Ministri i Financave/ Nikaragua pranon se nisma e BRICS hap perspektiva të reja …

Nikaragua është e vetëdijshme për mundësitë për zhvillim që ofron shoqata BRICS (Brazili, Rusia, India, Kina, Afrika e Jugut) dhe do të thellojë marrëdhëniet me shtetet e saj anëtare, tha të hënën për TASS Ministri i Financave dhe Kredive Publike të Nikaraguas, Ivan Acosta. margjinat e Forumit të 7-të Ekonomik Lindor.

“Ne besojmë se BRICS është një zgjedhje e zbatueshme për një aleancë globale që ofron mundësi të shumta për rritje në vendet në zhvillim, veçanërisht ato me një perspektivë të ndryshme mbi situatën globale. Ne do të vazhdojmë të përpiqemi të forcojmë lidhjet me vendet e BRICS,” tha ai. .

Forumi i 7-të Ekonomik Lindor po zhvillohet më 5-8 shtator 2022 në Vladivostok në kampusin e Universitetit Federal të Lindjes së Largët (FEFU). Forumi u krijua me dekret të Presidentit të Federatës Ruse Vladimir Putin në vitin 2015 për të mbështetur zhvillimin ekonomik të Lindjes së Largët të Rusisë dhe për të zgjeruar bashkëpunimin ndërkombëtar në rajonin Azi-Paqësor. Sivjet etiketa e Forumit është “Rruga drejt një Bote Multipolare”. EEF organizohet nga Fondacioni Roscongress. /TASS/

/Stopfake.al/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Fakt – Kontroll: Trump thotë se Zuckerberg erdhi për ta parë në Shtëpinë e Bardhë “javën e kaluar”…
Next post Putin: Detyra e Rusisë është të ndihmojë Donbasin …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura