EKSKLUZIVE: Doktori shpjegon se çfarë thonë gishtat e kuq dhe të fryrë të mbretit Charles për shëndetin e tij …

Pas ngjitjes së mbretit Charles III në fron, vëmendja ndaj tij nga media dhe në kanalet sociale në internet është rritur – mbi çështjen shëndetësore, në veçanti, vazhdon të shfaqet.

Një mjek ka peshuar pasi interneti shpërtheu me spekulime mbi gishtat e kuq dhe të fryrë të mbretit Charles III.

Dr Gareth Nye ka folur hapur për Charles pas vdekjes së nënës së monarkut, Mbretëreshës Elizabeth II.

Imazhet e duarve të sundimtarit të ri kanë qarkulluar në internet që kur Mbretëresha ndërroi jetë dje (e enjte, 8 shtator), në moshën 96-vjeçare në rezidencën e saj në Balmoral.

Mosha e shtyrë e mbretëreshës kur ajo ndërroi jetë do të thoshte se djali dhe trashëgimtari i saj Charles ishte larg nga një djalë i ri kur ai u ngjit në fron në moshën 73-vjeçare.

Duke postuar në Twitter, përdoruesi @Anaiishhh1 tha: “A i keni parë ndonjëherë gishtat e Charles”.

Ndërkohë, @leahgaraas shtoi: “Një kujtesë se këta janë gishtat e mbretit Charles III”.

Duke shtuar autoritetin në debat, Dr Gareth Nye, Lektor i Lartë në Universitetin e Chester-it, ka folur me Daily Star për të ofruar disa këshilla ekspertësh se çfarë mund të thonë vërtet gishtat e fryrë të Mbretit për shëndetin e tij.

Bashkohuni me Patriotik Media Telegram Chanel këtu: https://t.me/patriotikmedia

Ai tha se ndërsa “ngarkesat e kushteve” mund të çojnë në ënjtje të gishtërinjve, ai tha se disa kishin më shumë gjasa se të tjerët.

Një mundësi ishte edema, ose mbajtja e lëngjeve. Dr Nye tha: “Edema është një gjendje ku trupi fillon të mbajë lëngje në gjymtyrë, normalisht në këmbë dhe kyçe, por edhe në gishta, gjë që i bën ato të fryhen.

“Edema është një gjendje e zakonshme dhe më së shumti prek njerëzit mbi moshën 65 vjeç pasi aftësia për kontrollin e lëngjeve është e kufizuar”, shtoi ai.

“Për të parë nëse ky është shkaku, shtypja e zonës së fryrë për rreth 15 sekonda do të shkaktonte një depresion në zonë.”

Një gjendje tjetër që Dr Nye tha se ishte e mundshme ishte artriti.

Ai tha: “Artriti- një gjendje tjetër e zakonshme në mbi të 60-at. Ai shpesh prek tre zona kryesore në dorë – nyjen e gishtit të madh ose njërën nga nyjet në gishta.

“Gishtat zakonisht bëhen të ngurtë, të dhimbshëm dhe të fryrë dhe megjithëse mjekimi mund të ndihmojë me dhimbjen, ënjtja mund të mbetet.

“Shkaqet e pazakonta mund të përfshijnë dietën me kripë të lartë që çon në mbajtjen e lëngjeve, medikamente të caktuara rrallë mund të çojnë në ënjtje si një efekt anësor, siç janë medikamentet për presionin e gjakut ose medikamentet steroide”.

Por pavarësisht këtyre mundësive, Dr Nye shpejt e bëri të qartë se ata ishin larg nga një shenjë e një çështjeje të madhe shëndetësore për Mbretin e ri të Mbretërisë së Bashkuar.

Ai shtoi: “Sigurisht që nuk ka shqetësime të menjëhershme shëndetësore që mund të konkludohen nga gishtat e fryrë dhe ka shumë të ngjarë një shenjë e moshës së tij.”

/Stopfake.al/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Paketa mbi paketa: Çfarë sanksionesh të reja të BE-së po përgatiten kundër Rusisë …
Next post Rivaliteti mes Ramës e Veliajt nuk ekziston …
error: Ky publikimet jane te mbrojtura