Intervista: Qytetari Ukrainas – Zelenski le të s’jelli Gruan me Fëmijët e të fshihen në Bunker – Teatrin nuk e shembën Rusët por Njerëzit e Azov …(Video)

Një qytetarë Ukrainas i pyetur nga një intervistues Italian në lidhje me luftën në Ukrainë jep disa fakte të tmerrshme, i pyetur nga intervistuesi italian ai pohon:

Ndiqni videon dhe më poshtë është përkthimi nga redaksia e patriotikmedia.com

https://rumble.com/embed/vzi1qd/?pub=bbbxs

Intervistuesi: çfarë do të dëshironit të thoni

Lërini gruan dhe fëmijët e Zelensky të vijnë këtu dhe të fshihen në bodrume.

dhe pini ujë jo të pijshëm ‘nga kanalizimi’, siç bënin fëmijët e apartamenteve Cheremushki.

Dhe le të ndjejnë atë që ndjejnë fëmijët dhe të afërmit tanë.

Do të doja që të ishin të gjithë të afërmit e tij, të Poroshenkos, të Avakovit etj.

Dhe kryebashkiaku ynë Boychenko, i cili u largua nga këtu më 24 mars…

Intervistuesi: shkurt?

Po, dua të them shkurt, dua që ata të vinë këtu.

Atë që them tani, e them në gjuhën e duhur, e dini?

Nuk kishte asnjë ndihmë të përgjakshme humanitare.

Kështu mbijetojnë njerëzit, hanë patate të kalbura

në shekullin e 21-të kur tashmë kemi Whatsapp dhe kamera.

Është kaq e lehtë. Le të vijë Zelensky këtu me fëmijët.

Provoni të vini këtu, dhe të shohim si do ndjeheni atje …

Çfarë dobie ka një armëpushim? Nuk kishte armëpushim, ka kufoma në stola.

Unë kam vozitur këtu që nga dita e parë, e kam parë këtë kufomë për tre javë.

Dhoma është vendi ku ndalohen makinat.

Le të vijë (Zelensky) të pastrojë këto rrugë tani.

Ata e kanë rrënuar Mariupolin, çfarë të bëjmë tani?

Nuk ka as shtëpi, as banesa, as asgjë.

Kush do të na kompensojë për këtë?

Kush do të vijë? Kinezët? Kështu ata ndërtojnë atë që duan.

A e kuptoni se çfarë do të thotë të funksiononi komunikimet, gazi, uji?

Dhe ai (Zelensky) është në Kiev.

Pse Mariupol nuk mund të dorëzohej si Berdyansk, për shembull?

Unë isha në Berdyansk! Mjaft më…

Njerëzit e Azovit, djema, luftoni në periferi!

Pse dreqin fshihen mes shkollave, mes kopshteve?

Unë këtu jetoj, në qytetin e marinarëve,

(Azov) ndaloi para një shkolle dhe qëlloi Bang, bang, bang! Dhe filloi lufta dhe gjithçka.

Fëmijë që qajnë, fëmijë me histeri, ata fëmijë do të belbëzojnë tani.

Çfarë dreqin ishte gjithë kjo?

Le të vijë Zelensky tani. Dhe si do ndihet këtu?

Çfarë do ndjejë këtu tani dhe çfarë do zbuloni (siç është vetë ai). Klloun!

Intervistuesi: Si quhesh?

Konstandin.

Intervistuesi: Mund të më jepni mbiemrin tuaj?

Jo, nuk do t’ju them mbiemrin tim.

Intervistuesi: Më thuaj, të lutem, komandanti i Azovit, Prokopenko, tha dje se ata vazhdojnë të mbrojnë qytetin, ai kërkon armë. Thonë se mund ta kthejnë qytetin brenda një nate, si e shihni?

Nuk e di. Por sonte po dëgjoja në radio…

Intervistuesi: Po, kishte njerëz të tillë në Azov, të cilët, siç tha një korrespondent lufte në radio, (një anëtar i Azov) u ofruan të dorëzonin armët.

Dhe bashkëluftëtarët e kapën, e pushkatuan dhe i caktuan një të ri.

Kështu tha një korrespondent ushtarak dje në radio.

Intervistuesi: Ukrainas apo rus?

Ukrainasi, Azov është këtu,për faktin sepse janë të droguar…

Unë njoh njerëz nga këtu, ata u fshehën pas fëmijëve, u fshehën pas grave.

Në bregun e majtë u fshehën pas nënave, janë luftëtarë?

Epo, më thuaj, si është kjo?

Këta janë ‘burrat e vërtetë’, ata që fshihen?
Filluan të vishen me veshje grash dhe paruke dhe u përpoqën të depërtonin në korridorin e gjelbër.

Intervistuesi: Më thuaj, të lutem, jam nga Italia dhe po transmetoj informacione për Perëndimin në Itali. A do të thotë diçka për evropianët që tani po mbështesin aktivisht Zelenskyn?

-Për evropianët?
Le të vijnë në Mariupol me Zelensky.

Le të vijnë në Mariupol.
Çfarë armëpushimi? Ky armëpushim?

Shkoni në qendër, shikoni, ka kufoma në bankë, bëni një foto me kamer!

Ka tre javë që rri shtrirë, tashmë kafka i ka dalë.
A është kjo normale?
Nuk e kuptoj pse kozakët dilnin në fushë për të luftuar.

Luftoni djema, keni makineri, keni vinça, gërmoni, përdorni tanke.

Pra, pse dreqin ju desh t’i bëni të gjitha këto në qytet?

A e kuptoni se ishin 1300 njerëz që u vranë në Dramatico (Teatër)?

Vdiqën 1300 fëmijë, tani janë lot për jetën.

Intervistuesi: Dhe çfarë ndodhi në teatër? A e dini…?

-Jetoj pranë teatrit.

Njerëzit shkuan atje për tu strehuar por bomba plasi brenda dhe teatri i varrosi njerëzit.

Intervistuesi: Ka pasur sulm ajror apo është shfrytëzuar siç thonë nga brenda?

-Epo, doli që u fshehën atje duke ardhur nga bregu i majtë le të themi.

Por mendoj se është shfrytëzuar nga brenda. Ja ku janë marinarët, ju lutem!

Shkollat, kopshtet, gjithçka. Çfarë duhet të bëni tani? Si ta bëjmë atë?

Le të vijë Zelensky në drekë te haj bukë dhe ujë.

Azov? Ata nuk duhet të pushkatohen.

(Lërini të marrin) lopata, një fshesë dhe më pas, si Ivani i Tmerrshëm, ti vendosin në një shtyllë.

Kaq e lehtë. Djema, ne jemi në shekullin e 21-të!

Për çfarë bëhet fjalë?
A është tashmë një lloj loje?

(Zelensky,) jep para në Mariupol, pse i duhet? Ai tashmë ka shumë para.

Intervistuesi: Jeni të përgatitur të jetoni nën qeverinë ruse?

-Sigurisht, sepse qeveria e Ukrainës në përgjithësi nuk është e jona…

Sepse po na shtypin me ligje.

Për shembull, gazi!

Jo vetëm që rritën koston e benzinës, por edhe atë të transportit…

Për çfarë? Shtëpia ime është ndërtuar në vitin 1950.

Kur nuk jam në shtëpi, më duhet të paguaj 220 hryvnia (7,47 dollarë).

Pastaj ata krijuan një taksë mbi ujin prej 20 hryvnias (0,68 dollarë).

Kjo do të thotë tmerr, sepse unë shkova në një udhëtim pune për të fituar para, por në të njëjtën kohë më duhet të paguaj 220-250 hryvnia (7,47 – 8,49 dollarë) për hic asgjë!

Çfarë transporti me tubacion?
Oh çfarë?

Epo, e dini, është një sifon parash, dhe do ta kishin bërë tashmë për energjinë elektrike!

Ata do të kishin bërë edhe transportin për të.
Sa fillon sezoni i ngrohjes, kaq!Na kanë mbaruar pantallonat.Ndoshta dikush jeton mirë në Mariupol.

Epo, të paktën 480,000 njerëz nga Ukraina jetojnë këtu, është një qytet me gjysmë milioni.

Kupto, nuk mund ta besoj!

Gjysmë milion! 500,000 njerëz.Vetëm…

Intervistuesi: Të shpërndahemi, një makinë po afrohet…

Na morën dhe na hodhën, si kotele në mëshirë të fatit.

Le të ulen Zelensky, miqtë e tij (shokët) Avakov dhe Poroshenko këtu me fëmijët.

Por tashmë është vonë, gjithçka është qetësuar.Në fund të prillit (Zelensky) duhet të fshihet në soranos, të hajë bukë të kalbur dhe patate të kalbura. Dhe unë do të shkoj të negocioj armëpushimin në vend të Zelensky.

/Stopfake.al/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post VIDEO/Ata do Përfundojnë në Guatenamos! Joe Biden do Largohet së shpejti! Vaksinat po Shkaktojnë Miokardit!
Next post VIDEO/Joe Biden në Moshën 21 vjeç hyri në Kapitolin e SHBA, dhe u Arrestua dhe më pas u lirua,Ndërkohë sot mban Qindra mbështetës të Trump në Burg për të Njëjtin krim…
error: Ky publikimet jane te mbrojtura