Protestuesit sulmuan dhe plaçkitën zyrat e paqeruajtësve të OKB-së në lindje të Kongos …

Qindra protestues sulmuan depon e një force paqeruajtëse të Kombeve të Bashkuara dhe plaçkitën zyrat në Goma në Republikën Demokratike lindore të Kongos, duke kërkuar që misioni të largohej për shkak të dështimit për të mbrojtur popullsinë.

Protestuesit bllokuan rrugët në qytet me gurë dhe guralecë, plaçkitën zyrat dhe hoqën disa materiale dhe i vunë zjarrin një porte të kompleksit të misionit, thanë reporterët e Reuters.

“Një nga magazinat tona u sulmua nga protestuesit herët në mëngjes.

Ata hynë në një nga bazat tona dhe plaçkitën pajisjet. Ata arritën të hyjnë në disa zyra, padyshim që jemi të tmerruar dhe të tronditur nga kjo,” tha një zëdhënës i misionit paqeruajtës në Kongo, i njohur si MONUSCO.

Misioni tha në një deklaratë se sulmi ndodhi një ditë pas vërejtjeve armiqësore dhe kërcënimeve të bëra nga individë dhe grupe kundër Kombeve të Bashkuara. “Incidentet në Goma nuk janë vetëm të papranueshme, por krejtësisht kundërproduktive.

MONUSCO është i mandatuar nga Këshilli i Sigurimit për të mbështetur autoritetet në mbrojtjen e civilëve,” tha kreu i misionit në detyrë, Khassim Diagne, në deklaratë. “Nuk është në kaos dhe konfuzion apo ndarje që ne do të bëjmë përparim drejt stabilizimit dhe paqes.

” Protesta u thirr nga një fraksion i krahut rinor të partisë në pushtet UDPS të Presidentit Felix Tshisekedi, i cili tha në një deklaratë se po kërkonte tërheqjen e menjëhershme të paqeruajtësve të OKB-së për atë që e përshkroi si joefektivitetin e tyre.

Një fraksion tjetër i krahut rinor, megjithatë, e hodhi poshtë protestën. Qeveria kongoleze po monitoronte nga afër situatën, tha zëdhënësi i saj. “Qeveria dënon fuqishëm çdo formë sulmi kundër personelit dhe objekteve të Kombeve të Bashkuara”, tha Patric Muyaya në Twitter. “Përgjegjësit do të ndiqen penalisht dhe do të ndëshkohen rëndë”.

Tensionet janë të larta në rajonin lindor ku përleshjet e ringjallura midis ushtrisë së Kongos dhe grupit rebel M23 kanë zhvendosur mijëra njerëz. Sulmet nga militantët e lidhur me Shtetin Islamik vazhdojnë gjithashtu pavarësisht gjendjes së jashtëzakonshme njëvjeçare dhe operacioneve të përbashkëta kundër tyre nga ushtritë kongoleze dhe ugande.

Human Rights Watch tha në një raport të hënën se grupi rebel M23 kishte vrarë së paku 29 civilë që nga mesi i qershorit në zonat qe jane nën kontrollin e tyre.

/Stopfake.al/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Gjykatësi qorton Alex Jones që foli jashtë sallës së gjyqit në ditën e 1 të gjyqit të Sandy Hook për shpifje …
Next post I dashur fb! Kisha kohë që nuk shikoja TV dhe isha rehat – Por tani sa hap fb-n shikoj gjithandej stërkala bështyme nëpër portale …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura