New York Post: Si mund t’i Japë fund Luftës Putin me ish-Mësuesen e tij 88-vjeçare …

Gurevitch kujtoi se Putini ishte “shumë i shkathët, i shqetësuar, dhe me energji të tejmbushur”.

Një person që mund ta bindë presidentin rus Vladimir Putin që t’i japë fund luftës me Ukrainën, sipas New York Post, është Vera Dmitrijevna Gurevitch dhe ajo është mësuesja e Putinit qysh nga klasa e pestë deri në klasën e tetë të shkollës.

Por Gurevitch nuk është thjesht një mësuese për Putinin. Ajo ishte një model për Vladimirin e vogël, nëna e të cilit Maria Ivanovna ishte e tërhequr, pasi kishte pësuar trauma të shumta psikologjike në jetë. Dy djemtë e saj, para Vladimirit, vdiqën në foshnjëri në Leningradin e shkatërruar nga lufta (Shën Petërburgun e sotëm).

Presidenti rus Vladimir Putin përqafohet me mësuesen e tij të klasës në shkollë Vera Gurevich gjatë pritjes zyrtare që shënon 74 vjet nga fitorja në Luftën e Dytë Botërore në Kremlin, Moskë, Rusi, të enjten, 9 maj 2019. (Alexei Nikolsky, Sputnik, Foto nga pishina e Kremlinit nëpërmjet AP)

Vetë Maria pothuajse vdiq nga uria gjatë rrethimit të Shën Petersburgut. Asaj i ra të fikët nga uria dhe banorët e qytetit e transportuan pranë trupave të kufomave, ku e lanë derisa u shërua.

Një foto e Putinit, 5 vjeç, i ulur në krahët e nënës së tij, duke e mbajtur fort dorën e saj, ndërsa ajo duket bosh në sfond, tregon gjithçka për koston e rëndë psikologjike të luftës dhe varfërisë për djalin dhe nënën e tij.

Putin, 5 vjeç, ulet në krahët e nënës së tij

I privuar nga ngrohtësia dhe dashuria e prindërve të tij, Vladimiri i vogël gjeti mentorin e tij përballë mësuesit të tij. Gurevitch është arsyeja kryesore, së bashku me instruktorin dhe mentorin e xhudos të Putinit, Anatoli Rakhlin, që presidenti rus është ngritur në pushtet, në vend që të ndjekë një rrugë të paligjshmërisë dhe të përfundojë me një të dënuar ose një shpirt të humbur. Rockhlin, të cilin Putin e konsideronte baba të dytë, vdiq në vitin 2013.

Duke u rritur, Putin ishte një djalë i ri i cili vazhdimisht përfshihej në grindje. Gurevitch kujtoi se Putini ishte “shumë i shkathët, i shqetësuar, me energji të tejmbushur. Ai nuk mund të ulej i qetë. Ai shikonte vazhdimisht fletoret e shokëve të klasës, majtas, djathtas, majtas dhe mbrapa, duke u strukur nën tavolinë për të kapur stilolapsin ose lapsin që i binte vazhdimisht, siç shkruante ajo në kujtimet e saj për studentin e saj Vladimir Putin, prindërit, miqtë. , mësuesit. I riu ‘Volontia’ është përfshirë në sherre, ka kapur sulmuesin, i është varur duke hedhur gjithë peshën dhe ka luftuar si bulldog”, ka shkruar Gurevic.

Ajo përshkruan gjithashtu një vizitë që u bëri prindërve të Putinit në shtator 1964, kur ai ishte 11 vjeç. Ata jetonin në një apartament të ftohtë, të përbashkët, në një ndërtesë parazitare dhe ajo kishte mësuar se Putin ishte përfshirë në një grup që “kishte një ndikim të keq mbi të”.

Gurevitch kishte ardhur për t’u kërkuar prindërve të flisnin me djalin e tyre, por ajo e kuptoi shpejt se Putini ishte një fëmijë që jetonte vetëm deri në 5 të pasdites, duke mbijetuar me një copë bukë dhe një shishe qumësht ose dhallë, megjithëse nëna e tij e kishte përgatitur. darkën e tij.

“Mjaft me përkëdhelje, merru me shkollën”, i tha Gurevic studentes së saj, siç kujton ajo në librin e saj. Putini u përgjigj se ai mund të bënte gjithçka që kishte për shkollën në një orë nëse donte.

Por ajo ditë ishte një pikë kthese në jetën e tij. Ndërsa “Volontia” u përqendrua në mësimet e tij, Gurevitch e ktheu vëmendjen e saj tek ai. Ajo ishte gjithashtu një mësuese gjermane dhe u bë shoqja dhe mentorja e tij jashtë shkollës. Putini e ndihmonte herë pas here, duke u kujdesur për vajzat e saj kur ajo duhej të jepte mësim në një shkollë teknike për arkitektë pasditeve dhe burri i saj ishte larg për një udhëtim pune. Tani, Putini i ri ka filluar të marrë nota të mira dhe kështu vendosi të studiojë drejtësi.

Të dy prindërit e Putinit vdiqën nga kanceri me disa muaj diferencë në vitin 1999.

Në të njëjtin vit, Boris Yeltsin njoftoi në fjalimin e tij të Vitit të Ri se po emëronte kryeministrin e atëhershëm Vladimir Putin si Zëvendës President të Federatës Ruse deri në mbajtjen e zgjedhjeve. Putin u zgjodh për herë të parë president më 26 mars 2000, duke fituar 52.94% të votave.

Gjatë ngjarjes vjetore “Linja me Presidentin”, Putin tha se ishte ende duke telefonuar 88-vjeçaren Gurevich për ta pyetur për shëndetin e saj. Dashuria e tij për të është e padiskutueshme. Këtë e dëshmojnë dhjetëra foto dhe video që ajo ka pasur me vete ndër vite. Kur është me të, ai ndizet gjithandej dhe duket më i ngrohtë.

I vetmi person që mund të ketë një ndikim të madh te lideri rus, sipas “Post” është ndoshta Gurevitch, të cilin ai e adhuron dhe e vlerëson ngritjen e tij. Mësuesi i tij mund ta bindte të ndalonte luftën. Nëse kemi ndonjë shpresë për të ndaluar luftën Rusi-Ukrainë, përfundon Post, Vera Gurevitch mund të jetë bastja jonë më e mirë.

/Stopfake.al/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post VIDEO/Tucker Carlson: Biden po e Përdor luftën në Ukrainë për të nxitur Marrëveshjen e re të Gjelbër në SHBA …
Next post Ja çfarë do të thotë “Rivendosja e Madhe” dhe çfarë Duan të realizojnë “Elitat” Globaliste …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura