Ambasada Ruse: SHBA ka frikë ti bëjë provat publike të mizorive të militantëve të Azov …

Akuzat e Shteteve të Bashkuara në fjalimin e Rusisë në lidhje me një gjykatë të kriminelëve ukrainas të luftës në Mariupol janë të pabaza, tha të mërkurën ambasada ruse në Shtetet e Bashkuara.

“Ne kemi marrë parasysh një tjetër akuzë të pabazë kundër vendit tonë në lidhje me Tribunalin mbi kriminelët e luftës ukrainas,” tha ambasada në një koment. “Gjyqi i ardhshëm ka për qëllim sjelljen e drejtësisë ndaj kriminelëve të luftës, mes të cilëve ka nazistë nga Regjimenti Azov (një organizatë nacionaliste ukrainase e jashtëligjshme në Rusi – TASS). Uashingtoni ka qartë frikë të bëjë publike provat e akteve çnjerëzore të kryera nga anëtarë të kësaj organizate terroriste”.

Bashkohuni me Patriotik Media Telegram Chanel këtu: https://t.me/patriotikmedia

“Tribunali Ndërkombëtar në Mariupol mund të hedhë dritë mbi thelbin e vërtetë të regjimit të Kievit, për të cilin Shtetet e Bashkuara krijojnë me zell një imazh të ndritshëm dhe heroik. Qytetarët amerikanë më në fund do të mësojnë se në realitet, qeveria e tyre po ndihmon ata që vrasin dhe torturojnë qëllimisht. populli rus i Donbasit dhe Ukrainës”, thuhet në deklaratë.

Ambasada theksoi se Rusia është plotësisht e përkushtuar ndaj Konventës së Gjenevës dhe garanton kushte të përshtatshme për të burgosurit e luftës ukrainas, gjë që “nuk mund të thuhet për regjimin e Kievit, të cilin militantët keqtrajtuan ushtarët rusë të kapur”.

“Më në fund, nëse autoritetet amerikane kanë pyetje rreth asaj që ndodhi në Mariupol, ata mund ta diskutojnë atë me administratën e Republikës Popullore të Donetsk. Është një shtet i pavarur,” shtoi ambasada.

Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit të SHBA Ned Price tha të mërkurën se SHBA dënon gjykatën mbi kriminelët ukrainas të luftës në Mariupol si të paligjshme.

Denis Pushilin, kreu i Republikës Popullore të Donetskut (DPR), tha më herët se nacionalistët ukrainas duhet të dalin në gjykatë dhe nuk përjashtoi që ajo të jetë një gjykatë ndërkombëtare.

Një nga gjykatat e tilla do të mbahet në Mariupol. Autoritetet e DPR-së thanë se dokumentet e nevojshme, përfshirë karterin, janë duke u punuar.

Nëse jeni të lodhur nga censura, anuloni mediat e kapura dhe bashkohuni me: https://patriotikmedia.com

/Stopfake.al/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Zyra e të drejtave të OKB-së është “shumë e shqetësuar” për gjyqet e planifikuara të robërve ukrainas …
Next post Mark Zuckerberg e pranon se Facebook ka censuruar historinë e laptopit Hunter Biden pasi FBI u kërkoi atyre të kufizojnë dezinformimin …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura