Gjykata e Lartë mbështet Përkohësisht Regjimin Biden në Çështjen e Marinës Vax …

Gjykata e Lartë e SHBA-së të premten mbajti anën e regjimit Biden dhe lejoi përkohësisht Marinën të përcaktojë se çfarë të bëjë me SEAL-ët që paditën pasi refuzuan vaksinën Covid për arsye fetare.

Gjykata e Lartë i dha lehtësim të përkohshëm regjimit të Bidenit, ndërsa paditë nga SEALs po kalonin rrugën nëpër sistem.

AP raportoi:

Gjykata e Lartë po i jep dorën më të lirë Marinës për të përcaktuar se çfarë detyrash do t’u jepte 35 marinarëve që paditën pasi refuzuan për arsye fetare të zbatonin një urdhër për t’u vaksinuar kundër COVID-19

Gjykata e Lartë në një urdhër të shkurtër të premten u mbajt në anën e administratës Biden dhe tha se ndërsa procesi gjyqësor po zhvillohet, Marina mund të marrë në konsideratë statusin e vaksinimit të marinarëve në marrjen e vendosjes, caktimit dhe vendimeve të tjera operacionale. Grupi që paditi përfshin kryesisht Navy SEAL.

Gjykatësi Brett Kavanaugh shkroi se kishte një “arsye të thjeshtë gjithëpërfshirëse” që ai ishte dakord me vendimin e gjykatës. Kushtetuta e bën presidentin, “jo ndonjë gjykatës federal”, komandantin e përgjithshëm të forcave të armatosura, shkroi ai, duke vënë në dukje se gjykatat tradicionalisht “ngurrojnë të ndërhyjnë në autoritetin e Ekzekutivit në çështjet e sigurisë ushtarake dhe kombëtare”.

Tre gjyqtarë konservatorë – Clarence Thomas, Samuel Alito dhe Neil Gorsuch – vunë në dukje se ata nuk ishin dakord me vendimin e kolegëve të tyre dhe do të kishin qenë në anën e grupit të SEAL-ve.
/Stopfake.al/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Joe Biden u thotë Ushtarakëve Amerikanë në Poloni, “Mos u hidhni!” – E quan “Corny” Deklaratën e Pavarësisë
Next post VIDEO/”Varshava juaj do të Zhduket për një Sekondë” – Krerët Rusë kërcënojnë BE-në me Sulm Bërthamor – Kërcënojnë Pushtimin e Polonisë dhe Lituanisë …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura