Zyra e të drejtave të OKB-së është “shumë e shqetësuar” për gjyqet e planifikuara të robërve ukrainas …

(Reuters) – Zyra e OKB-së për të drejtat e njeriut shprehu shqetësimin të martën në lidhje me planet e autoriteteve të mbështetura nga Rusia për të gjykuar të burgosurit ukrainas të luftës (POW) në qytetin port të Mariupolit, ndoshta brenda disa ditësh, duke thënë se një proces i tillë mund të përbëjë vetë një luftë. krimi.

Autoritetet e mbështetura nga Rusia duket se po instalojnë kafaze metalike në një sallë në Mariupol, si pjesë e planeve për të krijuar atë që ata e quanin një “tribunal ndërkombëtar”, Ravina Shamdasani, zëdhënëse e Zyrës së Komisionerit të Lartë të OKB-së për të Drejtat e Njeriut (OHCHR). , tha në një konferencë.

“Ne jemi shumë të shqetësuar për mënyrën se si po bëhet kjo. Ka fotografi në media të kafazeve që po ndërtohen në sallën e filarmonisë së Mariupolit, kafaze vërtet masive dhe me sa duket ideja është të frenohen të burgosurit,” tha Shamdasani, duke cituar imazhet në mediat sociale.

“Kjo nuk është e pranueshme, kjo është poshtëruese.”

Heqja me dashje e një të burgosuri lufte nga e drejta për një gjykim të drejtë do të përbënte një krim lufte nga Rusia, tha ajo, duke shtuar se të burgosurit ukrainas kishin të drejtën e mbrojtjes sipas Konventave të Gjenevës.

Shamdasani tha se OHCHR kishte gjithashtu shqetësime për rastet kur Ukraina kishte vënë në gjyq të burgosurit rusë, duke përfshirë dënimin e dukshëm të disave për pjesëmarrje thjesht në armiqësi. JO QASJE NË OKB Kreu i administratës separatiste të mbështetur nga Rusia në rajonin Donetsk të Ukrainës lindore tha në fillim të këtij muaji se një gjyq i personelit të kapur nga Regjimenti Azov i Ukrainës do të zhvillohej deri në fund të verës.

Qyteti i Mariupol ishte nën rrethim për muaj të tërë, ndërsa luftëtarët nga Regjimenti Azov i Ukrainës, një njësi e gardës së saj kombëtare, u përpoqën të shmangnin forcat pushtuese ruse. Pas luftimeve për javë të tëra nga bunkerët dhe tunelet poshtë fabrikës së madhe të çelikut të Mariupolit, qindra luftëtarë të Azov u dorëzuan në maj.

Shamdasani tha se OHCHR, e cila ka dhjetëra vëzhgues në Ukrainë, nuk i është dhënë akses për të burgosurit dhe nuk priste të ishte në gjendje të merrte pjesë në gjyqet e planifikuara.

“Ne jemi të shqetësuar se mohimi i aksesit ndaj monitoruesve të pavarur i lë të burgosurit e luftës të hapur ndaj torturave për të nxjerrë rrëfimet prej tyre,” shtoi ajo.

Rusia mohon torturën ose forma të tjera të keqtrajtimit të të burgosurve. Ajo thotë se forcat e saj në Ukrainë janë të angazhuara në një “operacion special ushtarak” për të çarmatosur vendin dhe për të larguar nacionalistët e ekstremit të djathtë që i konsideron një kërcënim për sigurinë e vetë Rusisë.

Kievi dhe aleatët e tij perëndimorë akuzojnë Rusinë për një luftë të paprovokuar agresioni dhe një grabitje të stilit perandorak.

/Stopfake.al

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Zbulohen dokumentat ku tregojnë se Bill Gates i ka dhënë mediave 319 milionë dollarë …
Next post Ambasada Ruse: SHBA ka frikë ti bëjë provat publike të mizorive të militantëve të Azov …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura