Joe Biden po mposhtet – Sondazhi i ri tregon se Trump po fiton terren në shumë shtete për 2024 …

Një studim i përfunduar së fundmi i peizazhit politik parashikon rezultate më të këqija për demokratët nga sa është parë deri më tani. Siç mund të pritej gjatë krizës aktuale kombëtare, e njohur si presidenca Biden, të anketuarit në mënyrë dërrmuese e kundërshtuan presidentin aktual në shtetet vendimtare.

Kjo paraqet një pengesë jo vetëm për Biden në vitin 2024, por çdo kandidat që konkurron me një (D) pas emrit të tyre në zgjedhjet e ardhshme.

Ndoshta rezultatet më të dukshme erdhën nga Karolina e Veriut, të cilën Donald Trump e mbajti me vetëm 1.4% në vitin 2020. Tani, nën udhëheqjen e zymtë të Joe Biden dhe demokratëve, Trump tregon një avantazh prej nëntë pikësh. Vlen gjithashtu të theksohet se i njëjti sondazh e kishte Bidenin përpara me tre pikë përpara ditës së zgjedhjeve.

“Shifrat në rënie të Bidenit vijnë pasi amerikanët vazhdojnë të përballen me çmimet e gazit në rritje, duke u rritur me 10 cent vetëm në javën e fundit. Gjatë gjithë kohës, inflacioni i shfrenuar shfaqet ndërsa prindërit vazhdojnë të luftojnë në mes të mungesës së formulës së foshnjës në Amerikën e Bidenit.

Në mënyrë të frikshme, çështja e rritjes së gazit dhe raftet e varfëruara të formulës janë vetëm dy çështjet më të fundit që prekin amerikanët e përditshëm. Nën Joe Biden, amerikanët kanë parë triliona dollarë të shpenzuar për mirësinë-di-çka, miliarda dollarë pajisje të mbetura në Afganistan, miliarda të tjera të dërguara në Ukrainë, një përbuzje të përgjithshme për lirinë personale përballë politikave Covid, dhe më shumë. kohët e fundit, urrejtje e plotë ndaj lirisë së mendimit.

Nisur nga kjo dhe më shumë, pyetja që më mbetet është se si ka votues në këtë pikë. Joe Biden duhet të jetë me 0% në të gjithë vendin. Çfarë do të duhej të bënte ai për të zgjuar pjesën tjetër të këtyre deleve?

Rezultate të ngjashme u shfaqën në Misuri, një shtet i mëparshëm, i cili kohët e fundit ka marrë ngjyrë të kuqe. Që kur ia dorëzoi Mitt Romney-t votuesit e tij elektoral në vitin 2008, shteti është zhvendosur më tej, dhe më tej djathtas; në 2012, 2016 dhe 2020, demokratët kanë fituar respektivisht 44%, 37% dhe 41%. Rritja e lehtë në 2020 për demokratët sugjeron një anomali.

Aty ku gjërat bëhen interesante është se si shkundet ky sondazh nëse Trump nuk është kandidati republikan për president i vitit 2024.

I njëjti grup që shikoi numrat e sondazheve të Karolinës së Veriut raportoi gjithashtu se një sondazh paraprak me kashtë midis pjesëmarrësve të konventës së GOP të shtetit të Wisconsin favorizoi Ron DeSantis mbi ish-presidentin në një pluralitet të qartë. WisPolitics mbuloi këtë shqetësim mahnitës:

“Edhe me ish-presidentin në përzierje, një shumicë aktivistësh partiakë preferuan guvernatorin e Floridës Ron DeSantis për nominimin e GOP në 2024.

Dyzet e tre përqind (141 vota) e atyre që morën pjesë në sondazhin me kashtë thanë se duan që Trump të kandidojë përsëri, ndërsa vetëm më pak se 32 përqind (103) ishin kundër dhe 22 përqind (72) treguan se nuk ishin të sigurt.

Duke parë një fushë të mundshme GOP 2024, gati 38 përqind (122) e mbështetën DeSantis. Trump ishte i dyti me 32 për qind (104), ndërsa ish-guvernatorja e Karolinës së Jugut, Nikki Haley ishte e treta e largët me vetëm më shumë se 7 për qind (24).

Askush tjetër nuk e ka thyer 5 përqindëshin.”

/Stopfake.al/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Përse OBSH po kërkon Lockdowns në të gjithë botën!
Next post A jeni kureshtar të dini se përse Elitat Globale e vranë Muammar Gadafin …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura