VIDEO/ Amnesty International – Zyra e Komisionerit të OKB për të Drejtat e Njeriut dhe Human Rights Watch, Raportojnë se Ukraina po shkel Ligjet Ndërkombëtare të luftës …

Raportet e fundit hetojnë shkelje të mundshme të ligjit ndërkombëtar të kryera nga luftëtarët rusë dhe ukrainas

Më shumë se pesë muaj pas fillimit të pushtimit rus, Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm të Ukrainës pretendon se po heton më shumë se 26,000 krime të dyshuara ruse të luftës. Por është e paqartë se deri në çfarë mase Ukraina po heton ndonjë veprim të forcave të saj të armatosura që mund të kenë shkelur ligjet ndërkombëtare ose të kenë vënë në rrezik civilët.

Ka shumë prova që lidhin forcat ruse me mizoritë dhe krimet e dukshme të luftës në Ukrainë, duke përfshirë vrasjet masive, sulmet pa dallim, përdorimin e përdhunimit si armë lufte dhe deportimet e supozuara të detyruara të qindra mijëra ukrainasve nga vendi i tyre.

Megjithëse shkalla e brutalitetit të Rusisë në Ukrainë është e madhe, raportet e fundit nga Amnesty International, Zyra e Komisionerit të Lartë të Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut (OHCHR) dhe Human Rights Watch – kanë ngritur gjithashtu shqetësime për sjelljen e forcave ukrainase. Këtu përfshihet keqtrajtimi i të burgosurve të luftës, dënimet jashtëgjyqësore dhe përdorimi i zonave të banuara për operacione ushtarake, duke i vendosur civilët drejtpërdrejt në vijën e zjarrit.

Të enjten, Sekretarja e Përgjithshme e Amnesty International, Agnès Callamard tha se ekziston “një model i forcave ukrainase që i vënë civilët në rrezik” dhe “të qenit në një pozicion mbrojtës” nuk është një përjashtim nga ndjekja e rregullave të luftës.

Por të dielën, kritikat e ashpra bënë që Amnesty të kërkonte falje për “shqetësimin dhe zemërimin” që shkaktoi raporti.

“Prioriteti i Amnesty International në këtë dhe në çdo konflikt është të sigurojë që civilët të mbrohen. Në të vërtetë, ky ishte objektivi ynë i vetëm kur publikuam këtë pjesë të fundit të kërkimit,” tha grupi në një email për Reuters.

“Ndërsa ne i qëndrojmë plotësisht gjetjeve tona, na vjen keq për dhimbjen e shkaktuar”.

Drejtoresha e Amnesty-së në Ukrainë, Oksana Pokalchuk, dha dorëheqjen të premten, duke thënë se organizata “krijoi pa dashje materiale që dukej si mbështetje për narrativat ruse të pushtimit. Në një përpjekje për të mbrojtur civilët, ky studim u bë një mjet i propagandës ruse.”

“Nuk ka kurrë një anë plotësisht të pastër”

Pavarësisht polemikave rreth raportimeve të fundit, ekspertët e të drejtave të njeriut thonë se është e rëndësishme që Ukraina të ndjekë çdo shkelje të ligjit ndërkombëtar nga forcat e saj për hir të llogaridhënies – dhe të parandalojë që Kievi t’i japë Moskës ushqim për të justifikuar pushtimin e saj të përgjakshëm.

“Edhe në luftërat më asimetrike, nuk ka kurrë një anë plotësisht të pastër,” tha Mark Kersten, një asistent profesor i kriminologjisë në Universitetin e Luginës Fraser në B.C. dhe një konsulent i lartë në Fondacionin Wayamo, një organizatë gjermane jofitimprurëse që promovon drejtësinë për krimet ndërkombëtare.

Ndonëse Kersten tha se Ukraina është padyshim viktimë e agresionit rus, ai i tha CBC se duhet të marrë seriozisht çdo “akuzë të besueshme” kundër ushtrisë së saj dhe fraksioneve të tjera të armatosura, nëse dëshiron të ruajë “pushtetin e saj të lartë moral në respekt të ligjit ndërkombëtar”.

Si Rusia ashtu edhe Ukraina janë nënshkruese të traktateve që mbrojnë të drejtat e njeriut në konfliktet e armatosura dhe rregullojnë rregullat e luftës. Midis tyre janë Konventat e Gjenevës të vitit 1949, të cilat vendosin standarde për trajtimin human të civilëve dhe robërve të luftës.

Shikoni videon: Prokurorët kërkojnë prova për krimet e luftës në Ukrainë:

Mbrojtja e civilëve duke i vënë ata në rrezik

Forcat ruse janë akuzuar gjerësisht për shkelje të ligjeve ndërkombëtare që i detyrojnë ato të minimizojnë vdekjet e civilëve. Por pavarësisht nëse kundërshtarët e tyre po ndjekin rregullat e luftës, forcat ukrainase janë gjithashtu të detyruara ligjërisht të kufizojnë dëmin ndaj civilëve, tha studiuesi i lartë i Human Rights Watch (HRW) për krizën dhe konfliktin, Belkis Wille.

Në një raport të lëshuar në korrik, Human Rights Watch dha alarmin për incidente të shumta në të cilat forcat ukrainase dhe ruse rrezikuan civilët duke vendosur operacione ushtarake në zona të banuara ose objekte publike si shkolla ose qendra shëndetësore pa marrë hapat e duhur për të mbrojtur civilët ose për t’i zhvendosur ata. për sigurinë.

Një incident me forcat ukrainase të hetuara nga HRW ndodhi në fshatin Yakovlivka. Raporti, autori i të cilit Wille, detajoi se si luftëtarët mbërritën menjëherë pasi Rusia pushtoi vendin dhe u vendos në një shkollë. Ditë më vonë, një sulm në zonë vrau katër civilë dhe plagosi 10 të tjerë.

OHCHR paralajmëroi gjithashtu për operacionet ushtarake të ngritura në objektet civile dhe përdorimin e mundshëm të mburojave njerëzore. Raporti i tij, i publikuar në qershor, fajësoi Rusinë dhe Ukrainën për një sulm në një shtëpi pleqsh në rajonin e Luhansk, në javët e para të konfliktit.

Dhjetra “civilë të cenueshëm” besohet se janë vrarë pasi forcat ukrainase u vendosën brenda objektit të vendosur strategjikisht. Stafi dhe banorët nuk u zhvendosën në vende të sigurta përpara se forcat e lidhura me Rusinë të sulmonin, raportoi OHCHR.

Ky imazh nga Maxar Technologies tregon një shtëpi pleqsh në rajonin lindor të Luhansk, ku një raport i Kombeve të Bashkuara thotë se forcat e armatosura të Ukrainës mbajnë një pjesë të madhe të fajit për një sulm vdekjeprurës. (Maxar Technologies përmes Associated Press)

“Nëse forcat e armatosura janë në zonë, sigurisht që kjo do të thotë se zona bëhet në rrezik të synimeve,” tha Wille. “Aty ku bazohen forcat e armatosura ukrainase, ky është një objektiv legjitim ushtarak për palën ruse.”

Ajo tha për CBC News se kishte raste në të cilat banorët në disa zona mirëpritën praninë e forcave ukrainase sepse donin mbrojtje nga forcat pushtuese ruse, por ajo shpjegoi se kjo është “një lloj e parëndësishme për ligjin” për shkak të detyrimit për të larguar civilët nga ato zona.

Përcaktimi i përgjegjësisë është i ndërlikuar Raporti i OHCHR-së identifikoi shqetësime të tjera të shumta në lidhje me sjelljen e forcave të armatosura nga të dyja palët, duke përfshirë:

Ukraina dhe Rusia përdorin të dyja municione thërrmuese që mund të vrasin ose plagosin pa dallim civilë.

Përdorimi i gjerë i dënimit jashtëgjyqësor. Akuzat për dhunë seksuale të lidhura me konfliktin. Trajtimi i robërve të luftës si dhe torturat dhe ekzekutimet e shkurtra. Wille tha se një faktor ndërlikues në shqyrtimin nëse ndonjë luftëtar ukrainas është përgjegjës për shkeljen e ligjit ndërkombëtar është se ka një numër fraksionesh të ndryshme të uniformuara përtej ushtrisë ukrainase.

Shumë luftëtarë mund të mos kenë stërvitje formale. Forca e Mbrojtjes Territoriale është një degë e ushtrisë, por e përbërë nga ish-ushtarë aktivë dhe vullnetarë civilë. Batalioni Azov u formua në vitin 2014 si një milici e ekstremit të djathtë që përfundimisht u fut nën Gardën Kombëtare të Ukrainës. Një grup tjetër i njohur si Regjimenti Kraken, i cili u formua në fillim të luftës dhe është i lidhur me Azov, është gjithashtu kryesisht vullnetar.

Ukraina gjithashtu ka hapur dyert për disa luftëtarë të huaj. Wille tha se këto “grupe luftarake të krijuara rishtazi” janë në një “zonë gri”, pa një strukturë të qartë komanduese dhe abuzimet mund të shkojnë “plotësisht të pakontrolluara”.

Ushtarët e njësisë së forcave speciale të Ukrainës Kraken kontrollojnë dokumentet e një burri në një urë të shkatërruar në rrugën pranë fshatit Rus’ka Lozova, në veri të Kharkiv, më 16 maj 2022. (Dimitar Dilkoff/AFP nëpërmjet Getty Images)

“Ne nuk e kemi idenë se çfarë lloj trajnimi ata po marrin në parimet e ligjeve të luftës dhe shkallën në të cilën, nëse ata shkelin ligjet e luftës, do të kishte një sistem mjaft të fortë për të hetuar ato abuzime të mundshme dhe për të mbajtur ata të përgjegjshëm”, tha ajo.

Jo të gjithë luftëtarët po veprojnë sipas urdhrave kur kryejnë shkelje të dyshuara të të drejtave të njeriut, shpjegoi Kersten.

“Ndërsa unë nuk mendoj se njerëzit duhet t’i fajësojnë këto gjëra mollëve të këqija, gjithmonë do të keni mollë të këqija që kryejnë, e dini, krime individuale lufte jashtë strukturës komanduese të ushtrisë,” tha ai.

Pse përgjegjësia është e rëndësishme për Ukrainën

Presidenti ukrainas Volodomyr Zelenskyy denoncoi me furi raportin e Amnesty International të publikuar të enjten, duke e akuzuar organizatën se po përpiqet të “transferojë përgjegjësinë nga agresori te viktima”.

“Nëse jepni raporte manipuluese,” tha Zelenskyy në fjalimin e tij video të natës, “atëherë ju ndani përgjegjësinë për vdekjen e njerëzve me ta”.

E pyetur nga agjencia e lajmeve Reuters në lidhje me polemikat rreth raportit të saj të fundit dhe dorëheqjen e drejtorit të vendit të saj në Ukrainë, Amnesty tha të shtunën se ishte duke përgatitur një deklaratë të mëtejshme.

Shikoni videon: Perëndimorët ndihmojnë përpjekjet ruse për propagandën e luftës në Ukrainë:

PARALAJMËRIMI: Kjo histori përmban imazhe grafike | Kur bëhet fjalë për nxitjen e propagandës për luftën në Ukrainë, presidenti rus Vladamir Putin ka ndihmën e një grup perëndimorësh me histori të gjata dezinformimi, duke përfshirë John Mark Dougan dhe kanadeze Eva Bartlett.

CBC News kontaktoi Zyrën e Prokurorit të Përgjithshëm të Ukrainës për të pyetur në lidhje me ndonjë hetim për shkelje të mundshme të ligjit ndërkombëtar nga luftëtarët ukrainas.

Një përgjigje nuk u mor deri në kohën e publikimit.

Global Affairs Canada nuk do të thoshte nëse zyrtarët kanadezë i kanë bërë presion Ukrainës që të hetojë pretendimet se forcat e saj kanë shkelur ligjin ndërkombëtar. Ai tha se Kanadaja është “e palëkundur” në mbështetjen e saj për Ukrainën kundër agresionit të Rusisë dhe synon “të sigurojë që të gjithë ata që janë bashkëpunëtorë në këto krime mizore dhe luftë të paligjshme të mbahen përgjegjës”.

Edhe pse nuk ka gjasa që Rusia të hetojë mizoritë e saj, Kersten nga Universiteti i Luginës Fraser tha se është “në interesin më të mirë të Ukrainës” të hetojë shkeljet e mundshme nga forcat e saj – për hir të asaj që ndodh kur konflikti të përfundojë.

“Është më e vështirë të jetosh krah për krah [pas luftës] kur e di se në komunitetin e tjetrit ka autorë që nuk janë mbajtur përgjegjës në ndonjë mënyrë kuptimplote, që as nuk është pranuar se ka pasur keqbërje. “

Burimi: https://www.cbc.ca/news/world/ukraine-russia-war-investigations-1.6541732

/Stopfake.al/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Zoti na ruajtët Mendjen si për të Mirën tonë si për të përgjithshmen …
Next post Si mbetën Shqiptarët Lakuriq me duar në xhepa …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura