Shqipëria “humbi” Lylin,tani po “humbet” dhe Yuri Kim?

Sipas një burimi të pakonfirmuar flitet se dhe Ambasadorja Yuri Kim do të largohet nga Shqipëria,vallë kjo ka të bëj me lëvizjen e Lylit që disa ditë më parë dha dorëheqje dhe u zhduk si sopata pa bisht.

Por çfarë thotë burimi i pakonfirmuar:

Erdhi Momenti! Ambasada Amerikane Jep Lajmin, Yuri Kim Largohet Përfundimisht Nga Shqipëria…

Kthehet serish ne vemendje nga mediat e huaja ku eshte përmendur edhe nje here emri i ambasadores amerikane Yuri Kim si një kandidate e mundshme për ambasadore në Korenë e Veriut, duke e lìdhur këtë gjë edhe me origjinën e saj. Kujtojmë që Kim u përmend edhe kohe me pare si kandidate për këtë post edhe nga “Korean Broadcasting System”. Megjithatë Seuli zyrtar ende nuk ka një të diplomat amerikan që nga dorëhèqja e Harry Harris, por duket nuk ka akoma emra konkretë të propozuar.

Kthehet serish ne vemendje nga mediat e huaja ku eshte përmendur edhe nje here emri i ambasadores amerikane Yuri Kim si një kandidate e mundshme për ambasadore në Korenë e Veriut, duke e lìdhur këtë gjë edhe me origjinën e saj. Kujtojmë që Kim u përmend edhe kohe me pare si kandidate për këtë post edhe nga “Korean Broadcasting System”. Megjithatë Seuli zyrtar ende nuk ka një të diplomat amerikan që nga dorëhèqja e Harry Harris, por duket nuk ka akoma emra konkretë të propozuar.

Presidenti i SHBA Joe Biden nuk ka emëruar ende një ambasador të ri në Korenë e Jugut, pavarësisht nga rëndësia e postit në marrëdhëniet dypalëshe, si dhe rëndësia e Seulit si një aleat i rëndësishëm në gjeopolitikën e Azisë Lindore. “Amerika është kthyer, diplomacia është kthyer,” tha Biden në shkurt, duke u distancuar nga paraardhësi i tij Donald Trump, i cili e bëri “Amerika e para” politikën e tij kryesore.

Megjithatë mesazhi nuk është përcjellë ende pasi rreth gjysma e posteve të ambasadorëve të SHBA-së mbeten ende vakante – me Korenë e Jugut që është një prej tyre. Sipas Shoqatës Amerikane të Shërbimit të Jashtëm, 95 nga 189 pozita ishin vakante që nga 4 nëntori. Vetëm shtatë nga të emëruarit për ambasadorë të Biden janë konfirmuar që kur ai mori detyrën, ndërsa 63 janë të bllokuar në Senat, sipas Partneritetit për Shërbimin Publik, 2 nëntor.

Ish-ambasadori në Seul, Harry Harris, i cili u emërua nga Trump, dha dorëheèqjen më 20 janar pasi Presidenti Biden mori detyrën. Pas làrgimit të Harris, Robert Rapson shërbeu si ushtrues detyre i shefit të misionit, përpara se i Ngarkuari aktual me Punë Chris Del Corso të emërohej në qershor.

Disa figura u shfaqën si kandidatë të mundshëm për postin e ambasadorit në Seul në pranverë dhe verë, por thashethemet për emërimin e tyre u shuan shpejt. Vincent Brooks, ish-komandant i Koresë së Forcave të SHBA, ishte në listë, por një ndìhmës tha se ai nuk kishte marrë një ofertë nga administrata Biden.

Ambasadorja e SHBA-së në Shqipëri, Yuri Kim, gruaja e parë koreano-amerikane që u bë ambasadore e SHBA-së, është përmendur gjithashtu për këtë post, duke marrë parasysh ekspertizën e saj në çështjet e Azisë Lindore, si dhe ish-ambasadorin e SHBA-së në Burma, Derek Mitchell. Me zgjatjen e vendit të lirë, një grup ligjvënësish koreanë që i përkasin Komitetit të Punëve të Jashtme dhe Unifikimit të Asamblesë Kombëtare i kërkuan Koordinatorit të Shtëpisë së Bardhë për Indo-Paqësorin, Kurt Campbell, një emërim të shpejtë të ambasadorit të ri në Korenë e Jugut gjatë vizitës së tyre në SHBA në tetor.

Campbell tha se ai “e kupton plotësisht” nevojat për të plotësuar vendin vakant. Ndërkohë, disa emra të tjerë të mëdhenj kanë marrë poste ambasadore në aleatët dhe rivalët e SHBA-së në rajonin Indo-Paqësor. Ish-kryebashkiaku i Çikagos, Rahm Emanuel, u emërua ambasador i SHBA-së në Japoni, dhe diplomati me përvojë dhe ish-nënsekretari i shtetit për Çështjet Politike, Nicholas Burns, u caktua për të marrë ambasadorin në Kinë. Kryebashkiaku i Los Anxhelosit Eric Garcetti u emërua si ambasador i vendit në Indi.”
/Stopfake.al/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Elon Musk mban një Sondazh në Twitter duke pyetur nëse Twitter diskriminon fjalën e lirë – Rezultatet nuk janë befasuese…
Next post Lajm Bombë: Miliarda Mushkonja të Modifikuara Gjenetikisht do të Lëshohen në Natyrë
error: Ky publikimet jane te mbrojtura