Gjykatësi qorton Alex Jones që foli jashtë sallës së gjyqit në ditën e 1 të gjyqit të Sandy Hook për shpifje …

Një gjykatës i Teksasit që mbikëqyr gjyqin e shpifjes që do të përcaktojë se sa para duhet t’u paguajë Alex Jones prindërve të shkollës fillore Sandy Hook për pretendimin e rremë se të shtënat masive të 14 dhjetorit 2012 në Newtown, Conn., ishin të rreme, paralajmëroi themeluesin e Infowars të martën për të folur rreth çështjen brenda dëgjimit të jurisë.

“Ne nuk do ta kemi përsëri atë,” i tha gjyqtarja Maya Guerra Gamble Jones dhe avokatëve të tij. Gjatë një pushimi në argumentet hapëse, Jones foli me gazetarët brenda Gjykatës së Qarkut Travis në Austin, ku ndodhet Infowars.

“Zonja dhe zotërinj, nëse doni të mashtroheni dhe të humbisni Amendamentin e Parë… vazhdoni”, tha Jones. “Ju keni të drejtat tuaja për një gjyq nga juria për të vendosur nëse jeni fajtor apo i pafajshëm që ju kanë vjedhur. Kjo është një gjykatë kanguri.

Ky është një akt politik. Kjo është një gjueti shtrigash.”

Gjykatësi i kujtoi Jones se çdo pjesëmarrës në gjyq “urdhërohet të heshtë jashtë kësaj sallë gjyqi, ose nëse ka ndonjë anëtar të jurisë në horizont”.

Gjyqi vjen pasi gjyqtarët në Teksas dhe Konektikat lëshuan vendime të paracaktuara kundër Jones, duke e gjetur atë përgjegjës për shpifje për portretizimin e masakrës së Sandy Hook si një mashtrim që përfshin “aktorë të krizës” të punësuar nga qeveria për të vendosur kontroll më të rreptë të armëve. (Në të dy shtetet, gjyqtarët nxorën vendime të paracaktuara kundër Jones pa gjyqe, sepse ai nuk iu përgjigj urdhrave të gjykatës dhe nuk i dorëzoi dokumentet.)

Gjatë përzgjedhjes së jurisë të hënën, një avokat i Jones tha se ai “ka probleme mjekësore” që mund ta pengojnë atë të paraqitet gjatë pjesëve të gjyqit 10-ditor. Të martën, Jones mbërriti në gjykatë duke mbajtur një copë shirit argjendi mbi gojë me mesazhin “Save the 1st” të shtypur në të.

Ai e hoqi para se të hynte në sallën e gjyqit. Neil Heslin dhe Scarlett Lewis, prindërit e 6-vjeçarit Jesse Lewis, i cili ishte një nga 20 nxënësit e klasës së parë dhe gjashtë edukatoret që u vranë në Sandy Hook Elementary, ishin tashmë brenda.

Prindërit, të cilët kërkojnë 150 milionë dollarë dëmshpërblim, pritet të dëshmojnë.

Prindërit e shqetësuar jashtë një stacioni zjarrfikës pranë shkollës fillore Sandy Hook në Newtown, Conn., pas të shtënave më 14 dhjetor 2012. (Tim Clayton/Corbis nëpërmjet Getty Images)

Jones ka pretenduar në gjykatë se ai ka një vlerë neto negative prej 20 milionë dollarësh, por sipas Associated Press, të dhënat gjyqësore tregojnë se dyqani i Jones Infowars, i cili shet suplemente ushqimore dhe pajisje për mbijetesë, fitoi më shumë se 165 milionë dollarë midis 2015 dhe 2018.

Gjatë argumenteve, Mark Bankston, një avokat për Heslin dhe Lewis, argumentoi se Jones “përdori vdekjen e Jesse” dhe vdekjen e 19 fëmijëve të tjerë të Newtown “për të shitur suplemente”.

“Z. Jones do të bëjë ose do të thotë ndonjë gjë për të mbrojtur aftësinë e tij për të përfituar nga gënjeshtrat e tij,” i tha Bankston jurisë.

“Ju mund t’u jepni fund këtyre gënjeshtrave duke ndëshkuar Alex Jones.”

Bankston kujtoi se në vitin 2017, Heslin u ul për një intervistë me prezantuesen e talk show-t, Megyn Kelly, që klienti i tij kishte shpresuar se do t’i jepte fund komplotit të “aktorit të krizës”. Në vend të kësaj, tha Bankston, Jones dhe Infowars “u hakmorën kundër Neil për të folur hapur”.

Avokati i Jones hapi mbrojtjen e tij duke argumentuar se në ditën e masakrës në Newtown, ai ishte “1500 milje larg” në Teksas, duke lënë fëmijët e tij në shkollë.

“Kur dëgjoi për ngjarjen, ai u trondit dhe u pikëllua, ashtu si gjithë të tjerët në Amerikë”, u tha para juristëve Andino Reynal, avokati i Jones. “Ai ishte gjithashtu i dyshimtë.”

“Alex Jones nuk i beson qeverisë,” shtoi ai./Yahoo News 

/Stopfake.al/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post A ka thënë Bismarku se”Shqipëria është një “shprehje gjeografike” apo është një shpikje serbe?”
Next post Protestuesit sulmuan dhe plaçkitën zyrat e paqeruajtësve të OKB-së në lindje të Kongos …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura