Trump kishte të drejtë: Kina i bleu tokat që të ngrinte kullat celulare të pajisjeve të Huawei-t pranë bazave ushtarake amerikane – të afta për të ndërprerë dhe për të kapur sinjale …

Siç është raportuar më herët nga We Love Trump,një kompani kineze ka paguar së fundmi 2.6 milionë dollarë për 300 hektarë tokë bujqësore në Grand Forks, Dakota e Veriut. Vendndodhja e parcelës së tokës pranë një baze të Forcave Ajrore të SHBA-së, e cila strehon teknologji të ndjeshme të dronëve, i ka shqetësuar ligjvënësit në Capitol Hill për spiunazhin e mundshëm nga Pekini.

Firma kineze Fufeng Group bleu kohët e fundit 300 hektarë tokë bujqësore në Dakotën e Veriut, pikërisht poshtë rrugës nga një bazë e Forcave Ajrore të SHBA që strehon teknologji të ndjeshme të dronëve pranë Grand Forks. Toka bujqësore është vetëm një makinë 20-minuta në bazën e Forcave Ajrore Grand Forks. Grupi Fufeng bleu gjithashtu një mulli misri pranë Grand Forks.

Qytetarët vendas janë të shqetësuar me të drejtë për këtë projekt të ri në oborrin e shtëpisë së tyre. Dhe ajo që është më shqetësuese është se FBI-ja dhe policia lokale vizituan një kundërshtar kryesor të projektit të mullirit të misrit dhe e kërcënuan atë për të folur për blerjet lokale nga regjimi komunist kinez. Presidenti Trump paralajmëroi për Huawei vite më parë.

Tani një raport i ri nga CNN zbulon se Kina ka vendosur pajisje Huawei në majë të kullave celulare në tokat bujqësore të blera pranë bazave ushtarake amerikane në Midwest, të afta për të ndërprerë shërbimin dhe për të kapur sinjale.

CNN e raportoi këtë në një ekskluzivitet të dielën në mëngjes.

Të paktën që nga viti 2017, zyrtarët federalë kanë hetuar blerjet e tokës kineze pranë infrastrukturës kritike, kanë mbyllur një konsullatë rajonale të profilit të lartë që besohet nga qeveria amerikane të jetë një vatër e spiunëve kinezë dhe kanë penguar atë që ata e shohin si përpjekje të qarta për të vendosur pajisje dëgjimi afër atyre të ndjeshme. objektet ushtarake dhe qeveritare.

Ndër gjërat më alarmante që zbuloi FBI ka të bëjë me pajisjet Huawei të prodhuara në Kinë në majë të kullave celulare pranë bazave ushtarake amerikane në Midwest rural.

Sipas burimeve të shumta të njohura me këtë çështje, FBI përcaktoi se pajisjet ishin në gjendje të kapnin dhe të prishnin komunikimet shumë të kufizuara të Departamentit të Mbrojtjes, duke përfshirë ato të përdorura nga Komanda Strategjike e SHBA, e cila mbikëqyr armët bërthamore të vendit. Ndërsa shqetësimet e gjera për pajisjet Huawei pranë instalimeve ushtarake amerikane janë njohur mirë, ekzistenca e këtij hetimi dhe gjetjet e tij nuk janë raportuar kurrë.

Origjina e saj shtrihet të paktën në administratën e Obamës.

Ai u përshkrua për CNN nga më shumë se një duzinë burime, duke përfshirë zyrtarë aktualë dhe ish-zyrtarë të sigurisë kombëtare, të cilët folën të gjithë në kushte anonimiteti sepse nuk ishin të autorizuar të flisnin publikisht. Baza e Forcave Ajrore F.E. Warren, një bazë raketore strategjike, ndodhet në Cheyenne, Wyoming, një zonë pranë një mori kullash celulare që përdorin pajisje Huawei. – Nga Baza e Forcave Ajrore F.E. Warren/Facebook

Është e paqartë nëse komuniteti i inteligjencës përcaktoi nëse ndonjë të dhënë ishte përgjuar dhe dërguar përsëri në Pekin nga këto kulla.

Burime të njohura me këtë çështje thonë se nga pikëpamja teknike, është tepër e vështirë të vërtetohet se një paketë e caktuar e të dhënave është vjedhur dhe dërguar jashtë shtetit. Qeveria kineze mohon me forcë çdo përpjekje për të spiunuar SHBA-në. Huawei në një deklaratë për CNN mohoi gjithashtu se pajisjet e saj janë të afta të operojnë në çdo spektër komunikimi të caktuar për Departamentin e Mbrojtjes.

Sa për informacion Tony Podesta punon ose ka punuar me Huawei. Klikoni te lexoni lidhjen e Tony Podesta qe manipuloi zgjedhjet ne SHBA.

/Stopfake.al/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Shqipëria në ankand… Tani duhet një gogol!
Next post Bordi i Mbikëqyrësve të Qarkut Maricopa (MCBOS) po bën gjithçka të parandaloje Senatin e Arizonës qe të auditojë fletëvotimet në qark nga zgjedhjet e vitit 2020 …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura