Ekspertët: SHBA mund të bindë Kievin të shfrytëzojë mundësinë diplomatike …

Shtetet e Bashkuara, aleatët dhe partnerët e saj mund të bindin Ukrainën që të kërkojë një zgjidhje diplomatike mbi konfliktin me rusin, thanë Steven Simon dhe Johnatan Stevenson, të cilët më parë kanë shërbyer në stafin e Këshillit të Sigurisë Kombëtare të SHBA-së, në një artikull të National Interest.

Sipas ekspertëve, “transfertat e armëve [në Kiev] janë çelësi për vendosjen e skenës.” “Shtetet e Bashkuara dhe NATO duhet t’i bëjnë të qartë Ukrainës se nëse ka një mundësi diplomatike, ata presin që Kievi ta marrë atë dhe mund të mbyllë rubinetin nëse nuk e bën,” theksuan Simon dhe Stevenson.

“Për Rusinë, mesazhi do të ishte të shfrytëzonte një mundësi të tillë, ose ukrainasit do të marrin shumë më shumë armatime,” shtuan ata.

“Shtetet e Bashkuara, së bashku me partnerët e tyre evropianë, duhet të bëjnë gjithashtu atë që munden për të nxitur mundësitë diplomatike, thotë artikulli. Sipas analistëve, “një armëpushim dhe ndarja e forcave duhet të jetë një përparësi për Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj. “Shtetet e Bashkuara kanë mjetet dhe përvojën për ta realizuar atë,” shtuan ata.

Sipas këndvështrimit të tyre, “sipërmarrja diplomatike perëndimore mund të përfshijë propozime për kufizimin e forcave dhe armëve ukrainase dhe ruse brenda zonave të çmilitarizuara të përcaktuara reciprokisht.”

Simon dhe Stevenson besojnë se “në këtë fazë, ekziston një konsensus i përafërt që lufta ka të ngjarë të përfundojë përmes një zgjidhjeje të negociuar” që do të jetë një variant i marrëveshjeve të Minskut të vitit 2015. Rusia dhe Ukraina u angazhuan në bisedime më 28 shkurt.

Disa takime u zhvilluan në Bjellorusi, më pas palët vazhduan negociatat përmes video-konferencës. Një raund bisedimesh personalisht u mbajt në Stamboll në fund të marsit. Presidenti rus Vladimir Putin deklaroi në prill se Kievi ishte larguar nga marrëveshjet e arritura në Turqi, duke e çuar procesin në një bllokim.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha më vonë se Rusia i kishte dorëzuar Ukrainës një projekt-dokument të mirëformuluar mbi marrëveshjet dhe po priste një përgjigje. Moska theksoi gjithashtu se negociatat ishin pezulluar me iniciativën e Kievit.

Më 24 shkurt, Putin njoftoi një operacion të posaçëm ushtarak bazuar në një kërkesë të krerëve të republikave të Donbass.

Si përgjigje, Perëndimi vendosi sanksione të mëdha ndaj Rusisë.

Përveç kësaj, vendet perëndimore filluan t’i sigurojnë Kievit armë dhe pajisje ushtarake, vlera totale e të cilave aktualisht vlerësohet në miliarda dollarë.

/Stopfake.al/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Doktrina e re Detare e Rusisë identifikon rritjen e aktivitetit të NATO-s si kërcënim të madh për sigurinë …
Next post Avokati Goxhaj: Parashikimi me teks dhe grafikë në 2 Qershor për Shtatorin në flakë që po ofron!
error: Ky publikimet jane te mbrojtura