Video e fshehur kap Senatorin e mbështetur nga Trump duke përplasur me Ish-Presidentin, për Zgjedhjet e 2020-ës…

Senatori i Arkansas, i mbështetur nga Trump, John Boozman, e shpërfilli ish-presidentin për mosmarrëveshjen e zgjedhjeve të vitit 2020.

Shikoni videon:

https://rumble.com/embed/vx8e6r/?pub=bbbxs

Videoja,i është dërguar botuesit konservator Gateway Pundit, ku tregon Boozman duke folur në kamera të fshehtë dhe duke marrë në pyetje Trump për kritikimin e rezultateve të zgjedhjeve pasi ato u certifikuan.

“Sapo shteti të pranojë që hej, ky është… këto janë rezultatet… ne do të shkojmë përpara, atëherë ju duhet ta lini të shkojë”, tha Boozman. “Kjo marrëveshje rreth aftësisë së Mike Pence… Kjo ishte absolutisht e çmendur… ishte thjesht,” shtoi Boozeman. “E dini, nëse keni një situatë ku në një farë mënyre mundet Zëvendës Presidenti, ata nuk do ta linin kurrë detyrën. E dini, është thjesht, është çmenduri… Kështu që unë mendoj se sapo të vërtetojnë, në mënyrë kushtetuese, këtu përfundon dhe ky është mendimi i Tom Cotton.”

Boozman u pyet edhe për provat e mashtrimit zgjedhor.

“A mendoni se disa prej tyre mund të kenë vazhduar pak në zgjedhjet e 2020?” Pyetet Boozman.

“Unë nuk e kam parë, dhe përsëri kjo mund të ndryshojë nesër, por nuk kam parë askënd të paraqitet, njësoj si kur kishim marrëveshjen në Florida me Bushin, ju e dini rinumërimin atje,” tha Boozman. “Askush nuk e dëshmoi këtë… nuk ishte një numërim i mirë. Por me këtë marrëveshje, dua të them se askush nuk ka treguar asgjë për ta vërtetuar këtë, ju e dini se ka mjaft, nëse do të kishte parregullsi, asgjë në të vërtetë në këto zgjedhjet e fundit nuk do ta ndryshonte atë… në shtete.”

Boozman më pas e krahasoi mosmarrëveshjen zgjedhore të vitit 2020 me mashtrimin e marrëveshjes Trump-Rusi.

“Unë, ju e dini, nuk e fajësoj atë në kuptimin që ne e dëgjojmë këtë nga Trump, ky është një djalë që gjatë gjithë presidencës së tij, ju keni pasur një situatë ku demokratët po bënin të njëjtën gjë. E dini, ata e shpallën atë të paligjshëm… dhe në fakt, gjëja që duhet parë ndërsa ecni përpara, është ky hetim, që po bën ky djalë, një prokuror special, për atë që ndodhi në lidhje me FBI-në dhe të gjitha gjërat e marrëveshjes me Rusinë. i përbërë. E dini, pra, funksionon në të dyja mënyrat,” tha ai.

Boozman më herët e citoi keq presidentin për ta fajësuar atë për trazirat e 6 janarit.

“Unë mendoj se ai bëri një gabim vërtet tragjik në mënyrën se si e trajtoi atë,” tha Boozman në janar 2021.

“Ishte një gabim i madh” për Trump që t’i nxiste ndjekësit e tij “të marshonin në Kapitol”, shtoi Boozman, duke mos vënë në dukje se Trump përcaktoi që marshuesit “të bëjnë zërin e tyre të dëgjohet në mënyrë paqësore”, ose se trazirat filluan para ndonjë prej tyre. marshuesit mund të mbërrinin deri në kapitol.

Megjithatë, Boozman votoi për lirimin e Donald Trump pas shkarkimit të dytë politik të presidentit.

“Ndërsa ish-presidenti Donald Trump mban njëfarë përgjegjësie për atë që ndodhi atë ditë, autorët që planifikuan, koordinuan dhe sulmuan ndërtesën e Kapitolit duhet të mbajnë përgjegjësi në masën më të plotë të ligjit dhe të sillen para drejtësisë”, tha Boozman në një deklaratë.

Trump në mars 2021 megjithatë miratoi Boozman në ofertën e tij për rizgjedhje në senat në shtetin e kuq të thellë të Arkansas.

“Senatori John Boozman është një luftëtar i madh për popullin e Arkansas. Ai është i ashpër ndaj krimit, i fortë në kufi, një mbështetës i madh i ushtrisë dhe veterinarëve tanë dhe lufton për fermerët tanë çdo ditë. Ai mbështet amendamentin tonë të dytë dhe ka miratimin tim të plotë dhe të plotë!” tha ish-presidenti në një deklaratë të dërguar me email për Newsweek.

Jake Bequette, veterani i ushtrisë amerikane dhe ish-lojtari i NFL që kandidon për Senat si republikan në Arkansas, po sfidon Boozman në zgjedhjet paraprake republikane në Arkansas. Ai lëshoi ​​një deklaratë për videon e fshehtë.

Kjo është ajo që kemi thënë gjatë gjithë kohës. Ky është lloji i lidershipit të dobët që i fali zgjedhjet e 2020-ës. John Boozman vazhdon të mburret për një miratim të Trumpit, ndërsa e tall atë pas shpine. https://t.co/NiwqjWgTmi pic.twitter.com/VOIS2NXHhm

— Jake Bequette (@JakeBequette91) 5 prill 2022

“Kjo është ajo që ne kemi thënë gjatë gjithë kohës,” vërejti Bequette. “Ky është lloji i lidershipit të dobët që i fali zgjedhjet e 2020-ës. John Boozman vazhdon të mburret për një miratim të Trump, ndërsa e tall atë pas shpine.”

Në një intervistë me The Hill në shkurt, Bequette argumentoi se Boozman qëndroi pranë Trump vetëm kur ishte politikisht e përshtatshme.

“Ka shumë republikanë që mbështesin Presidentin Trump vetëm kur është e përshtatshme për ta. Ju e dini, senatori Boozman ishte kundër Presidentit Trump që në fillim”, tha Bequette.

“Ka shumë republikanë që qëndrojnë me Presidentin Trump dhe me të vërtetë lëvizjen Amerika e Parë kur është e përshtatshme për ta,” shtoi ai. “Dhe unë mendoj se njerëzit e Arkansas janë gati për një lider, dikë që do të ngrihet dhe … do të udhëheqë nga përpara, jo dikë që do të jetë kryesisht i padukshëm.”

Në një intervistë me Fox News në janar, Bequette argumentoi se Arkansas është “gati për një ndryshim” në udhëheqjen e Senatit për shkak të dështimit të Boozman për të përfaqësuar shtetin thellësisht konservator.

“Ne jemi një shtet republikan i kuq. Një shtet shumë pro-Trump, Amerika e Parë”, tha Bequette. “Fatkeqësisht, shumë nga udhëheqësit tanë të zgjedhur republikanë, ata janë thjesht kostume boshe që kanë thjesht një ‘R’ pranë emrit të tyre.”

“Ne kemi nevojë për liderë që mund të lëvizin gjilpërën dhe të luftojnë kundër demokratëve radikalë dhe dështimeve të kësaj administrate aktuale, dhe kjo është arsyeja pse unë jam në këtë garë dhe mendoj se njerëzit e Arkansas janë gati për një ndryshim,” tha Bequette. .

Në tetor, Bequette mori një infuzion parash për ofertën e tij për Senatin e Arkansas, raportoi Politico.

“Një nga donatorët më të mëdhenj të Partisë Republikane po punon për të mposhtur Senatorin e Arkansas John Boozman në zgjedhjet paraprake të GOP të vitit të ardhshëm,” vuri në dukje Politico. “Dick Uihlein, një megadonator i shquar konservator, po jep 1 milion dollarë për një super PAC të sapoformuar, të lidhur me republikanin Jake Bequette, sipas një personi të njohur me kontributin. Bequette është një veteran i luftës në Irak dhe lojtar i pensionuar i NFL, i cili po sfidon Boozman.

Bequette vuri në dukje në intervistën e Fox News të cituar më lart se Boozman kishte marrë miratimin e Trump përpara se të hynte në garën e mesmandatit 2022. Ai theksoi gjithashtu miratimet e tij nga përfaqësuesit Madison Cawthorn (R-NC) dhe Burgess Owens (R-UT).

“Askush nuk ka më shumë respekt për Presidentin Trump se unë, dhe ai miratim erdhi para se të hyja në garë”, tha Bequette.

Boozman nuk e ka mohuar se videoja e fshehtë është autentike në 24 orët e publikuara. Becker News e mori videon nga një burim i dytë zyrtar që vërteton vlefshmërinë e saj. Nëse Boozman jep një deklaratë që hedh poshtë videon ose përmbajtjen e saj, një deklaratë do të jepet në këtë artikull në vijim.

Gara kryesore e Senatit të Arkansas aktualisht ka mungesë të sondazheve për të treguar pozicionin aktual të Boozman në garën e tij kundër Bequette. Por videoja e fshehur e Boozman është një shenjë se sezoni i fushatës ka filluar të nxehet.

/Stopfake.al/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Ish-Presidenti Trump kërkon që Gjykatësi i Clinton-it, i cili ishte Caktuar të Mbikëqyrte Padinë e tij “Russiagate” kundër Hillary Clinton, të hiqet …
Next post John Durham hedh Poshtë pretendimin për Bombë, thotë se Ekspozohen Gënjeshtrat e Avokatit të Clinton!
error: Ky publikimet jane te mbrojtura