset për prodhues të pasur, që nga pushtimi i Ukrainës, shitjet e bunkerëve të Ditës së Fundit janë rritur mbi 1000 për qind.

“Në mënyrë tipike, unë do të shes nga dy deri në gjashtë strehimore në muaj,” tha për Sun Menaxheri i Përgjithshëm i Rising S Bunkers, Gary Lynch. “Biznesi është rritur në mënyrë astronomike gjatë ditëve të fundit.”

Lynch tha se kompania me bazë në Teksas mund t’ju vendosë në një bunker të vetëm në pronën tuaj për vetëm 39,500 dollarë, por për elitën, bunkerët e nivelit të lartë kushtojnë mbi 9 milionë dollarë secili.

“Në mënyrë tipike, unë do të shes nga dy deri në gjashtë strehimore në muaj – dhe zakonisht dimri është një kohë e qetë për ne,” tha Lynch, duke shtuar se ai shiti 5 bunkerë një ditë pasi Rusia pushtoi Ukrainën.

“Telefoni nuk ka pushuar së brengosuri dhe ne kemi dërguar kaq shumë citime”, tha ai për Sun. Kompania me bazë në Teksas ka marrë pyetje nga e gjithë bota, duke përfshirë Italinë, Mbretërinë e Bashkuar, Danimarkën, Japoninë dhe Kanadanë, si dhe në të gjithë SHBA-në. “Interesi nuk është i izoluar vetëm në SHBA, ai është kudo,” tha ai.

Një tjetër CEO i Doomsday Bunker flet: Ai paralajmëron blerjen e panikut nga Elita Globale dhe konfirmon përgatitjen në Bunkerin e Aeroportit Ndërkombëtar të Denverit.

https://rumble.com/embed/vvn0hh/?pub=bbbxs

Siç raportoi më parë TFTP, teoria se super elita është shndërruar në “përgatitësit e ditës së gjykimit” duke grumbulluar furnizime dhe bunkerë të ditës së gjykimit në përgatitje për fundin e botës siç e njohim ne, është më shumë se thjesht një teori, dhe pronat më të fundit të blera nga Miliarderët më të mëdhenj në botë japin një pasqyrë se si ata planifikojnë të mbijetojnë.

Shkaku i një ngjarjeje të tillë dikur ishte mjaft i diskutueshëm – a do të përplaset një asteroid me Tokën? Por ndërsa tensionet rriten në mbarë botën ndërsa amerikanët injorantë brohorasin për luftë bërthamore, kjo nuk është më shumë e diskutueshme.

Kontribuesi i Forbes Jim Dobson vuri në dukje se përveç “përgatitjes për planet e ardhshme të arratisjes me “shtëpi pushimi” në vende të largëta” dhe “aeroplanë privatë të gatshëm për t’u nisur në një moment”, disa nga individët më të pasur në SHBA po blejnë shuma të mëdha. e tokës që mund të përdoret për vetë-mbijetesë.

CEO i Tele-Communications John Malone zotëron një total prej 2.2 milionë hektarësh, me sasi masive në Wyoming dhe Kolorado. Themeluesi i CNN, Ted Turner zotëron 2 milionë hektarë që përfshijnë tokë në Montana, Nebraska, New Mexico dhe North Dakota. CEO i AEG Philip Anschutz zotëron 434,000 hektarë në Wyoming. CEO i Amazon Jeff Bezoson zotëron 400,000 hektarë tokë në Teksas. Dhe manjati i sportit Stan Kroenke zotëron 225,162 hektarë tokë në Montana.

Dobson gjithashtu vuri në dukje se ky lloj preparati shtrihet në mbarë botën tek manjatët në Australi dhe Zelandën e Re, të cilët po blejnë sasi masive tokash bujqësore. Për shkak se paratë dhe metalet e çmuara do të ishin praktikisht të padobishme pas një katastrofe të madhe, territori i vetë-qëndrueshëm dhe mjetet që vijnë me të duket se janë malli i ri i nxehtë.

Siç u përmend më lart dhe siç raportoi Projekti i Mendimit të Lirë, koncepti i super të pasurve që përgatiten për t’i mbijetuar një fatkeqësie mbarëbotërore nuk është asgjë e re – ish-menaxheri i produkteve të Facebook, Antonio García Martínez dhe CEO i Reddit, Steve Huffman, janë ndër manjatët që përgatiten hapur për një krizë të madhe. .

“Mendoj, në një farë mase, ne të gjithë e marrim kolektivisht besimin se vendi ynë funksionon, se monedha jonë është e vlefshme, transferimi paqësor i pushtetit – që të gjitha këto gjëra që ne i konsiderojmë të shtrenjta funksionojnë sepse besojmë se funksionojnë. Ndërsa unë besoj se ata janë mjaft elastikë dhe ne kemi kaluar shumë, sigurisht që do të kalojmë shumë më tepër, “tha Huffman.

Qeveria e SHBA po përgatitet gjithashtu për më të keqen. Në mars 2012, ish-presidenti Obama nënshkroi një urdhër ekzekutiv të titulluar “Përgatitja e burimeve të mbrojtjes kombëtare” në ligj, duke u dhënë agjencive të tilla si Departamenti i Sigurisë Kombëtare, Departamenti i Bujqësisë, Departamenti i Punës dhe Departamenti i Mbrojtjes autoritetin për të kapur burime, materiale dhe objektet që i sheh të nevojshme për të siguruar mbrojtjen kombëtare.

Mos e ngatërroni raportimin e TFTP-së për ikjen e elitës në bunkerët e tyre të nëndheshëm si “ngjallje frike”. Ne thjesht po e nxjerrim këtë informacion për t’i mbajtur lexuesit tanë të informuar. Të jesh i përgatitur për emergjenca nuk është panik, është e zgjuar. Megjithatë, nuk është një ide e mirë të presësh derisa të jetë një emergjencë aktuale përpara se të përgatitesh.

Qeveria nuk do t’ju mbajë të sigurt. Sido që të jetë, tregjet e përplasura, blerja e panikut, bllokimet dhe ndalimet e udhëtimit janë prova e fasadës që është “siguria e premtuar nga qeveria”.

Thënë kjo, pavarësisht nëse një krizë mbarëbotërore shkaktohet nga një asteroid që godet Tokën, nga një luftë bërthamore ose nga Covid-19, vendimet e marra nga elita duhet të veprojnë gjithmonë si sinjale për publikun. Kur Banka Botërore ju thotë të mos bëni diçka, mund të jetë një zgjedhje e mirë të bëni të kundërtën.

Kur individët që tashmë kanë shuma masive parash po përgatiten për një kohë kur paratë nuk janë më të vlefshme dhe toka bujqësore e vetë-qëndrueshme është burimi më i çmuar, atëherë është koha të filloni t’i kushtoni vëmendje.

/Stopfake.al/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Joe Biden e thotë me zë të Lartë: “Do të ketë një Rend të Ri Botëror atje dhe ne Duhet ta Udhëheqim atë” (VIDEO)
Next post Një nga Avokatët e Jurisë së Madhe të Reiner Fuellmich u Arrestua dhe u Vendos në Paraburgim …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura