Analiza: Bota është bërë më e Rrezikshme dhe Shanset e Luftës së Tretë Botërore po rriten …

Gjithnjë e më shumë studiues vlerësojnë se mundësia e një konflikti të ri mbarëbotëror po rritet
Nga Wang Wen, Dekan Ekzekutiv i Institutit Chongyang për Studime Financiare (RDCY), Zëvendës Dekan i Shkollës së Rrugës së Mëndafshit, Universiteti Renmin i Kinës.

Konflikti i armatosur ruso-ukrainas është bërë i zgjatur, duke e bërë botën një vend më të rrezikshëm. Në sipërfaqe, është një luftë ushtarake midis Kievit dhe forcave të Moskës në teatrot perëndimore dhe jugore. Megjithatë, në thelb, është një shpërthim total i një konfrontimi të ngjashëm me Luftën e Ftohtë në Evropën Lindore, dhe është gjithashtu një kundërsulm në shkallë të plotë nga Rusia kundër zgjerimit të pafund strategjik të SHBA-së dhe bllokut të saj ushtarak të NATO-s.

Pavarësisht se nuk dërguan formalisht trupa, SHBA dhe NATO kanë përdorur pothuajse të gjitha mjetet e luftës së përzier, si sanksionet financiare, bllokada e informacionit, mbështetja e inteligjencës, navigimi satelitor dhe teknologjia ajrore dhe hapësinore për të mbytur Rusinë tërësisht.

Në pothuajse dy muaj që nga fillimi i konfliktit, Perëndimi ka vendosur më shumë se 5000 sanksione ndaj Rusisë, që është 50% më shumë se sa SHBA-ja ka vendosur ndaj Iranit gjatë 40 viteve të fundit. Më shumë ndihmë ushtarake dhe sanksione financiare nga shtetet e NATO-s janë ende në rrugë. Kjo padyshim po i shton benzinë ​​flakës, duke stimuluar Rusinë të luftojë më shumë. Në veçanti, fjalët e Presidentit Joe Biden për largimin e homologut të tij rus Vladimir Putin nga pushteti e kanë bërë Moskën ta shohë këtë si një kërcënim për mbijetesën e saj.

Gjithnjë e më shumë studiues vlerësojnë se mundësia e shpërthimit të Luftës së Tretë Botërore po rritet, madje kanë arritur në përfundimin se kjo mund të çojë në një luftë bërthamore. Situata po ecën në drejtim të katastrofës globale. Putini nuk mund të tolerojë dështimin dhe Biden nuk është i gatshëm të heqë dorë, gjë që mund ta detyrojë Rusinë të përdorë armë bërthamore.

Le të lutemi që ‘Lufta e Ftohtë’ mes Amerikës dhe Rusisë të mos nxehet

Përveç luftës, më shumë fatkeqësi po ndodhin. Lufta ka zhvendosur miliona fermerë ukrainas nga shtëpitë e tyre dhe ka bërë që ata të humbasin sezonin e mbjelljeve pranverore, duke rezultuar në një rënie të eksporteve bujqësore ukrainase. Ukraina ishte më parë një nga eksportuesit e rëndësishëm në botë të produkteve bujqësore, me grurin dhe misrin e saj që përbënin përkatësisht 10% dhe 15% të eksporteve të globit të këtyre kulturave kryesore. Katërmbëdhjetë vende janë më shumë se 25% të varura nga importet e grurit të Ukrainës. Ato përfshijnë Libinë me 43% dhe Bangladeshin me 28%. Pa zëvendësues adekuat të përballueshëm të importit, qytetet në disa vende në zhvillim ka të ngjarë të përballen me një zi të rëndë buke.

Mungesa e ushqimit dhe rritja e çmimeve të energjisë, e shkaktuar nga luftimet, kanë kufizuar prodhimin e gjithnjë e më shumë vendeve. SHBA, BE, Argjentina dhe Turqia kanë përjetuar rritje serioze të çmimeve dhe norma e inflacionit në Evropë dhe SHBA ka arritur më të lartën në 40 vjet. Nëse vazhdojmë, a do të bëhet një profeci e përmbushur parashikimi i Elon Musk për një krizë ekonomike “ndoshta që do të ndodhë rreth pranverës ose verës 2022, por jo më vonë se 2023?”

Gjatë dy viteve të fundit, më shumë se 6 milionë njerëz kanë vdekur nga Covid-19. Shumë vende perëndimore janë hapur dhe kanë njoftuar se nuk do të izolojnë më pacientët me koronavirus. Por siç ka paralajmëruar një ekspert i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, kjo është shumë optimiste. Covid-19 nuk ka mbaruar dhe vdekjet ende ndodhin. Që nga muaji i kaluar, numri i infeksioneve është rritur dhe rreth 1000 njerëz vdesin nga Covid-19 çdo ditë. Njerëzit besojnë në vaksinën dhe idenë e bashkëjetesës me virusin. Por a mund të parandalojë më shumë vdekje? A mund të vazhdojnë mjekësia dhe vaksinat me shpejtësinë e mutacionit të virusit? E gjithë kjo është ende e panjohur.

Askush nuk e priste që konsensusi më i nxehtë global në vitin 2021, ‘ndryshimi i klimës’, thuajse do të harrohej në 2022. Ndërhyrja ushtarake e Rusisë pezulloi bashkëpunimin dhe ndau botën, ndoshta me humbjen e mundësisë së fundit për t’u bashkuar për të zgjidhur katastrofën klimatike. Ajsbergët shkrihen, nivelet e deteve ngrihen, ishujt e vegjël zhduken, fatkeqësitë natyrore ndodhin shpesh, bota vazhdon të luftojë dhe njerëzimi duket se po i afrohet gjithnjë e më shumë “pasnesër”.

Ekziston një problem i zymtë matematikor i popullarizuar në hapësirën kibernetike: në përkthimin amerikan, shuma e çdo dy shifrash të datave të fillimit të Luftës së Parë Botërore (28/07/1914), Luftës së Dytë Botërore (01/09/1939) dhe Rusi-Ukrainë. konflikti (24.02.2022) janë të njëjta. Kjo është thjesht një rastësi e madhe, por shërben si një kujtesë për të krahasuar evolucionin e rrezikshëm të konfliktit ruso-ukrainas me dy luftërat më të këqija në historinë njerëzore.

Duke parë prapa, tragjeditë shpesh vijnë nga pesë burime: Lufta, uria, kriza ekonomike, pandemia dhe fatkeqësia klimatike. Në pranverën e vitit 2022, njerëzit nuk prisnin që pesë aspektet do të përjetonin një rezonancë të paparë. Bota mund të jetë në prag të momentit të saj më të rrezikshëm.

Cfare duhet te bejme? Ndoshta është koha për të rishikuar fjalët e Presidentit Franklin Roosevelt: “Më shumë se një fund i luftës, ne duam një fund të fillimeve të të gjitha luftërave”.

Ky shkrim është publikuar për herë të parë nga klubi Valdai

/Stopfake.al/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Askush nuk na Tha se kjo Betejë do të Ishte e Lehtë …
Next post Avokati Goxhaj shtron tre Pyetje mbi Vaksinimin e Fëmijëve …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura