Fillon Beteja: Moderna do të padisë BioNTech dhe Pfizer për vaksinën kundër Covid …

Moderna po padit Pfizer dhe BioNTech për shkeljen e patentave në qendër të platformës së teknologjisë mRNA të Moderna-s që përdoret për zhvillimin e vaksinës COVID, tha kompania në një njoftim për shtyp të Premten.

Një vaksinë kundër COVID e shpërndarë gjerësisht e zhvilluar nga Pfizer dhe BioNTech, e quajtur Comirnaty, shkel patentat Moderna të paraqitura midis 2010 dhe 2016, pretendoi kompania, duke shtuar se teknologjia mRNA ishte jetike për zhvillimin e vaksinës së saj COVID.

Bashkohuni me Patriotik Media Telegram Chanel këtu: https://t.me/patriotikmedia

Moderna akuzoi Pfizer dhe BioNTech për kopjimin e teknologjisë mRNA pa lejen e saj në mënyrë që të zhvillojnë Comirnaty, thuhet në njoftimin për shtyp.

“Ne po i ngremë këto padi për të mbrojtur platformën inovative të teknologjisë mRNA, të cilën e kemi pionier, investuam miliarda dollarë në krijimin dhe patentuar gjatë dekadës para pandemisë COVID-19,” tha në një deklaratë CEO i Moderna Stéphane Bancel.

“Kjo platformë themelore, të cilën ne filluam ta ndërtonim në vitin 2010, së bashku me punën tonë të patentuar për koronaviruset në 2015 dhe 2016, na mundësoi të prodhojmë një vaksinë të sigurt dhe shumë efektive për COVID-19 në kohë rekord pasi goditi pandemia”, shtoi ai.

“Ndërsa ne punojmë për të luftuar sfidat shëndetësore që ecin përpara, Moderna po përdor platformën tonë të teknologjisë mRNA për të zhvilluar ilaçe që mund të trajtojnë dhe parandalojnë sëmundjet infektive si gripi dhe HIV, si dhe sëmundjet autoimune dhe kardiovaskulare dhe format e rralla të kancerit.”

Moderna nuk do të zbatonte kurrë patentat në 92 vende me të ardhura të mesme dhe të ulëta të përfshira në një marrëveshje financimi në aleancën globale të vaksinave Gavi, tha kompania. Por, në tregjet e tjera, Moderna priste që konkurrentët të respektonin të drejtat e pronësisë intelektuale, shtoi ajo.

Në përgjigje të një kërkese për koment, Pfizer tha në një deklaratë: “Pfizer/BioNTech ende nuk e ka shqyrtuar plotësisht ankesën, por ne jemi të befasuar nga procesi gjyqësor duke pasur parasysh se vaksina Pfizer/BioNTech COVID-19 bazohej në teknologjinë e pronarit mRNA të BioNTech dhe u zhvillua nga BioNTech dhe Pfizer.”

“Ne mbetemi të sigurt në pronësinë tonë intelektuale që mbështesim vaksinën Pfizer/BioNTech dhe do të mbrohemi fuqishëm kundër pretendimeve të padisë,” shtoi Pfizer.

BioNTech nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment./msn/

Nëse jeni të lodhur nga censura, anuloni mediat e kapura dhe bashkohuni me: https://patriotikmedia.com

/Stopfake.al/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Mark Zuckerberg e pranon se Facebook ka censuruar historinë e laptopit Hunter Biden pasi FBI u kërkoi atyre të kufizojnë dezinformimin …
Next post Numrat nuk gënjejnë – Të vaksinuarit po përbëjnë numrin më të lartë me Covid-19 në SHBA …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura