Mos u Mashtroni: Rendi i ri Botëror po Përgatitet nën Pretekstin e Luftës në Ukrainë …

Konflikti në Ukrainë nuk u hap nga Rusia më 24 shkurt, por nga Ukraina një javë më parë. OSBE-ja është dëshmitare e kësaj. Ky konflikt periferik ishte planifikuar nga Uashingtoni për të imponuar një Rend të Ri Botëror nga i cili Rusia, më pas Kina, do të përjashtohej.

Mos u mashtroni!

Operacionet ushtarake të Rusisë në Ukrainë kanë vazhduar për më shumë se një muaj dhe operacionet propagandistike të NATO-s për një muaj e gjysmë.

Si gjithmonë, propaganda e luftës e anglo-saksonëve është e koordinuar nga Londra. Që nga Lufta e Parë Botërore, britanikët kanë fituar një njohuri të pashembullt. Në vitin 1914, ata kishin arritur të bindin popullsinë e tyre se ushtria gjermane kishte kryer përdhunime masive në Belgjikë dhe se ishte detyrë e çdo britaniku që t’i shpëtonte këto gra të gjora.

Ishte një version më i pastër i përpjekjes së Kaiser Wilhelm II për të konkurruar me perandorinë koloniale britanike. Në fund të konfliktit, popullsia britanike kërkoi që viktimat të kompensoheshin. U bë një regjistrim dhe u konstatua se faktet ishin ekzagjeruar jashtëzakonisht.

Këtë herë, në vitin 2022, britanikët arritën të bindin evropianët se më 24 shkurt rusët kishin sulmuar Ukrainën për ta pushtuar dhe aneksuar atë. Moska po përpiqej të rindërtonte Bashkimin Sovjetik dhe po përgatitej të sulmonte të gjitha zotërimet e saj të mëparshme me radhë. Ky version është më i nderuar për Perëndimin sesa evokimi i “kurthit të Tukididit” – do t’i kthehem kësaj.

Në realitet, trupat e Kievit sulmuan popullsinë e tyre në Donbass pasditen e 17 shkurtit.

Pastaj Ukraina tundi një leckë të kuqe përpara demit rus me fjalimin e Presidentit Zelenskyy drejtuar liderëve politikë dhe ushtarakë të NATO-s të mbledhur në Mynih, gjatë së cilës ai njoftoi se vendi i tij do të merrte armë bërthamore për t’u mbrojtur nga Rusia.

nuk me beson? Këtu janë leximet e OSBE-së nga kufiri i Donbasit. Nuk kishte pasur luftime për muaj të tërë, por vëzhguesit e organizatës neutrale vëzhguan 1400 shpërthime në ditë që nga pasditja e 17 shkurtit. më shumë se 100,000 civilë për t’i mbrojtur ata. Shumica u tërhoqën në brendësi të Donbass, të tjerët u larguan në Rusi.

Në 2014 dhe 2015, kur një luftë civile kishte përballur Kievin kundër Donestkut dhe Luganskut, dëmet materiale dhe njerëzore ishin vetëm çështje e punëve të brendshme të Ukrainës.

Megjithatë, me kalimin e kohës, pothuajse e gjithë popullsia ukrainase e Donbasit mendoi të emigronte dhe fitoi shtetësinë e dyfishtë ruse. Prandaj, sulmi i Kievit ndaj popullsisë së Donbasit më 17 shkurt ishte një sulm ndaj qytetarëve ukrainas-rusë. Moska u erdhi në ndihmë, në rast urgjence, nga 24 shkurti.

Kronologjia është e padiskutueshme. Nuk ishte Moska ajo që donte këtë luftë, por Kievi, pavarësisht çmimit të parashikueshëm që do të duhej të paguante. Presidenti Zelenskyy e vuri qëllimisht popullin e tij në rrezik dhe mban përgjegjësinë e vetme për atë që po durojnë sot.

Pse e bëri këtë? Që nga fillimi i mandatit të tij, Volodymyr Zelenskyy ka vazhduar mbështetjen e shtetit ukrainas, e cila filloi me paraardhësin e tij Petro Poroshenko, për përvetësimin e fondeve nga sponsorët e tij amerikanë dhe për ekstremistët në vendin e tij, Banderistët. Presidenti Putin i quajti të parët “një tufë narkomanësh” dhe të dytin “një tufë neo-nazistësh” [1].

Volodymyr Zelensky jo vetëm që deklaroi publikisht se nuk donte ta zgjidhte konfliktin në Donbas duke zbatuar Marrëveshjet e Minskut, por ai i ndaloi bashkëqytetarët e tij të flisnin rusisht në shkolla dhe administrata dhe, më keq, nënshkroi një ligj racor më 1 korrik 2021. , duke përjashtuar de fakto ukrainasit që pretendojnë origjinën e tyre sllave nga gëzimi i të Drejtave të Njeriut dhe Lirive Themelore.

Ushtria ruse fillimisht pushtoi territorin ukrainas, jo nga Donbass, por nga Bjellorusia dhe Krimea. Ajo shkatërroi të gjitha instalimet ushtarake ukrainase të përdorura nga NATO për vite me radhë dhe luftoi regjimentet e banditëve. Tani i dedikohet asgjësimit të tyre në lindje të vendit. Propagandistët në Londër dhe pothuajse 150 agjencitë e tyre të komunikimit në mbarë botën na sigurojnë se, e shtyrë nga Rezistenca e lavdishme e Ukrainës, ushtria e mundur ruse ka hequr dorë nga qëllimi i saj fillestar për të marrë Kievin.

Megjithatë, kurrë, absolutisht kurrë, Presidenti Putin nuk tha se Rusia do të merrte Kievin, do të rrëzonte Presidentin e zgjedhur Zelensky dhe do të pushtonte vendin e tij. Përkundrazi, ai gjithmonë ka thënë se qëllimet e tij të luftës ishin denazifikimi i Ukrainës dhe eliminimi i rezervave të armëve të huaja (NATO). Kjo është pikërisht ajo që ai po bën.

Popullsia ukrainase po vuan. Ne po zbulojmë se lufta është mizore, se ajo vret gjithmonë njerëz të pafajshëm. Sot ne jemi të pushtuar nga emocionet tona dhe, duke injoruar sulmin ukrainas të 17 shkurtit, fajësojmë rusët, të cilët gabimisht i quajmë “agresorë”. Ne nuk ndjejmë të njëjtën dhembshuri për viktimat e luftës së njëkohshme në Jemen, 200,000 të vdekur, përfshirë 85,000 fëmijë, të cilët vdiqën nga uria. Por është e vërtetë që jemenasit janë, në sytë e Perëndimit, “vetëm arabë”.

Fakti i vuajtjes nuk duhet interpretuar a priori si provë se dikush ka të drejtë. Kriminelët vuajnë si të pafajshmit.

Si është i mundur një manipulim i tillë i gjykatës? [2] Ukraina iu referua faktit se Presidenti Putin, gjatë fjalimit të tij për operacionin ushtarak rus, tha se njerëzit e Donbass ishin viktima të “gjenocidit”.

Prandaj, ajo e mohoi këtë “gjenocid” dhe akuzoi Rusinë se e kishte përdorur këtë argument në mënyrë të pahijshme. Në të drejtën ndërkombëtare, fjala “gjenocid” nuk i referohet më çrrënjosjes së një grupi etnik, por një masakre të urdhëruar nga një qeveri. Gjatë tetë viteve të fundit, midis 13,000 dhe 22,000 civilë janë vrarë në Donbass, në varësi të faktit nëse i referohet statistikave të qeverisë ukrainase apo ruse.

Rusia, e cila e kishte dërguar kërkesën e saj me shkrim, argumenton se ajo nuk po mbështetet në Konventën për Parandalimin dhe Ndëshkimin e Krimit të Gjenocidit, por në nenin 51 të Kartës së OKB-së, i cili autorizon luftën në vetëmbrojtje, si presidenti Putin. kishte thënë shprehimisht në fjalën e tij. Tribunali nuk u përpoq të verifikonte asgjë. Ajo i qëndroi mohimit ukrainas. Prandaj, ajo arriti në përfundimin se Rusia e kishte përdorur Konventën në mënyrë jo të duhur si argument.

Për më tepër, duke qenë se Rusia nuk e konsideroi të nevojshme të përfaqësohej fizikisht në Gjykatë, Gjykata përdori mungesën e saj për të vendosur një masë të përkohshme të gabuar. Rusia, e sigurt për të drejtën e saj të mirë, refuzoi të përmbushë dhe kërkon një gjykim mbi themelin, i cili nuk do të jepet para fundit të shtatorit.

E gjithë kjo duke u thënë, ne mund ta kuptojmë dyfishin e Perëndimit vetëm nëse i vendosim ngjarjet në kontekstin e tyre. Për një dekadë, shkencëtarët politikë amerikanë na kanë thënë se ngritja e Rusisë dhe Kinës do të çojë në një luftë të pashmangshme. Shkencëtari politik Graham Allison krijoi konceptin e “kurthit të Tukididit” [3].

Ai po i referohej luftërave të Peloponezit që kundërshtuan Spartën dhe Athinën në shekullin e katërt para Krishtit. Strategu dhe historiani Tukididi analizoi se luftërat ishin bërë të pashmangshme kur Sparta, e cila dominonte Greqinë, kuptoi se Athina po pushtonte një perandori dhe mund të zëvendësonte hegjemoninë e saj. . Analogjia është e qartë, por e rreme: ndërsa Sparta dhe Athina ishin qytete të afërta greke, Shtetet e Bashkuara, Rusia dhe Kina nuk kanë të njëjtën kulturë.

Kina, për shembull, refuzon propozimin e Presidentit Biden për konkurrencën tregtare. Në vend të kësaj, ajo ka traditën e kundërt të “win-win”. Duke vepruar kështu, nuk i referohet kontratave tregtare me përfitim reciprok, por historisë së saj. “Mbretëria e Mesme” ka një popullsi jashtëzakonisht të madhe. Perandori u detyrua të delegonte autoritetin e tij në maksimum. Edhe sot Kina është vendi më i decentralizuar në botë.

Kur nxori një dekret, ai pati pasoja praktike në disa krahina, por jo në të gjitha. Prandaj, perandori duhej të sigurohej që çdo guvernator lokal të mos e konsideronte dekretin e tij të parëndësishëm dhe të harronte autoritetin e tij. Më pas ai ofroi kompensim për ata që nuk prekeshin nga dekreti, në mënyrë që ata të ndiheshin ende të nënshtruar ndaj autoritetit të tij.

Që nga fillimi i krizës ukrainase, Kina jo vetëm që ka marrë një pozicion jo-angazhues, por ka mbrojtur aleatin e saj rus në Këshillin e Sigurimit të OKB-së. Shtetet e Bashkuara gabimisht kanë frikë se Pekini do të dërgonte armë në Moskë.

Kjo nuk ka ndodhur asnjëherë, megjithëse ka ndihmë logjistike në formën e ushqimeve të përgatitura për ushtarët, për shembull. Kina po shikon se si po shkojnë gjërat dhe po nxjerr përfundimin se si do të shkojnë kur përpiqet të rikthej provincën rebele të Tajvanit.

Pekini ka refuzuar me dashamirësi ofertat e Uashingtonit. Ajo po mendon afatgjatë dhe e di nga përvoja se nëse lejon që Rusia të shkatërrohet, ajo do të plaçkitet sërish nga Perëndimi. Shpëtimi i saj është i mundur vetëm me Rusinë, edhe nëse një ditë duhet ta sfidojë atë në Siberi.

Le të kthehemi në kurthin e Tukididit. Rusia e di që Shtetet e Bashkuara duan ta fshijnë atë nga skena. Ai parashikon një pushtim/shkatërrim të mundshëm. Por territori i saj është i madh dhe popullsia e tij jo mjaftueshëm e madhe. Ajo nuk mund të mbrojë kufijtë e saj tepër të mëdhenj. Që nga shekulli i 19-të, ajo ka imagjinuar të mbrohet duke u fshehur nga kundërshtarët e saj.

Kur Napoleoni, pastaj Hitleri, e sulmoi atë, ajo e zhvendosi popullsinë e saj gjithnjë e më shumë në lindje. Dhe dogji qytetet e veta përpara se pushtuesi të vinte. Ky i fundit e gjeti veten të paaftë për të furnizuar trupat e tij. Ai duhej të përballonte dimrin pa mjete dhe, më në fund, të tërhiqej. Kjo strategji e “tokës së djegur” funksionoi vetëm sepse as Napoleoni dhe as Hitleri nuk kishin baza logjistike afër. Rusia moderne e di se nuk mund të mbijetojë nëse armët amerikane ruhen në Evropën Qendrore dhe Lindore.

Prandaj, në fund të Bashkimit Sovjetik, Rusia kërkoi që NATO të mos zgjerohej kurrë drejt lindjes. Presidenti francez François Mitterrand dhe kancelari gjerman Helmut Köhl, të cilët e njihnin historinë, kërkuan që Perëndimi të merrte këtë angazhim. Në kohën e ribashkimit të Gjermanisë, ata hartuan dhe nënshkruan një traktat që garantonte se NATO nuk do të kalonte kurrë vijën Oder-Neisse, kufirin gjermano-polak. Rusia e vendosi këtë angazhim në gur në 1999 dhe në 2010 me deklaratat e OSBE-së në Stamboll dhe Astana. Por Shtetet e Bashkuara e shkelën atë në 1999 (aderimi i Republikës Çeke, Hungarisë dhe Polonisë në NATO), në 2004 (Bullgaria, Estonia, Letonia, Lituania, Rumania, Sllovakia dhe Sllovenia), në 2009 (Shqipëria dhe Kroacia), në 2017 (Mali i Zi), dhe përsëri në 2020 (Maqedonia e Veriut).

Problemi nuk është se të gjitha këto shtete janë bërë aleate me Uashingtonin, por se ata kanë ruajtur armët amerikane në shtëpi. Askush nuk po i kritikon këto shtete për zgjedhjen e aleatëve të tyre, por Moska po i fajëson ata se kanë shërbyer si bazë e pasme për Pentagonin në përgatitjen e një sulmi nga Rusia.

Në tetor 2021, Straussian Victoria Nuland [4], numri 2 i Departamentit të Shtetit, erdhi në Moskë për të nxitur Rusinë të pranojë vendosjen e armëve amerikane në Evropën Qendrore dhe Lindore. Ajo premtoi se Uashingtoni do të investonte në Rusi në këmbim. Pastaj ajo kërcënoi Rusinë nëse nuk e pranonte ofertën e saj dhe arriti në përfundimin se ai do ta bënte që presidenti Putin të gjykohej përpara një gjykate ndërkombëtare.

Moska u përgjigj me një propozim për një traktat që garanton paqen në bazë të respektimit të Kartës së Kombeve të Bashkuara më 17 dhjetor. Kjo është ajo që ka shkaktuar stuhinë aktuale. Respektimi i Kartës, i cili bazohet në parimin e barazisë dhe sovranitetit të shteteve, nënkupton reformimin e NATO-s, funksionimi i së cilës bazohet në një hierarki midis anëtarëve të saj. Të kapur në “kurthin e Tukididit”, Shtetet e Bashkuara më pas nxitën luftën aktuale në Ukrainë.

Nëse pranojmë se qëllimi i tyre është largimi i Rusisë nga skena ndërkombëtare, bëhet e qartë mënyra se si anglo-saksonët reagojnë ndaj krizës ukrainase. Ata nuk po përpiqen të zmbrapsin ushtrinë ruse ushtarakisht, as të vënë në siklet qeverinë ruse, por të fshijnë çdo gjurmë të kulturës ruse në Perëndim. Dhe së dyti, ata po përpiqen të dobësojnë Bashkimin Evropian.

Filluan me ngrirjen e pasurive të oligarkëve rusë në Perëndim, masë që u duartrokit nga popullata ruse, e cila i konsideron ata përfitues të paligjshëm të plaçkitjes së BRSS. Më pas u imponuan kompanive perëndimore që të ndalonin aktivitetet e tyre me Rusinë.

Më në fund, ata vazhduan duke ndërprerë aksesin e bankave ruse në bankat perëndimore (sistemi SWIFT). Megjithatë, nëse këto masa financiare ishin katastrofike për bankat ruse (por jo për qeverinë ruse), masat kundër kompanive që punojnë në Rusi janë përkundrazi të favorshme për Rusinë, e cila rikuperon investimet e tyre me kosto më të ulëta.

Për më tepër, Bursa e Moskës, e cila ishte mbyllur nga 25 shkurti (një ditë pas përgjigjes ruse) deri më 24 mars, regjistroi një rritje sapo u rihap. Indeksi RTS ra me 4.26% ditën e parë, por mat kryesisht stoqet spekulative, ndërsa indeksi IMOEX, që mat aktivitetin ekonomik kombëtar, u rrit me 4.43%. Humbësit e vërtetë të masave perëndimore janë anëtarët e Bashkimit Evropian që patën marrëzinë t’i marrin ato.

Tashmë në vitin 1991, Straussian Paul Wolfowitz shkroi në një raport zyrtar se SHBA duhet të pengojë një fuqi të zhvillohet deri në atë pikë sa të konkurrojë me të. Në atë kohë, BRSS ishte në rrënim. Pra, ai emëroi Bashkimin Evropian si rivalin e mundshëm për t’u shkatërruar [5].

Kjo është pikërisht ajo që ai bëri në vitin 2003, kur, si numri 2 në Pentagon, ndaloi Gjermaninë dhe Francën të merrnin pjesë në rindërtimin e Irakut [6]. Për këtë foli edhe Victoria Nuland në vitin 2014, kur ajo udhëzoi ambasadorin e saj amerikan në Kiev të “qije Bashkimin Evropian” (sic) [7].

Bashkimi Evropian tani është urdhëruar të ndalojë importet e tij të hidrokarbureve ruse. Nëse e zbaton këtë urdhër, Gjermania do të shkatërrohet dhe bashkë me të edhe i gjithë Bashkimi. Ky nuk do të jetë dëm kolateral, por fryt i të menduarit të strukturuar, i shprehur qartë prej tridhjetë vitesh.

Gjëja më e rëndësishme për Uashingtonin është të përjashtojë Rusinë nga të gjitha organizatat ndërkombëtare. Ajo tashmë ka arritur, në vitin 2014, ta përjashtojë atë nga G8. Preteksti nuk ishte pavarësia e Krimesë (të cilën ajo e kishte kërkuar që nga shpërbërja e BRSS, disa muaj përpara se Ukraina të mendonte për pavarësinë e saj), por anëtarësimi i saj në Federatën Ruse.

Agresioni i supozuar i Ukrainës ofron një pretekst për ta përjashtuar atë nga G20. Kina vuri menjëherë në dukje se askush nuk mund të përjashtohej nga një forum joformal pa një kushtetutë. Megjithatë, Presidenti Biden iu kthye akuzës më 24 dhe 25 mars në Evropë.

Uashingtoni po shton kontaktet e tij për të përjashtuar Rusinë nga Organizata Botërore e Tregtisë. Në çdo rast, parimet e OBT-së po minohen nga “sanksionet” e njëanshme të zbatuara nga Perëndimi. Një vendim i tillë do të ishte i dëmshëm për të dyja palët. Këtu hyjnë në lojë shkrimet e Paul Wolfowitz.

Ai shkroi në vitin 1991 se Uashingtoni nuk duhet të kërkojë të jetë më i miri në atë që bën, por të jetë i pari në raport me të tjerët. Kjo nënkupton, vuri në dukje ai, se për të ruajtur hegjemoninë e saj, Shtetet e Bashkuara nuk duhet të hezitojnë të dëmtojnë veten, nëse u bëjnë shumë më tepër të tjerëve. Të gjithë do ta paguajmë çmimin për këtë mënyrë të menduari.

Gjëja më e rëndësishme për Straussians është përjashtimi i Rusisë nga Kombet e Bashkuara. Kjo nuk është e mundur nëse dikush respekton Kartën e OKB-së, por Uashingtoni nuk do të shqetësohet me të atje më shumë se diku tjetër. Ajo tashmë ka kontaktuar çdo shtet anëtar të OKB-së me disa përjashtime.

Propaganda anglo-saksone tashmë ka arritur t’i bëjë ata të besojnë se një anëtar i Këshillit të Sigurimit ka nisur një luftë pushtuese kundër njërit prej fqinjëve të tij. Nëse Uashingtoni arrin të thërrasë një Asamble të Përgjithshme të posaçme të OKB-së dhe të ndryshojë statutet, do të ketë sukses.

Një lloj histerie ka pushtuar Perëndimin. Çdo gjë ruse po gjurmohet pa menduar për lidhjet e saj me krizën ukrainase. Artistëve rusë u ndalohet të performojnë edhe nëse dihet se janë kundër Presidentit Putin.

Këtu një universitet ndalon studimin e heroit anti-sovjetik Solzhenitsyn nga programi i tyre, atje një tjetër ndalon shkrimtarin e debatit dhe vullnetit të lirë Dostojevski (1821-1881) që kundërshtoi regjimin carist. Këtu një dirigjent deprogramohet sepse është rus dhe aty hiqet nga repertori Çajkovski (1840-1893).

Çdo gjë ruse duhet të zhduket nga ndërgjegjja jonë, ashtu si Perandoria Romake rrafshoi Kartagjenën dhe shkatërroi metodikisht çdo gjurmë të ekzistencës së saj, deri në atë pikë sa sot dimë pak për këtë qytetërim.

Më 21 mars, Presidenti Biden nuk e fshehu këtë fakt. Para një auditori të drejtuesve të biznesit, ai tha:

“Ky është momenti kur gjërat ndryshojnë. Do të ketë një Rend të Ri Botëror dhe ne duhet ta udhëheqim atë. Dhe ne duhet të bashkojmë pjesën tjetër të botës së lirë për ta bërë atë” [8].

Kryeministri ukrainas thotë pjesë e qetë me zë të lartë: “Ne jo vetëm që luftojmë për Ukrainën – ne luftojmë për këtë rend të ri botëror”.

Ky rend i ri [9] duhet ta ndajë botën në dy blloqe hermetike; një prerje siç nuk e kemi njohur kurrë, pa krahasuar me Perden e Hekurt të Luftës së Ftohtë.

Disa shtete, si Polonia, besojnë se mund të humbasin shumë si të tjerët, por edhe të fitojnë pak. Kështu, gjenerali Waldemar Skrzypczak sapo ka kërkuar që enklava ruse e Kaliningradit të bëhet polake [10].

Në të vërtetë, pasi bota të jetë prerë, si do të jetë në gjendje Moska të komunikojë me këtë territor?

Nga Thierry Meyssan, Voltairenet.org / Përkthimi nëpërmjet Lewrockwell.com
/Stopfake.al/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post VIDEO/Macron i Përgjigjet Thirrjes së Bidenit për Ndryshimin e Regjimit në Rusi, “Unë nuk do të Përdorja fjalë të tilla”…
Next post FAKT: “Zelenski Komandon një Bandë Narkomanësh dhe Neonazistësh”
error: Ky publikimet jane te mbrojtura