Hetimi i Daily Mail: Si po përdor Xhorxh Soros pasurinë për të blerë politikanë, aleancë në prapaskenë me Blair…

Një artikull i Daily Mail, duke iu referuar një hetimi nga Guy Adams, hedh dritë mbi fakte që tregojnë sesi multimiliarderi George Soros po ndërhyn në politikën e kombeve të ndryshme të botës, duke paguar për ta blerë dhe manipuluar atë.

Daily Mail sjell rastin e një vendi të vogël të Afrikës Perëndimore, siç është Guinea, ku Soros, me para, ndihmoi presidentin e atëhershëm të vinte në pushtet me ndihmën e Tony Blair, ish-kryeministrit britanik. Ky i fundit u pagua nga Soros, për një shumë prej 601,753 dollarësh për të ndihmuar presidentin e Guinesë të përdorte reforma efektive për të marrë pushtetin.

Me ndihmën e Blair dhe ndërhyrjen e Hilary Clinton, Soros arriti të depërtojë në Thesarin e SHBA-së këtë fill pas futjes së multimiliarderit, Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) i fshiu borxhin Guinesë një shumë prej 2.1 miliardë borxhe dhe në një kohë të shkurtër Conde u bë president.

“George Soros vendosi të ndihmojë presidentin e një vendi të varfër të Afrikës Perëndimore të çimentojë bazën e tij të pushtetit disa vite më parë, ai pranoi të paguante para të mëdha për të siguruar ndihmën e rregullt të Tony Blair.

Të dhënat financiare të prodhuara nga organizata jofitimprurëse e miliarderit amerikano-hungarez, The Open Society Foundation, zbulojnë se në vitin 2012 shpenzoi 601,753 dollarë për punësimin e Blair dhe ndihmësve të tij për të ndihmuar liderin e Guinesë ‘të menaxhojë dhe zbatojë në mënyrë efektive axhendën e tij të reformave’.

Paratë u paguan për bamirësinë personale të Blair, Iniciativa për Qeverisjen e Afrikës. Në këmbim, i afërmi i Soros (dhe presidenti i Guinesë) Alpha Conde mori shumë këshilla të paçmueshme, duke përfshirë mënyrën se si të trajtohej PR pas përleshjeve të dhunshme në të cilat forcat qeveritare qëlluan për vdekje nëntë aktivistë të opozitës dhe plagosën qindra të tjerë.

Ne po e humbim betejën e komunikimit, pjesërisht sepse qeveria ka qenë kryesisht e heshtur në javët e fundit,” këshilluan ndihmësit e Blair politikanin afrikan në fillim të vitit 2013. Ata sugjeruan që ai të krijonte një narrativë të re në të cilën ai duhet të shihet si partia që ka qenë gjithmonë ka qenë i hapur ndaj proceseve demokratike dhe dialogut.

Në një rast tjetër, Blair kontaktoi personalisht Hillary Clinton-in, atëherë Sekretaren e Shtetit të SHBA-së, duke kërkuar ndihmë për të bindur Fondin Monetar Ndërkombëtar (FMN) për të përshpejtuar lëvizjet për të lehtësuar borxhin kombëtar të Guinesë. .

“Bamirësia ime po ndihmon Presidentin e Guinesë me Fondacionin Soros,” i tha Blair zonjës Clinton në një email të shkurtit 2012, duke shtuar se ndihma financiare “do të bënte një ndryshim të madh pasi Presidenti do të ketë zgjedhje në fillim të verës”.

Klinton ia kaloi kërkesën e Blair zyrtarëve të Thesarit të SHBA-së dhe sugjeroi që Soros të telefononte personalisht Sekretarin e Thesarit Timothy Geithner. Disa muaj më vonë ky rrjet komod dha frytet e tij.

FMN-ja fshiu 2.1 miliardë dollarë të borxhit të Guinesë. Jo shumë kohë më vonë, Presidenti Conde u rizgjodh gjithashtu me sukses. Pasi pagoi faturat e Blerit, Soros mori një rol praktik në fillimin e zgjedhjeve, duke u takime midis tyre dhe ndërmjetësve të fuqisë së huaj. Herë pas here gjatë kësaj periudhe, Soros dukej se e merr përsipër të veprojë si një negociator zyrtar për qeverinë e Guinesë”, thotë artikulli. …..

Ndërhyrja e Soros vijon deri te Bashkimi Evropian. Marrëdhënia e multimiliarderit doli në vitin e kaluar nga rrjedhja e një dokumenti të shoqërisë nga shoqëria e Soros.

Artikulli i Guy Adams tregon se në listën e Soros ishin 226 eurodeputetë të cilët ishin të duhurit për të çuar para axhendën e Soros. “Ndërkohë, pavarësisht dashuria e Soros për BE-në është një dyshim i sinqertë, ajo mund të jetë gjithashtu edhe motivuar nga një pjesë e madhe e interesit vetjak.

Për BE-në vitet e fundit ka qenë një aleat ndihmues në avancimin e kauzave, nga të drejtat e refugjatëve, emigrantëve dhe pakicave të tjera, te liria e fjalëve, të drejtat e njeriut dhe reformimi i legalizimit të tyre. Marrëdhënia midis organizatave të tij dhe Brukselit u zbulua vitin e kaluar, me rrjedhjen e një dokumenti 177 faqesh të shoqërisë për Shoqërinë e Hapur nga firma lobuese Kumquat Consulting.

E titulluar “Aleatë të besueshëm në Parlamentin Evropian”, ai përmban një listë me 226 eurodeputetë që mendojnë të jenë provuar për të çuar përpara axhendën e organizatave të Soros. “Prania e një eurodeputeti në këtë hartë tregon se ata ka të ngjarë të mbështesin punën e Shoqërisë së Hapur,” këshillohej dokumenti.

Më poshtë mund të lexoni:

“Shoqëria e Hapur duhet të kërkojë të ndërtojë marrëdhënie të qëndrueshme dhe të besueshme me këta ligjvënës evropianë.” Lista përfshinte ata që autorët e saj i konsideronin si ‘aleatët më të besueshëm’ mes 73 eurodeputetëve të Britanisë”, thuhet në artikull./Daily Mail

/Stopfake.al/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Ish-shefi i FBI-së i Intel-it plas bombën mbi Hillary Clinton – “Ajo ishte fajtore për shumë mashtrime të pista gjatë fushatës së 2016″…
Next post Letra e ish- Presidentit Berisha drejtuar liderëve botërorë pas dëbimit të priftit Stamos dhe “Fshesarit” grek …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura