Putin: Detyra e Rusisë është të ndihmojë Donbasin …

Detyra e Rusisë është të ndihmojë njerëzit që jetojnë në Donbas, të gjitha përpjekjet për të zgjidhur në mënyrë paqësore situatën përfunduan në dështim për shkak të pozicionit të Kievit, tha presidenti rus Vladimir Putin të hënën në një takim me pjesëmarrësit e një forumi mjedisor që po zhvillohet në Kamçatka.

“Është detyra jonë t’i ndihmojmë këta njerëz (ata që jetojnë në Donbass – TASS) dhe kjo është pikërisht ajo që po bën Rusia. Të gjitha përpjekjet tona për ta zgjidhur këtë problem në mënyrë paqësore kanë dështuar për shkak të pozicionit të regjimit të Kievit,” tha ai.

Putin vuri në dukje se ai u godit nga guximi i banorëve të Donbasit që mbronin republikat e tyre në vijat e frontit. “Ju siguroj, e di për çfarë po flas, sepse fluturova këtu vetëm pas një raporti tjetër nga udhëheqja e Ministrisë së Mbrojtjes [për atë që po ndodh]. Ata nuk janë ushtarakë profesionistë, vendasit përbëjnë dy njësi, por ata luftojnë më mirë. sesa ushtarakët profesionistë, ata luftojnë me shumë guxim, guxim dhe efektivitet”, tha presidenti.

Por përveç njerëzve të guximshëm dhe të fortë, ka shumë profesionistë në republika, shtoi presidenti. “Të sjellshëm, profesionistë dhe të përshtatur me punën pozitive në fushat e tyre: në art, në arsim dhe në mbrojtjen e mjedisit,” renditi ai.

“Dhe sigurisht, si në fusha të tjera, në restaurimin e banesave, në ringjalljen e industrisë, bujqësisë. Ne gjithashtu duhet të ndihmojmë njerëz të tillë. Dhe, natyrisht, ne do ta bëjmë këtë,” përfundoi Putin./TASS/

/Stopfake.al/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Ministri i Financave/ Nikaragua pranon se nisma e BRICS hap perspektiva të reja …
Next post Investigim i Gazetarit: 10 arritjet e Edi Ramës në 10 vjet në qeveri …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura