Ish-shefi i FBI-së i Intel-it plas bombën mbi Hillary Clinton – “Ajo ishte fajtore për shumë mashtrime të pista gjatë fushatës së 2016″…

Ish-menaxheri i fushatës së Hillary Clinton, Robby Mook, dëshmoi në maj se ajo miratoi ndarjen e akuzave të zhgënjyera që lidhin Donald Trump dhe Alfa Bank të mbështetur nga Kremlini me median përpara zgjedhjeve të 2016-ës.

Në gjyqin e Michael Sussman, Mook dëshmoi se Marc Elias fillimisht e informoi atë në Alfa Bank. Si pjesë e këtij vendimi, ai i tha New York Times se ka folur gjithashtu me kryetarin e fushatës John Podesta si dhe këshilltarin e lartë të atëhershëm Jake Sullivan – tani Këshilltar për Sigurinë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë nëse do të ndajnë informacionin.

Mook tha në gjykatë: “E diskutova edhe me Hillary-n”.

Sipas tij, fushata nuk ishte “plotësisht e sigurt në legjitimitetin e të dhënave”, kështu që ata shpresonin që një reporter të vlerësonte pretendimet për të parë nëse ato ishin “përmbajtësore” apo “të sakta”. “Nuk e mbaj mend thelbin e bisedës, por me sa duket, diskutimi ishte, hej, ne e kemi këtë dhe duam ta ndajmë me një gazetar”, vazhdoi Mook.

Më pas, tha ai, vendosën t’ia jepnin gazetarit. “Më kujtohet se ishte një anëtar i stafit tonë të shtypit,” shpjegoi Mook. “Ne autorizuam një anëtar të stafit për ta ndarë atë me mediat.” Tani, një ish-shefi i FBI Intel-it thotë se është “i bindur” se fushata e Clinton është përdorur dhe “e sajuar”.

Tani, një ish-shef i FBI Intel-it thotë se është “i bindur” që fushata e Clinton-it përdori “dezinformim të sajuar” duke u përpjekur të mashtroje amerikanët që të besonin se Donald Trump po punonte për Rusinë. Ish-ndihmës drejtori i FBI-së për Inteligjencën, Kevin Brock, tha në një intervistë se ai absolutisht beson se fushata e Hillary përdori “informacion të sajuar” për të sajuar mashtrimin e marrëveshjes së fshehtë BS Trump-Rusi, duke thënë se ishte shumë më tepër se thjesht një “mashtrim i ndyrë politik”. ” “Kjo është më shumë se thjesht mashtrime të pista politike,” tha ai.

“Truket e pista politike zakonisht kanë një bazë të vërtetë. Por ata thjesht shpikën gjëra.” Në lidhje me provat e fundit të Durham-it, dosjet gjyqësore, Brock tha: “Kjo është mënyra se si dezinformimi ekspozohet me të vërtetën, jo nga ndonjë agjenci qeveritare e sajuar, por nga provat e paraqitura në gjykatë që zbulojnë të vërtetën e asaj që ndodhi.”

“Ajo që Durham po bën në mënyrë metodike, është shtrimi i një rasti që fushata e Hillary Clinton-it,dhe Partia Demokratike përdori dezinformata të sajuara për një komplot, në mënyrë konspirative, për të mashtruar votuesin amerikan përpara zgjedhjeve,” shtoi ai. “Kjo është shumë më tepër se një avokat i fushatës së Klintonit që gënjen FBI-në.

Ai po e përdor këtë akuzë për të ekspozuar një histori më të madhe, një tregim më të madh.” Durham “e quajti atë një sipërmarrje të përbashkët veprimesh konspirative që shpikin informacione. Sigurisht që populli amerikan u mashtrua.

Mendoj se dezinformimi është në syrin e shikuesit,” vazhdoi ai. “Unë mendoj se shumica e njerëzve dyshojnë se i gjithë ky informacion do të jetë informacion i shpallur nga njëra parti politike dhe jo nga tjetra. Dhe kështu rreziku i një bordi qeverisës si ky është se do t’i besohet partisë që është në pushtet në qeveri në ndërkohë kërkon të hedhë poshte këndvështrimet e opozitës.

“Tani, DHS, sekretari ka bërë përpjekje të mëdha për të thënë ‘Jo, ne jemi thjesht të interesuar të kundërshtojmë dezinformimin rus ose dezinformimin kinez në platformat e mediave sociale. Por është diçka që duhet trajtuar dhe mendoj se ne po e shikojmë si diçka për të qenë të kujdesshëm.”

/Stopfake.al/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post VIDEO/Paralajmërim: Po vjen një krizë besimi: A jeni gati? (Nga Noeu)
Next post Hetimi i Daily Mail: Si po përdor Xhorxh Soros pasurinë për të blerë politikanë, aleancë në prapaskenë me Blair…
error: Ky publikimet jane te mbrojtura