Komiteti Këshillimor i CDC-së lejon Vaksinimin e Fëmijëve nga Mosha 5 deri në 11 vjeç!

“Komiteti i pavarur këshillimor i Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve ka dhënë dritën jeshile që vaksinat përforcuese të Pfizer dhe BioNTech COVID-19 t’u jepen fëmijëve të moshës 5 deri në 11 vjeç,” raportoi ABC News.

FDA lejoi përforcuesit C-19 për fëmijët e moshës 5 deri në 11 vjeç, dhe ne nuk jemi të befasuar nga kjo.

Fëmijët mund të fillojnë të marrin injeksione përforcuese të premten në mëngjes. Deri më tani, është e qartë se agjencitë e shëndetit publik funksionojnë si çantë për Big Pharma.

ABC News raporton:

Paneli votoi 11-1-1 në favor të miratimit. Drejtoresha e CDC Dr. Rochelle Walensky pritet të bëjë shenjën përfundimtare për të rekomanduar të shtënat së shpejti.

“Ne kemi mjetet që na duhen për t’i mbrojtur këta njerëz nga sëmundjet e rënda dhe për të parandaluar çdo vdekje më tragjike,” tha Walensky gjatë një fjalimi të shkurtër në fillim të takimit. “Është e rëndësishme për ne të parashikojmë se ku po lëviz kjo pandemi dhe të vendosim mjetet që kemi aty ku do të kenë ndikimin më të madh.”

Në fillim të kësaj jave, Administrata e Ushqimit dhe Barnave autorizoi përdorimin e vaksinave përforcuese tek fëmijët më të vegjël për t’u përdorur të paktën pesë muaj pas përfundimit të raundit të parë të vaksinave.

Fëmijët mbi 5 vjeç u kualifikuan për vaksinim kundër COVID-19 në nëntor, kështu që fëmijët e parë që ishin në radhë për vaksinën e tyre tani kanë pasur rreth gjashtë muaj mbrojtje.

Pfizer kërkoi nga FDA në prill që të autorizojë vaksinat e saj përforcuese për fëmijët më të vegjël, pasi ajo dorëzoi të dhëna që treguan se vaksina e tyre ishte e sigurt dhe gjeneroi një përgjigje të fortë imune.

Efektiviteti i vaksinës pas dy dozave kundër infeksionit simptomatik “ka rënë shpejt për fëmijët dhe adoleshentët gjatë omicron”, tha të enjten Dr. Ruth Link-Gelles, e cila drejton programin e efektivitetit të vaksinës COVID-19 për Task Forcën e Epidemiologjisë të CDC.

Një dozë përforcuese tek adoleshentët përmirësoi ndjeshëm efektivitetin – deri në 71% – në javët dhe muajt pas marrjes së dozës së tretë.

/Stopfake.al/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Hunter bëri 11 Milion Dollarë nga 2013/18, por Shpenzoi Miliona për luks (Hotele, Makina, Kërpudha dhe drogë)!
Next post Gjyqi Sussmann: Hillary Clinton Miratoi Personalisht Shpërndarjen e Akuzave false Trump-Rusi Alfa Bank dhe në Media…
error: Ky publikimet jane te mbrojtura