Mark Zuckerberg e pranon se Facebook ka censuruar historinë e laptopit Hunter Biden pasi FBI u kërkoi atyre të kufizojnë dezinformimin …

Mark Zuckerberg pretendoi të enjten në “The Joe Rogan Experience” se FBI e paralajmëroi Facebook-un për një hale të “propagandës ruse” pak para se të shpërndahej historia e laptopit Hunter Biden.

Shkëmbimi filloi kur Rogan pyeti sesi Facebook e trajtoi historinë e laptopit Hunter Biden, me Zuckerberg duke u përgjigjur se kompania e tij mori një rrugë tjetër pasi FBI paralajmëroi për keqinformim.

Bashkohuni me Patriotik Media Telegram Chanel këtu: https://t.me/patriotikmedia

“FBI-ja në thelb erdhi tek ne me disa njerëz në ekipin tonë dhe tha: ‘Hej, që ta dini, duhet të jeni në gatishmëri të lartë, ne menduam se kishte shumë propagandë ruse në zgjedhjet e 2016 dhe kemi vërejtur se në thelb do të ketë një lloj hale që është e ngjashme me atë, kështu që jini vigjilentë.”

Zuckerberg tha se nuk mund ta kujtojë nëse FBI-ja përmendi në mënyrë specifike historinë e laptopit të Hunter Biden, por tha se i përshtatej “modelit”.

Miliarderi 38-vjeçar më pas shpjegoi se kur diçka shënohet si keqinformim i mundshëm, Facebook do të ulë shpërndarjen e postimit, por do të lejojë që ai të shpërndahet. Ai gjithashtu tha se platforma e mediave sociale po ishte teper-vigjilente pas paralajmërimit të FBI-së.

“Në thelb, renditja në burimet e lajmeve ishte pak më e ulët. Më pak njerëz e panë atë sesa do ta shihnin ndryshe, kështu që patjetër do ta kishte-” tha Zuckerberg përpara se Rogan të ndërhynte dhe të pyeste: “Me sa përqindje?”

Zuckerberg tha se ai nuk e dinte, por se kishte një përqindje “domethënëse”.

“Shumë njerëz ishin ende në gjendje ta shpërndanin atë … por ne nuk ishim bardh e zi në lidhje me të sa Twitter,” shtoi ai.

Zuckerberg pranoi se kur laptopi Hunter Biden doli të ishte legjitim, ai i vinte keq që u shtyp, megjithëse tha se “procesi ishte mjaft i arsyeshëm” bazuar në atë që Facebook dinte në atë kohë.

New York Post u mbyll nga Twitter për disa ditë pasi platforma censuroi një artikull që detajonte përmbajtjen e laptopit të Hunter Biden. The Post publikoi një histori më 15 tetor duke nënvizuar emailet nga laptopi i Hunter që tregonte për një takim midis zëvendëspresidentit të atëhershëm Joe Biden dhe një ekzekutivi nga kompania ukrainase e gazit Burisma në 2015. Twitter censuroi menjëherë historinë dhe i pengoi përdoruesit të postonin lidhjen ose duke e derguar me mesazh privat./Daily Wire

Nëse jeni të lodhur nga censura, anuloni mediat e kapura dhe bashkohuni me: https://patriotikmedia.com

/Stopfake.al/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Ambasada Ruse: SHBA ka frikë ti bëjë provat publike të mizorive të militantëve të Azov …
Next post Fillon Beteja: Moderna do të padisë BioNTech dhe Pfizer për vaksinën kundër Covid …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura